Je to nefér, nesouhlasíme s tím, ale to je asi tak jediné, co s tím můžeme dělat.

Ať si naši zákonodárci myslí cokoliv, tak podle nás i lékařů je marihuana nepopiratelně skvělá věc. Pokud nepatříte mezi tu menšinu lidí, které dělá tráva paranoidní a depresivní, tak určitě znáte všechny ty skvělé účinky této látky, která snižuje váš stres, úzkosti a svalovou tenzi. Lékaři by možná do sloupečku plusů připsali ještě účinky při léčbě parkinsonovy choroby nebo její nepopiratelnou důležitost při paliativní péči. O příjemných účincích na párty ani nemluvě.

Ale i s marihuanou je to bohužel jako se vším ostatním, co zní příliš dokonale. Někde bude háček.

Protože když dojde na naše kognitivní schopnosti, tak účinky marihuany mají dvojí ostří. Někomu v koncentraci pomáhá, někomu ji absolutně zničí. Stejně tak je to s efektem na krátkodobou paměť.

Nizozemský experiment

Na univerzitě v Maastrichtu udělali vědci experiment, při kterém sledovali studijní výsledky 4 000 studentů. V Nizozemí si tito studenti mohou koupit mariahuanu pro rekreační účely velice snadno v coffeshopech nebo si pěstovat svou vlastní.

Nicméně toto město sídlí velice blízko hranic s Belgií, Francií a Německem, takže bylo zaplaveno náporem zahraničních studentů a turistů, kteří si sem jezdili pouze rekreačně zahulit. Město se rozhodlo, že v této oblasti tedy zakáže prodej všem lidem, kteří nemají nizozemské občanství.  Studenti se tak samovolně rozdělili na skupiny, které k trávě přístup měly a které přístup k této rekreační droze neměly. Vědci z Rotterdamu toho využili a rozhodli se sledovat jejich studijní výsledky.

Z tohoto počtu studentů všichni, kteří ztratili svůj přístup do coffeshopů, měli najednou o 5% vyšší šanci, že projdou všemi testy. Nejvýrazněji se tento posun projevoval u mladých žen.

Největší zlepšení zaznamenali studenti v předmětech, které vyžadovaly užití logiky či matematiky.

Vědci si sami nejsou jistí, jestli se jedná o náhodnou korelaci nebo doopravdy konzumací trávy utrpí vaše studijní výsledky. Protože jak jsme už řekli výše. Účinek marihuany na člověka je velice individuální.

Zakázat či nezakázat?

Někteří lidé sice mohou vnímat, že podobné výsledky jen pomáhají odpůrcům legalizace marihuany, ale opak je pravdou.

Zatímco u marihuany se ukázalo, že toto zhoršení je sice patrné, ale stále může jít o odchylku způsobenou náhodnou korelací, tak u takového alkoholu je propad vašich kognitivních schopností markantní a zmapovaný.

A ten nikdo zakazovat nechce ne?