Je čas na dospělácké popovídání si o penězích.

Každý občas zažije ty dny, kdy ke konci měsíce násadou koštěte šátrá za prázdnou ledničkou, jestli za ní nezapadla nějaká instantní čínská nudlová polévka za čtyři koruny, zatímco se vám na stole vrší dopisy o neuhrazené platbě za mobil. Téměř všichni jsme v tomto bodě někdy byli.

Zkusili jsme pro vás nashromáždit trochu té lesní moudrosti, jak se naučit přežívat s penězmi, které vám zbydou na účtu po zaplacení nájmu. Protože když tyto rady zrealizujete k dokonalosti, tak možná jednou nebudete jenom survivoři všedních dní. Ale budete žít docela důstojný život bez těstovin s prošlým kečupem a wifinou kradenou od sousedů.

Vytvořte si rozpočet

Tahle rada je nadčasová. Možná nad ní mávnete rukou jako nad samozřejmostí, ale věřte nám, že vás za tu ruku chytneme, pořádně ji sevřeme, až to zabolí, podíváme se vám do očí a řekneme jen jednu větu. UDĚLEJTE SI SAKRA ROZPOČET. Sepište si příjmy, základní výdaje, které musíte každý měsíc odečíst. Těmi myslíme nájem, telefon, pojištění, internet a dopravu. A rozhodně to není předplatné Netflixu. A se zbytkem začneme teprve operovat. U rozpočtu si nezapomeňte vždy udělat malou drobnou flexibilní rezervu. Protože nikdy nevíte.

Prozkoumejte ho

V okamžiku, kdy máte rozpočet, tak si do něj začněte zapisovat všechny údaje. Při měsíčním srovnání na vás teprve vykouknou věci, které si ani neuvědomujete. Opravdu utrácím tolik za kafe a cigára? Proč mám předplacené tyto komiksy, když je ani nečtu a jen si je strkám do knihovny, kde vypadají dobře?

Zapisování každé výlohy se hodí především na prázdninách a dovolených, kde máme tendence si dopřávat mnohem více než normálně. Takže ačkliv jedete na slevomatovou lowcostovou dovolenou, tak se často stane, že jste schopni utratit jen trojnásobek nákladů na dopravu za drinky na pláži a suvenýry.

Nastavte si upozornění

Víte, že u většiny bank si můžete nastavit zasílání upozornění, pokud vaše peníze klesnou na určitou hodnotu? Udělejte to. Dejte si měsíční čáru, pod kterou nesmíte za žádných okolností klesnout a držte se jí jako lidi zábradlí na potápějícím se Titanicu. Toto se hodí hlavně v okamžicích, kdy víte, že se vám automaticky odečítají částky za nájem. Proto si nastavte svou hladinu někde nad jeho výší.

Na vše používejte kreditku

Kontrolovat výdaje, které utratí v cashi, je někdy složité. Protože drobných máme tendence se zbavovat. Zato vaší kreditce neunikne na konci vyúčtování jediná položka. Pomůže vám to lépe si uvědomit cenu těch drobností, co se na konci měsíce nasčítají.

Netýrejte se za občasné utrácení

Nojono. Občas se stane, že skončíte na celonoční jízdě, kde necháte polovinu svého platu. Ale nemusíte se druhý den kvůli tomu týrat. Zkuste si odpustit a brát to jako memento, že to prostě příště neuděláte.

Čekejte třicet dní, než si něco pořídíte

Ano, je nám jasné, že ty krásné lodičky, X – box nebo Apple sluchátka chcete hned a tady. A nemůžete bez nich žít. Zkuste ale počkat pár dní. Pokud je budete chtít i po měsíci, tak do nich běžte. Opravdu vás udělají šťastnějšími. V jiném případě by vás nakonec čekala pěkná morální kocovina.