Chcete návod, jak si udělat přátele? Ale prosím, beze všeho.

Na cestě za dospíváním jste si možná všimli velice smutného faktu. Získávat přátele není od určitého věku tak jednoduché, jako když jsme byli náctiletí. Člověk možná cítí sympatie k novým spolužákům nebo kolegům, ale neví, jak překročit formální vztah k něčemu nevinně přátelsky intimnímu.

Výzkumník Jeffrey Hall se roky věnoval tomuto fenoménu a ve své nové studii publikoval data, která nás sice nepřekvapí, ale zaujmou. A možná dají i pár tipů k tomu, jak si nové přátele získat.

Klíčem k utvoření nového pevného přátelského vztahu je samozřejmě komunikace a společně strávený čas. Pokud tedy s kolegy z práce strávíte někdy 40 hodin týdně, tak byste teď měli být nejlepší přátelé, ne? No,…není to tak jednoduché. Čas strávený ve škole a v práci se pro vznik nového přátelství vůbec nepočítá.

Tvrdá data

Pro nové nezávazné přátelství je prý důležité strávit spolu minimálně 50 mimopracovních hodin. Pokud chcete být dobří přátelé, tak se toto číslo zvyšuje na 80 -100 a silná blízká přátelství vyžadují nejméně 200 společných hodin. A to nějaké ty kávičky po práci a kuřácké pauzy zrovna nedají.

Kvalita nad kvantitou

Samozřejmě je důležité, co v takto společně stráveném čase spolu děláte. Lenochy a introverty teď možná trochu zklameme, ale obyčejné tlachání a společenské drbání nestačí. Small talky je třeba přetavit i do společných hlubokých konverzací, žertování nebo společných koníčků. Většina dospělých lidé potřebuje tři měsíce společně tráveného času po práci, aby mohli o daném člověku prohlásit, že je jejich kamarád. Podle profesora Halla je tento čas testovacím obdobím, kdy si zkoušíme, jestli nám nová osoba sedí. Často s nejistým výsledkem.

Test byl proveden na 355 dospělých lidech, kteří se právě přistěhovali do nového města. Ačkoliv byli ve styku s mnohdy zajímavými sympatickými lidmi v práci, tak až u těch, kteří společně trávili volný čas, hráli spolu hry nebo se dívali na film, se utvořil pocit blízkosti.

Jak si tedy udělat přátele?

Odpověď je jednoduchá, i když trochu drsná. Musíte investovat a hodně dávat. Váš čas především. Protože vztahům nestačí mnohdy jen vzájemná sympatie a hodiny a hodiny společně stráveného času.