…

Proč vám hudba z videoher jako Mario nebo Sims může pomoct lépe pracovat a psát?

Potřebujete napsat bakalářku? Nebo nějakou jinou práci? Nejlépe vám to půjde při poslechu soundtracků z videoher. Říká to věda.

Studentský život
Potřebujete napsat bakalářku? Nebo nějakou jinou práci? Nejlépe vám to půjde při poslechu soundtracků z videoher. Říká to věda.

Zatímco jsem se dokopával napsat tento článek, neustále mě rozčiloval blikající Messanger, to, že mi přišly nové e-maily a také sem si chtěl přečíst, co nového na Facebooku. Co pomohlo? Zapnout si hudbu z videoher a najednou ty písmenka létají. Hudba z videoher je totiž podle všeho nejlepší k práci a psaní.

videohry

Proč tomu tak je? Hudba z videoher dokáže člověka podvědomě motivovat a způsobuje, že se víc soustředíte na práci. Je to dáno zejména kompozicí té muziky.

Skladatelé hudbu do her tvoří tak, aby nerušila a motivovala

Co je důležité? V hudbě z videoher není většinou zpěv, který při tvůrčí práci ruší. V roce 2012 proběhla studie na více než 100 lidech, při které se zjistilo, že písničky, kde se zpívá, podvědomě lidi ruší a zhoršují jim koncentraci. Další studie pak dokázala, že lidé, kteří hledají chyby v textu, mají vyšší šanci najít je, pokud jim do uší hraje nějaký zvuk bez hlasů. To sedí na hudbu z videoher také.

videohry

Videoherní muzika je navíc speciálně navržená, aby vás nerušila při soustředění. Je to hudba, která je složená tak, aby se dala poslouchat pořád dokola, zněla někde v pozadí, zatímco navigujete Maria snažícího se zachránit princeznu v zámku.

Stejně tak fungují soundtracky z videoher při učení se. Plní stejnou roli – neruší a pomáhají vám soustředit se, protože hrají v pozadí. Na Spotify dokonce najdete speciální playlisty složené z videoherní hudby, které jsou určené k učení.

Každý druh videoherní hudby je ale trochu jiný a může fungovat při jiných činnostech. Při studii z roku 2010 na žácích základní školy se například zjistilo, že uklidňující muzika zlepšuje matematické výpočty a testy paměti, zatímco hudba, která zní více agresivně nebo nepříjemně, je rušila. Takže když vám začne do sluchátek hrát třeba Dragonborn Theme ze Skyrimu, naopak vás to možná vyruší.

Musíte si prostě najít, co vám nejvíc vyhovuje. Třeba pomůže tenhle playlist: