…

Energy drinky negativně ovlivňují přes polovinu mladých lidí. A sakra…

Je docela velká pravděpodobnost, že zatímco čtete tento článek, popíjíte u něj nějaký energy drink.

Lifestyle
Je docela velká pravděpodobnost, že zatímco čtete tento článek, popíjíte u něj nějaký energy drink.

Energy drinky patří k vysokoškolákům zhruba stejně jako počítače. Je to prostě téměř neoddělitelná součást života studentů. Protože jak být vzhůru, když se potřebujete celou noc učit a na kokain nemáte? Jak se postavit na nohy po páteční pařbě? Energy drinky jsou záchrana. Ale také naše zkáza, jak se ukazuje.

Studie, kterou dělali lidé z University of Waterloo v kanadském Ontariu, zjistila, že přes polovinu mladých lidí, kteří pijí energy drinky, pociťuje negativní efekty, které tytp plechovky energie způsobují

55 procent lidí ve věku od 12 do 24 let řekli, že trpí zvracením, bolestmi na hrudi a dokonce i záchvaty.

Proč nás energy drinky pomalu zabíjejí?

Energy drinky v sobě mají vysoké množství kofeinu a jak vědci říkají, když se pijí k alkoholu nebo během cvičení, jejich nebezpečí se zvyšuje. Dokonce věří, že jsou tak velké nebezpečí, že by měl být zakázán prodej těchto drinků mladým lidem.

Šéf celé studie, profesor David Hammond, k tomu řekl:

„Většina odhadů rizik používala doposud kávu jako referenční produkt a z toho odvozovali zdravotní rizika energy drinků, ale je zcela zřejmé, že tyto drinky jsou mnohem nebezpečnější, než se předpokládalo. Je to nejspíše kvůli tomu, že v sobě mají jiné ingredience než káva, nebo způsobem, kdy jsou konzumovány, tedy s alkoholem či během fyzické aktivity.“

Studii publikoval Canadian Medical Association Journal a průzkumu se účastnilo 2055 mladých Kanaďanů. 24.7% říkalo, že během pití energy drinků se jim zrychluje srdeční tep. 24.1% dotazovaných má problém s usínáním. Dalšími vedlejšími efekty jsou bolesti hlavy, motání hlavy, zvracení nebo průjem. 0.2% procent z nich mělo po nadměrném pití energy drinků záchvaty. 5 procent muselo vyhledat lékařskou pomoc a 3,6 procent pociťovalo bolesti na hrudi.

Profesor Hammond říká, že energy drinky nejsou nijak regulované a běžně dělají marketing zaměřený i na děti. To je podle něj velmi nebezpečné.

Takže pozor na ten redbull s vodkou, jo? Nic se nemá přehánět.