Trocha depresivního čtení po ránu.

Jsou věci, na které vás rodiče ani škola nepřipraví. Ale od toho jsme tady my. Čeká vás 10 depresivně krutých lekcí, které na vlastní kůži už brzy zažijete.

Nemáte šanci všechno pochopit

Pamatujete si na tu kouzelnou větu, co vám říkala máma? Zněla nějak jako „to pochopíš, až budeš starší“. Smutná zpráva je, že to není tak úplně pravda. Ačkoliv váš mozek je zkušenější, tak lidi byli a budou bytosti poměrně iracionální. S věkem nepřichází všeobjímající moudrost, jen postupná ztráta zájmu.

Nebudete mít tolik přátel jako předtím

Do dvacítky jsme skoro všichni byli tvorové tlupoví. Ať už jsme se stýkali s lidmi z volejbalu, kroužku keramiky, spolužáky z gymplu nebo chodili na davové party. Ve velké skupině člověk dokázal tolerovat rozdílné názory a povahy, ale s přibývajícím věkem si prostě lidi začnete vybírat, protože dojdete k tomu, že ne každý vás musí mít rád. Mezi dvacítkou a třicítkou se počet vašich přátel reguluje na jednomístné číslo a s přibývajícím věkem klesne počtem na jednu až dvě osoby. A ty si sakra hýčkejte. Protože přátelské vztahy navázané po dvacítce už nejsou nikdy tak bezprostřední a hluboké.

Usadit se je sakra těžké (a to i v případě, že to chcete)

Pokud je vašim životním snem pít kakao na verandě, zatímco se okolo vás prohání děti s labradorem, tak realizace je někdy komplikovaná. I pokud najdete ochotného partnera. Každou chvílí vás pracovní příležitost bude lákat do nových míst a vám se nepodaří si koupit garsonku, natož postavit dům a zasadit strom.

Život bude odteď už jenom složitější

Přiznejme si to. I přes těžkou pubertu jsme byli do dvacítky zaštítěni ochrannou rukou, co řešila náš program, naši zábavu a koncentraci našich zájmů. Ať už šlo o rodiče, školní systém nebo cokoliv jiného. Řízení vašeho volného času a povinností je teď jenom na vás a nikdo vám s tím nepomůže. Děsivé? Nepochybně.

Šetřit peníze je náročné

Rádi byste si zařídili penzijní připojištění nebo stavebko? Na to s cenou nájmů zapomeňte. Život je plný nečekaných výdajů a vy máte pocit, že vám rodiče měli už od dětství říkat, jak je máslo nebo oprava prasklého potrubí drahá.

Dluhy jsou vaši úhlavní nepřátelé

Vypadá to jako elegantní a emancipované rozhodnutí pro překlenutí období mezi školou a prací, ale jedna taková malá půjčka vás může totálně zničit nebo přivést do dluhové spirály, ze které není úniku. Pokud by existovaly přednášky o dospělosti, tak by první lekce zněla NIKDY SI NEPUJČUJTE.

Budete měnit zaměstnání; a tím myslíme hodně

Mysleli jste si, že po škole skončíte v redakci toho deníku, ve kterém jste měli stáž a na stará kolena se vypracujete na jeho šéfredaktora? Omyl. Projdete si kvůli personálním změnám reklamkami, nebankovními sektory, možná i pyramidovými systémy než zjistíte, že je vám třicet a rozjíždíte vlastní byznys s postřikem proti slimákům.

Možná se nastěhujete zpátky k rodičům

Zdá se vám to jako nesmysl? Zvláště poté, co jste získali tu skvělou práci v Praze? Jenže vše je pomíjivé. Těsně před třicítkou, zatímco vaši bývalí spolužáci budou jezdit na konference do Číny můžete klidně skončit znovu ve svém dětském pokojíčku jen kvůli snižování stavů.

Mít se rád je tvrdá práce

Mějte se rádi. Možná to zní jako cheesy klišé, ale věřte nám. Zatímco do dvaceti jste si mysleli, že si zasloužíte být milováni, tak po dvacítce vám dojde, že jediný člověk, kdo vás může mít rád neustále, jste vy. Protože se sebou, na rozdíl od té hezké holky nebo vtipného kluka, budete zaručeně muset mít vztah na celý život. Tak ho pěstujte.

Vztahy vás budou přivádět k šílenství

Ne, nebude to jako z těch romantických filmů. A svatbou taky vše nekončí. Vítejte ve věku, kdy vás čeká nejvíc  bolestivých partnerských přešlapů. Kterým se ani ve stáří smát nebudete.