…

Věc, kterou jste chtěli vědět: mohou mít bakterie svoje bakterie?

Další díl naší nepravidelné rubriky, kde se dozvíte odpověď na otázku, která vás zajímala, aniž byste to věděli. Tentokrát to bude něco pro germafoby.

Lifestyle
Další díl naší nepravidelné rubriky, kde se dozvíte odpověď na otázku, která vás zajímala, aniž byste to věděli. Tentokrát to bude něco pro germafoby.

Bojíte se bakterií? Myjete si ruce několikrát do hodiny? Tak možná byste tohle neměli číst. Tady se totiž dozvíte, že bakterie skutečně mohou mít svoje bakterie.

Uaaaaaa!

Bakterie mají různé velikosti a mohou žít uvnitř jiných

Víme totiž, že bakterie mají velikosti od 0.2 mikrometrů po téměř jeden milimetr. To je více než tisícinásobný rozdíl ve velikosti, takže se nelze divit, že menší bakterie klidně může být uvnitř větší.

Nic nezakazuje bakteriím žít uvnitř jiných bakterií a v biologii to, co není nemožné, je vlastně časem nevyhnutelné. Existuje minimálně jeden zmapovaný příklad. Planococcus citri má bakteriální endosymbiant v podobě β-proteobakterie Tremblaya princeps. Zajímavé je, že tento endosymbiant má uvnitř sebe ještě γ-proteobakterii Moranella endobia.

Bakterie v bakterii tedy není žádný šílený nápad, a podle mnoha vědců se zdá, že tento koncept stojí i za samotným životem na Zemi. Eukaryota, skupina jednobuněčných a mnohobuněčných organismů, možná vznikla právě jako bakterie uvnitř bakterie, která se osamostatnila.

Netušíme, jak je něco takového časté. Většinou bakterie studujeme přes jejich DNA, kde sice mohou vědci najít přítomnost jiného druhu, ale neřekne nám to, zda tento druh žijící uvnitř je samostatný, nebo jde o symbionta.