…

Americké Vánoce

Vánoce, Amerika a kýčovité výzdoby – neexistují snad věrnější a nerozlučitelnější společníci než tito tři. Díky tomu si spousta lidí Ameriku spojuje především s někdy až...

Cestování
Vánoce, Amerika a kýčovité výzdoby – neexistují snad věrnější a nerozlučitelnější společníci než tito tři. Díky tomu si spousta lidí Ameriku spojuje především s někdy až...

Vánoce, Amerika a kýčovité výzdoby – neexistují snad věrnější a nerozlučitelnější společníci než tito tři. Díky tomu si spousta lidí Ameriku spojuje především s někdy až přehnaně načančanými ozdobami a neuvěřitelným shonem. Jelikož však Vánoce (hned po Dni díkuvzdání) patří mezi jejich nejvýznamní svátky, pyšní se i jinými krásami, které rozhodně stojí za povšimnutí.

Vánoce se v Americe slaví stejně jako u nás mezi 24. až 26. prosincem. Není však žádným překvapením, že to ostatní už se drobně liší.

Že americké děti neposílají dopis Ježíškovi, ale Santu Clausovi, ví každý. Co však každý neví, je jakou podobou ony dopisy mají. Posílají pohlednice s vyobrazením Santy či vlastní rodiny a na zadní stránku píší svá přání.

Mezi nejtypičtější americké tradice patří předvánoční soutěže o nejkrásnější výzdobu zahrad a nejvyšší vánoční stromeček. Ti, kteří tuto soutěž chtějí zaručeně vyhrát nic nepodcení a s velkolepou výzdobou začínají již v polovině či na konci listopadu. Jejich výzdoba totiž není tak všední (a rozhodně ne levná) a neskládá se jen z různých světelných řetězů. Na amerických zahradách tradičně nechybí sochy sobů, Santa Clause, stromků a dalších podobných předmětů.

Kdo se chce pořádně naladit na vánoční notu, nesmí minout Rockefellerovo centrum v New Yorku, na němž se již tradičně nachází monstrózní smrk a nedaleko Bílého domu se nachází další vánoční stromek, jehož slavnostního rozsvícení se účastní i prezident Spojených států.

Štědrému dni Američané říkají Christmas Eve a co je rozhodně třeba zmínit je to, že ve většině států Ameriky není 24.12. svátkem, nýbrž obyčejným pracovním dnem. Lidé si však pravidelně zamlouvají dovolenou a se svými blízkými navštěvují své příbuzné, cestují, shánějí vánoční dárky či dolaďují velkolepou výzdobu. Sváteční večeře není jednotně daná. Někteří ji mají 24.12., jiní 25. prosince, který je zároveň nejdůležitějším dnem svátků vánočních (Christmas Day. V tento den si děti většinou hned ráno rozbalují dárky pod stromkem, které jim předešlou noc nadělil Santa. Santu tradičně doprovází sobí spřežení a do rodinných domů se dostává výlučně komínem či krbem. Chtějí-li si děti naklonit Santu ve svůj prospěch, nechají mu doma drobné občerstvení – většinou v podobě mléka, sušenek a několik mrkví pro jeho věrné společníky soby. Pokud však přes rok zlobili, nepomůže jim ani tato laskavost. Do pončošek dostanou černé uhlí!

Sváteční dny uzavírá Day after Christmas Day (26. 12.), během něhož se většina rodin věnuje návštěvám svých blízkých.