Jak si udržet job a svou důstojnost? Toť otázka.

Být nováčkem v jakémkoliv kolektivu je stresující pro všechny. A je jedno, jestli se jedná o vysokou školu nebo kroužek teraristiky. Pokud jste ale nicméně noví v prostředí, kde se od vás očekává adekvátní výkon za peníze, tak se faktor strestu ještě zintenzivňuje. Pokud nechcete o svou novou práci hned přijít, tak se držte pár těchto zaručených tipů.

Nebojte se ptát, pokud něco nevíte

Ne, nebudete za idioty. Každý prostě nějak začínal. Větším problémem by bylo předstírat, že všemu rozumíte, když bude výsledkem pomalá a odfláknutá práce. Navíc otázky na pracovně starší kolegy jsou vnímány jako laskavosti. A laskavosti zavazují. Oboustranně.

Choďte do práce brzo, odcházejte z práce pozdě

Sice to zní na první pohled jako zaručený návod na vyhoření, ale má něco do sebe. Zvláště pokud chcete přežít zkusební dobu. Udělejte ze sebe nepostradatelného. Udělejte ze sebe stále přítomného. Jen ať si na vás zvyknou a potřebují vás.

Oblékejte se pro práci, co chcete, ne pro práci, co máte

Ne, nemyslíme tím ale, abyste přišli do práci v tričku s nápisem CEO Applu. Rada je mnohem prostší. Přijali vás jako programátora zatímco vy pokukujete po práci manažera? Oblékejte se jako jeden. Lidé jsou v zásadě primitivní a uvažují vizuálně. A pokud se jednou rozhodnou pro povýšení, tak krom vašich výsledků se budou poohlížet po tom, jestli se na tu práci hodíte i svou integritou a esteticky. Takže ty crocsy laskavě spalte, díky.

Organizujte setkání se spolupracovníky a utvořte tak pevná pouta

A pokud nejdou organizovat, tak se alespoň vetřete na ta existující. Protože když navážete s lidmi přátelské vztahy, tak bude pro všechny mnohem horší vás vyhodit.

Vydržte plnit tyto body, dokud nepřijde nový nováček

Nejmladší z kolektivu to dostává vždy nejvíc sežrat. A víte co? Až přibude někdo nový, tak to budete moci dát sežrat vy jemu. A nic nedrží víc pohromadě než smečka vlků, co trhá na kousky zmatenou ovci.