…

Nejpodivější vánoční zvyky (část 3.)

Kočka, která si smlsne na neobdarovaných Na Islandu jsou vánoční svátky spojené se strachem. Na Štědrý den totiž podle tradice obchází rodiny zlá kočka Jólakötturinn, která...

Cestování
Kočka, která si smlsne na neobdarovaných Na Islandu jsou vánoční svátky spojené se strachem. Na Štědrý den totiž podle tradice obchází rodiny zlá kočka Jólakötturinn, která...

Kočka, která si smlsne na neobdarovaných

Na Islandu jsou vánoční svátky spojené se strachem. Na Štědrý den totiž podle tradice obchází rodiny zlá kočka Jólakötturinn, která si podle tradice smlsne na každém, kdo pod stromečkem nenašel ani jeden kus oblečení. Kořeny tohoto zvyku lze spatřit ve zpracovávání ovčí vlny. Farmáři, kteří byli líní a neostříhali své ovečky před mrazy, mrzli a obávali se vánoční příšery, která je za jejich neposlušnost dostihla! Pokud tedy máte příbuzné či kamarády na Islandu, tip na vánoční dárek máte jasný!

Svátky plné strachu

Vánoční dárky jsou svátky klidu, míru a téměř každý si je spojuje s nejkrásnějším časem v roce. Děti se tradičně těší na dárečky, o které si napsali a doufají, že alespoň některé z nich pod vánočním stromkem skutečně najdou. Rakouské děti však kromě těchto krásných pocitů obvykle zažívají i strach. V tamních městech se totiž tradičně vyskytují postavy z pekla jménem Kramupsáci. Podle pověsti by měli doprovázet Santu a potrestat děti, které se v roce provinily. Potkat je můžete v průběhu celého prosince. Pokud však za nimi chcete vyrazit, nejspíš se vám bude hodit varování. Rakouští Krampové totiž nebývají tak mírumilovní jako někteří naši čerti chodící společně s Mikulášem 5.12. Tito démoni skutečně nahání strach! A často nejen dětem!

Maso v rozkladu k sváteční večeři

Kladli jste si někdy otázku, jak Vánoce mohou vypadat třeba v takovém Grónsku? Nejspíš vás nepřekvapí, že značně jinak než u nás v Česku. Tradiční vánoční jídlo v Grónsku není kapr s bramborovým salátem, nýbrž „Mattak“, což je kus velrybí kůže. Říká se, že chutná jako čerstvě utržený kokos, protože bývá velmi tuhý a rozkousat ho často činí nemalé potíže. Na vánoční tabuli dále nechybí „kivak“, maso z arktických ptáků, které značnou dobu předem balí do tulení kůže a na několik měsíců zakopávají pod zem. Poté, když je tento pokrm už mírně rozložený, je považován za jeden z nejdelikátnějších chodů! 

Místo čerta koza

Nyní zavítáme do Švédska, a to konkrétně k jejich tradici s Yule kozou. První zmínky o této speciální koze sahají až do 11. století, kdy prý svatého Mikuláše místo čerta a anděla doprovázela koza, jez se svou velikostí podobala člověku, a jejích síly se rovnaly satanovi. Později tento zvyk přetransformoval. Muži se začali převlékat do kozích obleků a na svých sousedech vymáhali vánoční dárky. Poté se tradice znovu změnila. Muži v kozích oblecích již nevyžadovali dárky, naopak je začali rozdávat!