…

4 největší rozdíly mezi studiem na vysoké a na střední

Máte v angličtině úroveň B2? Nevadí! Materiály na všechny předměty mají úroveň tak C100.  Velká část materiálů v angličtině, tento fakt může pro nejednoho novopečeného vysokoškoláka...

Studentský život
Máte v angličtině úroveň B2? Nevadí! Materiály na všechny předměty mají úroveň tak C100.  Velká část materiálů v angličtině, tento fakt může pro nejednoho novopečeného vysokoškoláka...

Máte v angličtině úroveň B2? Nevadí! Materiály na všechny předměty mají úroveň tak C100. 

Velká část materiálů v angličtině, tento fakt může pro nejednoho novopečeného vysokoškoláka představovat značný problém. To, že jste zvládli maturitu a máte tedy úroveň minimálně B, už nikoho neoslní. Na vysoké škole tak nějak sami předpokládají, že všichni jsou napůl cizinci a jejich úroveň angličtiny dosahuje nepředstavitelných výšin.

Co si neuděláš sám, to nemáš

Pravděpodobně až s příchodem na vysokou školu si uvědomíte ten luxus, který vám byl dopřáván na střední škole v podobě úžasně dostupných studijních materiálů, srozumitelně napsaných a většinou bez nutnosti vašeho zvláštního přičinění. Na vysoké škole už je všechno čistě na vás. Pokud máte štěstí, získáte materiály od bývalých studentů. V opačném případě se musíte prodírat haldami odborných textů a vypisovat si všechno sám. Tato situace často může vypadat nějak takhle:

Žádné „To jste ale neříkal, že tam bude“ už na vysoké nikoho neohromí

Tento bod poměrně úzce souvisí s obsahem předešlého odstavce. Jelikož si všechno zařizujete sami, nikdo vám už nikdy neřekne: „Na příští test si projděte učebnici od strany 50 do strany 110.“ Pokud učitel na střední škole dal do písemky cokoli jiného, než co zadával, většinou na něj tato větička spojená s ublíženým pohledem platila. Pokud byste se však o něco podobného pokusili na vysoké škole, pan profesor by na vás nejspíš koukal nějak takhle:

Nikdo se k vám nechová podřadně!

Aby se celý článek nenesl v negativním duchu, rozhodla jsem se sem zařadit i fakt, který pro nové vysokoškoláky může být sice nezvyk, ale rozhodně ne ve špatném slova smyslu. Přestože vaši noví profesoři nezřídka kdy mají milion titulů před jménem i za jménem, jednají s vámi jako se sobě rovnými. Ačkoli je poněkud vtipné, když vás tito lidé oslovují „kolego“, zatímco vy se stále duševně pohybujete na své staré střední škole, tak nějak vás to po malých krůčcích dostává na akademickou půdu vašeho oboru!