…

České tradiční štědrovečerní tradice

Lití olova Lití olova patří mezi nejtradičnější vánoční zvyky. Nad ohněm se taví olovo, které se následně vlije do mísy s vodou. Odlitek, který tak vznikne,...

Lifestyle
Lití olova Lití olova patří mezi nejtradičnější vánoční zvyky. Nad ohněm se taví olovo, které se následně vlije do mísy s vodou. Odlitek, který tak vznikne,...

Lití olova

Lití olova patří mezi nejtradičnější vánoční zvyky. Nad ohněm se taví olovo, které se následně vlije do mísy s vodou. Odlitek, který tak vznikne, je pro daného člověka stěžejní. Je totiž předzvěstí jeho budoucnosti! Každý tvar znamená něco jiného!

Krájení jablka

Jakmile rodina povečeří, je zvykem rozkrajovat jablíčka napůl. Všechno záleží na tom, jak vypadá vnitřek rozříznutého jablíčka. A nezapomeňte, že v průběhu večeře se nesmí vstávat od stolu!!

Pouštění lodiček

Tento zvyk je jednoduchý, krásný a zaručeně bude bavit i malé děti. Předpřipravené lodičky si můžete zakoupit například na vánočních trzích či si je jednoduše přirpavit doma – z ořechových skořápek. Pokud jste pověrčivý, neriskujte pravou verzi této tradice a udělejte si z pouštění lodiček zábavu!

Házení střevíce

Nemáte žádného přítele a zajímalo by vás, jestli na vás v dalším roce čeká pravá láska? No páni, tento zvyk je přesně pro vás! Stačí si obstarat nějakou botu, ideálně dámský společenský střevíc, postavit se zády (ideálně v takovém místě, kde nehrozí případné škody) a hodit botičkou za sebe. Pokud špička bude směřovat špičkou ven, je pravděpodobné, že již velmi brzy vás čeká v životě něco moc krásného. Obrátí-li se špička dovnitř, na případné stěhování bude v novém roce ještě času dost!

Zlaté prasátko

Na Štědrý den spousta rodin dodržuje přísný půst, někdy až tak přísný, že mají zakázáno pojídat cokoli během dne. Dětem, které se nemohou dočkat večera, se slibuje, že pokud vydrží celý den nejíst, uvidí zlaté prasátko.

Kapří šupiny

Mnohé rodiny dodržují zvyk dávání kapří šupiny pod talíře všech rodinných příslušníkům. Údajně totiž zajistí dostatek peněz!

Knedlíky

Tento zvyk je určen dívkám, které se trápí mnohdy nelehkým rozhodováním mezi více potenciálními partnery. Napíše na papírek jména nápadníků a lístečky vloží do knedlíků, které vaří. Vítězem se stane ten, jehož jméno se ukrývá v knedlíku, který rozkrojí jako první.

Klepání na kurník

Opět zde máme svobodné dívky v akci! V rámci tohoto zvyku se vydávají ke kurníku, na který klepou svým střevícem. Pokud se z něj ozve kdákání slepice, zůstane svobodná. Pokud se však objeví kohout, štěstí se na ní usměje co nevidět!

Cizí věci v domě

Existuje takové nepsané pravidlo, že do konce roku by se každý měl zbavit toho, co mu nepatří a vrátit všechny cizí věci svému majiteli.

Zápalky

Dívka zapichuje do jablíčka tři zápalky. Každá z nich představuje jednoho nápadníka. Všechny tři zápalky zažehne a ta, která zůstane hořet nejdéle, představuje toho, kdo se stane jejím manželem!

Potřásání bezem

Opět tu máme vánoční tradici a nezadané dívky! Dívky bez partnerů se tradičně vydávají do lesa či k polím a vyhledají bez, kterým řádně zatřesou a ptají se, kde bydlí jejich budoucí ženich. Dům, u něhož začne štěkat pes jako první, je domovem jejího nastávajícího.

Jablečné kouzlo

Tento zvyk dříve využívali především zemědělci a ostatní vesničané. Vybrali z jablek dvanáct jadérek a dali je do misky s vodou. Podstata této tradice je taková, že tolik, kolik jadérek vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců a pro

Cibule

Cibulová tradice spočívá v tom, že se naloupe cibule a ty se posypou solí. Každá část pak představuje jeden měsíc v roce. Na kterém se sůl do rána rozpustí, v tom měsíci se můžeme těšit na hojný déšť. Ve kterém jen zvlhne, ten bude srážkově průměrný, a ve kterém sůl zůstane celá, tento měsíc bude suchý.