…

Potvrzeno: Mytí nádobí je domácí práce, která nejspíš způsobí váš rozchod

Myjte nádobí a budete žít s partnerem až do smrti. Nebo si kupte myčku.

Lifestyle
Myjte nádobí a budete žít s partnerem až do smrti. Nebo si kupte myčku.

Nezáleží na tom, jak moc se k sobě dva lidé hodí. Pokud jsou ve dřezu špinavé talíře, které je třeba umýt, budou vznikat ve vztahu tenze.

Tuhle klasickou věc, kterou zná každý, kdo sdílí kuchyň s nějakou další osobou v bytě, vědecky zkoumal Council of Contemporary Families (CCF). Studie, která bude publikována ve skutečném vědeckém časopise Socius, zjistila, že mytí nádobí způsobuje velmi vážné problémy ve vztazích.

myti nadobi

Čím víc se páry dělí o domácí práce, tím jsou šťastnější

CCF je nezisková organizace zkoumající dynamiku moderních rodin. Mezi lety 1992 až 2006 se zaměřili na nízko příjmové a středně příjmové heterosexuální rodiny. A co zjistili? Mytí nádobí je pro ženy největším stresovým faktorem ve vztahu. Ženy, které většinou myly nádobí, byly méně spokojené se svým vztahem, se sexuálním životem a více se s partnery hádaly. Páry, které měly mytí nádobí rozdělené, na tom byly podstatně lépe. Přitom žádné takové tenze nebyly zjištěny u dalších domácích prací, jako je vysávání nebo žehlení.

Důvod? Je to jednoduché. Ostatní domácí práce se nemusejí dělat tak často jako mytí nádobí. To je třeba dělat nejlépe denně, což znamená, že bitva o špinavé nádobí probíhá neustále.

myti nadobi

Problém je také s tím, že mytí nádobí bylo historicky spíše ženskou prací a moderním ženám se ani trochu nelíbí, že by v moderní době mělo jít výhradně o jejich činnost.

Dobrou zprávou je, že od roku 1992, kdy průzkum začal, do roku 2006, kdy byl ukončen, se výrazně zvýšilo procento párů, které se o domácí práce dělí. Výzkum potvrdil, že páry, které jedou napůl, mají šťastnější vztah a lepší sexuální život.

Takže pánové, popadněte občas tu houbičku, jo? Nebo si pořiďte myčku a mějte všichni pokoj.