Konečně je to tady!

Pokud byste chtěli v České republice změnit v občance své pohlaví, tak jste ještě donedávna museli projít mnohaletými kolečky u sexuologa, hormonální terapií a následnou operací, ve které vás sterilizovali a vymodelovali vám nové pohlavní orgány. Zní to děsivě? Pro mnoho transgender lidí, kteří jsou uvězněni v nesprávném těle rozhodně ano. A ne všichni mají pro tento zákrok odvahu, zdravotní možnosti nebo o něj prostě jenom nestojí.

Od ledna roku 2019 se tato situace ale konečně může změnit. Ministerstvo spravedlnosti chce celý tento proces velmi zjednodušit. Podle nového návrhu by stačilo mít pouze potvrzení ošetřujícího sexuologa, s kterým dorazíte na místní matriku. Podle serveru Česká justice, by to v praxi vypadalo takto:

„K úřední změně pohlaví bude docházet na základě osobního prohlášení trans osoby před matričním úřadem, kdy dnem rozhodným pro změnu pohlaví bude den učinění prohlášení. Změna pohlaví bude podmíněna předložením potvrzení ošetřujícího lékaře (sexuologa) o diagnóze poruchy pohlavní identity. Požadavek diagnózy pohlavní identity se navrhuje, aby bylo (v možné míře) zajištěno, že osoba má poruchu pohlavní identity (a její obtíže nejsou například důsledkem jiné poruchy). Samotné potvrzení lékaře o diagnóze poruchy pohlavní identity ke změně pohlaví nepostačí.“

Nejenže se teď raduje celá LGBTQ+ komunita, ale také všichni lidé okolo. Proč je totiž tak důležité, aby pro změnu pohlaví nebyla nutná operace?

Operace a hormonální léčba není pro každého možná ze zdravotních důvodů

Každá operace, ať už jde o rozdrcený meniskus, zánět slepého střeva nebo transplantaci ledviny, je prostě risk. A tento risk vám nejen snižuje délku a kvalitu života, ale pro některé lidi není možný z hlediska ohrožení života. Při sterilizaci například přestane vaše tělo vyrábět pro život důležité hormony, které se starají nejen o vaše libido, ale často i pružnost vašich cév a stárnutí buněk. Pokud o ně přijdete, tak zjistíte, že vaše tělesná schránka začně brzy lehce chátrat jako v období menopauzy či andropauzy. A ne všichni mohou brát kvůli srážlivosti krve syntetické hormony, aby tuto ztrátu dorovnali. Operace prostě není vhodná pro všechny. Ale to není důvodem, proč těmto lidem nedopřát stát se z právního hlediska tím pohlavím, kterým jsou a cítí se být.

Je to děsivý zákrok, na který potřebujete spoustu odvahy

Ačkoliv jste si 100% jistí, že jste se narodili do nesprávného těla, tak podobné zákroky jsou velmi bolestivé a děsivé. A nemůžeme chtít po každém, aby v sobě měl tolik odvahy.

Ne každý o něj stojí

I když víte, že jste muž, co se narodil jako žena, tak můžete jako muž žít, vystupovat a zároveň cítit láskyplnou něhu ke svému tělu a jeho intengritě, do které nechcete zasahovat. A to že berete své tělo s důstojností a něhou neznamená, že byste nechtěli právně prohlásit, že vaše pohlaví je pro vás jiné.

Pro někoho to může být přestupní stanice

Operace je natolik závažným rozhodnutím, že lidé pro ni mohou získávat odvahu postupně. A právě okamžik, kdy úřady a okolí vás začnou díky jednomu slovu v občance vnímat jako to pohlaví, kterým se cítíte být, tak možná pro ni i časem získáte odvahu. A právě toto vás popostrčí.

Tato možnost navrací trans lidem důstojnost a sebevědomí v kontaktu s úřady

Dokážete si představit něco víc ponižujícího než to, že žijete jako žena, dokonce i vypadáte jako žena, ale úřednice vydávající vám řidičský průkaz si vás úkosem změří kvůli údajům ve vaší občance? Občance, kterou dáváte lidem i v bance, hotelech a jiných zařízeních? Někdo to snáší dobře, někdo nasadí pokerface. Ale mnoho lidí to prostě raní.

Proto držme palce, ať tento návrh projde bez dramatu a bouří hyperkonzervativních frakcí. A za naši redakci budeme držet  palce.