…

3 týdny v Peru – po stopách Gringo trailu

Pokud se chystáte do Peru, existuje velká šance, že se na své snad alespoň 3týdenní cestě najdete na již mnohými objeveném Gringo trailu. Kdo je Gringo...

Cestování
Pokud se chystáte do Peru, existuje velká šance, že se na své snad alespoň 3týdenní cestě najdete na již mnohými objeveném Gringo trailu. Kdo je Gringo...

Pokud se chystáte do Peru, existuje velká šance, že se na své snad alespoň 3týdenní cestě najdete na již mnohými objeveném Gringo trailu. Kdo je Gringo a co je Gringo trail? Gringo je slovo, kterým Peruánci označují cizince a Gringo trail je nejčastější turistická trasa v Peru, která zahrnuje nejkrásnější místa a památky.

Pokud jako většina cestovatelů přiletíte na mezinárodní letiště v Limě, jste na první zastávce Gringo trialu. Z Limy se poté autem nebo autobusem můžete vydat směrem na jih a nenechat si ujít žádnou z turistických atrakcí.

Start v Limě přináší další výhodu – na cestě, která na mapě vypadá jako ve tvaru písmene U, se postupně dostáváte do vyšších nadmořských výšek a je tak mnohem snazší vyhnout se výškové nemoci, která může způsobit nepříjemnosti a zdravotní problémy.

A co vše je tedy zahrnuto v klasickém Gringo trailu a představuje perfektní plán na 3 týdenní dovolenou v Peru?

Lima: 2-3 dny

V Limě můžete snadno strávit pár dní či pár týdnu. Ve městě i v jeho okolí je nespočet zajímavých muzeí a archeologických nalezišť, co byste si ovšem v žádném případě neměli nechat ujít, je noční život v bohémské čtvrti Barranco. Vyrazte do barevných ulic, užijte si pisco sour v jednom z hip barů, vynikající pouliční jídlo a pohled na západ slunce nad pacifickým oceánem.

Paracas: 1-2 dny

Jen 4 hodiny jižně od Limy se nachází městečko Paracas a ostrovy Islas Ballestas – oblíbené místo na výlety lodí a sledování tučňáků, lachtanů a mořských ptáků. Kromě lákavých mořských pokrmů v ulicích Paracase se určitě vyplatí výlet prodloužit a vyrazit i do Národního parku Paracas, největší chráněné oblasti v Americe.

Huacachina: 1-2 dny

Jen hodinu od Paracase se nachází městečko Ica, které proslavila především oáza Huacachina. Huacachina byla oblíbeným letoviskem Peruánské smetánky už od začátku 20 století, dnes je především oblíbeným cílem baťůžkářů, kteří touží po dobrodružství v písečných dunách. Pokud vám to čas dovolí, doporučuji kromě Huacachiny vyrazit i do hlubiny pouště, objevit fascinující kaňon ztracených Canyon de Los Perdidos.

Nazca: 1 den

O Nazca geoglyfech už jste možná slyšeli. Jsou to obrovské obrazy a čáry vyrýsované do písku a nikdo neví, kdo a proč je tam udělal. Jejich návštěva má ovšem drobný háček – vidět jsou jen ze vzduchu. Ve městě Nazca najdete nespočet agentur nabízejících lety v malých letadlech, jejichž cena se většinou pohybuje kolem 150$. Část geoglyfů můžete vidět i z vyhlídkové věže na panamerické dálnici.

Arequipa: 3-4 dny

Bílé město Arequipa je jedno z nejkrásnějších měst v Peru. Je to také proslulá gurmánská destinace, jejíž tajemství můžete osvojit na kuchařském kurzu! V Arequipě si nesmíte nechat ujít návštěvu Muzea Santuarios Andinos s nejznámější Andskou mumií a návštěvu místního klášteru Santa Catalina s nádhernými barevnými domečky. Kromě historie, kultury a architektury má Arequipa také nádherné přírodní bohatství – vulkán El Misti, kaňon Colca či přírodní rezervaci Laguna de Salinas.

Puno: 1-2 dny

Puno leží na jezeru Titicaca, nejvyšším splavném jezeru na světě a leží asi 7 hodin jízdy z Arequipy. Titicaca je tajemná oblast, kde můžete zjistit spoustu fascinujících informací o Incích a jejich původu – právě zde se totiž podle legendy narodil slavný první Inka. Populární turistickou atrakcí jsou především plovoucí ostrovy Uros.

Cuzco: 5-7 dní

Cuzco je poslední zastávka na klasickém Gringo trailu a právě na ni byste si měli vyhradit nejvíce času. Kromě samotného města totiž budete chtít navštívit také Posvátné údolí a samozřejmě slavné Machu Picchu. Budete si ovem muset nejdříve ujasnit své priority – v okolí Cuzca a v Posvátném údolí je tolik památek, že několik týdnu nestačí na návštěvu všeho.

Z Cuzca je nejlépe letět zpět do Limy, pokud ovšem máte v záloze ještě trochu času, můžete se místo domů vydat do peruánského Amazonu, města Puerto Maldonado či parku Manú. Nebo naopak na sever Peru pod vrcholy Bílých Kordiller, do slunečného Trujilla či Amazonského města Iquitos.

Vydejte se na zájezd do Peru a poznejte latinskou Ameriku. Doporučujeme kombinovat Peru s Bolívií a vyrazi na zájezd s českým průvodcem, který žije dlouhodobě v Jižní Americe.