…

Takhle budou vypadat displeje mobilních telefonů budoucnosti. Možná…

Větší rozlišení, větší kontrast a všechno to bude potřebovat méně baterie. Budoucnost je světlá.

Lifestyle
Větší rozlišení, větší kontrast a všechno to bude potřebovat méně baterie. Budoucnost je světlá.

S iPhone X představil Apple do svého portfolia mobilních telefonů konečně telefon s OLED displejem. Nebyli první, například Samsung má takové mobilní telefony ve svém portfoliu už nějaký ten pátek, ale iPhone X se stal nejprodávanějším mobilním telefonem roku, takže OLED technologii minimálně rozšířili mezi největší počet lidí.

OLED displeje sice vypadají dobře, ale jsou dost drahé. Apple mimochodem tyto displeje nakupuje přímo od Samsungu, svého konkurenta. Jak se ovšem zdá, mohli bychom se dočkat jiné technologie.

OLED displeje jsou zatraceně drahé

Apple za jeden OLED displej podle všeho platí v přepočtu okolo 2800 Kč. Klasický LCD displej stojí oproti tomu zhruba 1200 Kč. Je to jeden z důvodů, proč se iPhone X prodává za tak vysokou cenu, ale mají v plánu něco lepšího a překvapivě i levnějšího.

MicroLED displeje jsou budoucnost?

Apple podle zdrojů ze společnosti testuje takzvané MicroLED displeje v tajné továrně, kterou mají poblíž svého ústředí v Kalifornii. Použití MicroLED displejů by mohlo učinit mobily tenčími, jasnějšími a přitom by spotřebovával takový displej méně energie.

Jak MicroLED funguje?

LCD displeje vyžadují prosvicování, což spotřebovává hodně energie. OLED (organické světlo emitující diody) takové prosvicování nepotřebují – světlo produkují jednotlivé pixely na displeji. MicroLED displeje fungují velice podobně, ale používají anorganický materiál. Výsledkem je větší rozlišení s menším požadavkem na energii.

Má to ale háček

Proč tedy všichni nepoužívají MicroLED displeje? Se současnými technologiemi se musejí vyrábět jeden subpixel za druhým. V jednom pixelu jsou celkem tři subpixely a iPhone X displej obsahuje 2,7 milionu pixelů. Jak si dokážete představit, celý takový proces je dlouhý a velmi nákladný.

Budoucnost?

I když Apple nakonec nenaskočí na MicroLED technologii, jelikož ji zatím pouze testují, mohla by se i tak prosadit. Hraje si s ní Samsung, který chce dát do prodeje obrovskou 4K MicroLED televizi. Jak asi tušíte, bude zatraceně drahá.

Kdy se dočkáme prvních mobilů s touto technologií?

Podle analytiků by ji mohl Apple použít za dva nebo tři roky nejprve v Apple Watch, kde stačí poměrně malý displej. Až za pár dalších let se bude dát použít v iPhonech. Je ale docela možné, že se Apple nakonec rozhodne, že MicroLED displeje nejsou budoucnost a celý projekt zruší.