Co byste si měli zjistit.

Potřeba peněz je bohužel jednou ze základních, bez níž se v současnosti nelze obejít. Ne každý jich má dostatek. Řešení je v takovéto situaci nasnadě a představuje jej jakákoli půjčka. Vybrat si lze z finančních produktů u bankovních i nebankovních finančních institucí, nicméně ne všechny jsou zrovna poctivé a ideální. Proto je nezbytné položit si ještě před hledáním konkrétní půjčky hned několik otázek. My uvedeme 7 těch úplně nejznámějších.

1. Banka, nebo jiná instituce?

První otázka už fakticky vyplývá z úvodu. U bankovních půjček je třeba počítat s tím, že vás budou mnohem více poskytovatelé prověřovat z pohledu vaší schopnosti splácet. Chtějí si být totiž jisté, že jim peníze skutečně vrátíte. Výše půjčované sumy bývá individuální a příliš se neliší. V bance je také poskytování půjčky poněkud zdlouhavějším procesem. U bank se také zřejmě nesetkáte s nepoctivými poskytovateli. 

2. Půjčí mi, když dlužím?

Záznam v jakémkoli z registrů dlužníků představuje velký problém. U bank nemáte prakticky šanci, jelikož si každého žadatele prověřují v BRKI a také v jiných registrech. Nebankovní společnosti to už ale dělají většinou také. Půjčka bez registru představuje zkrátka obrovský problém.

3. Jaká je bezpečnost nebankovních půjček?

To záleží především na konkrétním poskytovateli. Už i nebankovní společnosti musejí mít nezbytně licenci udělovanou Českou národní bankou. Určitě je ale třeba i přesto hledat spolehlivé a časem prověřené poskytovatele. Poznáte je už podle referencí skutečných klientů.   

4. Je nutné doložení vlastních příjmů?

Z drtivé většiny ano. Jak bankovní, tak i nebankovní společnosti potřebují nějakým způsobem doložit bonitu svých klientů. Výše aktuálního příjmu je nejčastější cestou. Jinak jako záruky mohou sloužit i zastavení majetku nebo přítomnost ručitele. Menší půjčka bez doložení příjmů je ale spíše výjimkou. 

5. Kdy obdržíte finanční prostředky?

To záleží na poskytovateli. Především některé bankovní půjčky mohou být z hlediska mechanismu vyřizování vcelku dlouhodobou záležitostí. Pokud vyřizuje půjčku u nebankovní společnosti automat, také to může trvat déle. S živým operátorem se už domluvíte na rychlejším postupu. Některé online půjčky nabízí peníze i do několika hodin.

6. Jaké jsou základní podmínky pro vyřízení úvěru?

Může jich být hned několik. Mimo již zmiňované záležitosti bonity jmenujme ještě plnoletost či trvalý pobyt v České republice. Zapomenout nelze ani na vlastní email a bankovní konto. To jsou dnes už ale samozřejmosti.

7. Kde porovnávat půjčky?

Pochopitelně na internetu. Existuje spousta nezávislých srovnávačů, které vám pomohou najít tu nejlepší půjčku během několika vteřin. Typickým příkladem je portál Hyperfinance.cz.