Sbohem bolesti hlavy! Sbohem trápení!

Chtěli byste si užít noc plnou hýřivého pití, po které se nebudete probouzet v kaluži vlastních zvratků a špatného svědomí? Díky profesorce Yunfeng Lu to bude možná již brzy možné a kocovina se tak stane jen přízrakem minulosti.

Lidstvo alkohol ničí od doby, kdy se mu podařilo vyrobit první destilát nebo zkvašený nápoj. Na pohotovostech ve světě často končí až 8% lidí s otravou z alkoholu. A pokud ho konzumujete pravidelně od 15 do 49 let, tak si zadělávate na vážné jaterní a kardiovaskulární problémy, které často vedou k nečekaným úmrtím. A i když toto vše víme, tak se nám stále nedaří zastavit děsivé účinky alkoholu na naše tělo. Vždy si s tím musely poradit jen naše enzymy a naše játra. A ty toho budou mít brzy dost.

Jak játrům pomoci?

Profesoři chemie z Kalifornské univerzity vynalezli pilulku, kterou když zkonzumujete spolu s alkoholem, tak začne fungovat jako protijed. Nejenže nebudete mít otravnou kocovinu, ale zároveň vám v případě předávkování zachrání život. Obsahuje totiž přírodní jaterní enzymy, které mohou molekuly alkoholu rozložit v rekordním čase.

Spolu s experty na jaterní onemocnění byla tato pilulka testována nejdříve na laboratorních myších. U těchto do bezvědomí opilých hlodavců pomohl tento lék rozložit během 4 hodin o 45% více alkoholu než u myší, které si žádný lék nevzaly. Při otravě alkoholem vzniká i vysoce toxická a karcinogenní látka acetaldehyd, jenž nám způsobuje ty známé pocity nevolnosti a bolení hlavy. Tento neřád vzniká právě jako odpadní látka při zpracování alkoholu játry. Nicméně po pilulce byla jeho hodnota neuvěřitelně nízká.

Nejenže vás tato pilulka probudí a nenechá vás opilecky usnout, ale ochrání i vaše játra.

Kdy to půjde na trh?

Tabletka je stále ve fázi testování, takže se moc neradujte. Vědci a lékaři musí stále ještě vyloučit, jestli její užívání nezpůsobuje nějaké vedlejší účinky. A nebudeme vám lhát. Rádi bychom se účastnili vědeckých pokusů na lidech, kde nás lékaři budou opíjet do němoty. Každopádně i když si nějaký ten pátek na tuto novinku počkáme, tak se můžeme radovat. Vysvobození z kocoviny máme už skoro nadosah.