…

Cítíte při poslechu dobré hudby mrazení? Váš mozek možná pracuje jinak než ostatní

Myslíte, že každému se chvějí chloupky na rukou z krásné písničky? Ale kdeže

Popkultura
Myslíte, že každému se chvějí chloupky na rukou z krásné písničky? Ale kdeže

Znáte ten pocit kdy ve sluchátcích nebo na koncertě uslyšíte tak dokonalé hrábnutí do strun, až vámi projede slast? Nebo bubenické sólo či harmonii, co vám způsobí vniřní chvění? Podle všeho tyto pocity nesdílí všichni lidé na světě a  pokud vy ano, tak vám gratulujeme. Váš mozek je tak trochu speciální.

Když tělo reaguje na hudbu

Alissa Der Sarkissianová z univerzitního výzkumného centra v Jižní Kalifornii si všimla těchto starých známých pocitů při poslouchání oblíbených písniček od Radiohead. Její tělo reagovalo na hudbu jak fyzicky, tak emocionálně. Dech se jí zkracoval do rytmu písně a tep srdce se zpomaloval.

Vyvolalo to v ní zvědavost a se svým hardvarským kolegou Matthew Sachs začali zkoumat, jestli se mozková aktivita u lidí, které tyto pocity při hudbě zažívají, liší.

Výsledkem byla studia zveřejněná v doborném časopise Social Cognitive and Affective Neuroscience. Jejím výsledkem bylo, že lidé, kteří cítí vnitřní chvění po páteři z dobré muziky, mají více neurologických vláken spojujících centrum mozku starající se o oblast sluchovéhoo vnímání s oblastí emočního zpracování. Tyto oblasti spolu komunikují a výsledkem je zimničné chvění, z kterého vám vstávají chloupky na rukách.

Tato větší hustota vláken zefektivní komunikaci mezi těmito oblastmi a pocity tak mnohonásovně zesílí.

Stále nicméně není jasné, proč se u lidí schopnost takto hluboce ocenit zážitek z hudby vyvinula. A na této otázce se pak potkávají odborníci z neurologie, evoluční biologie, psychologové i filozofové. Jedná se o chybu či náhodu?

„Tyto výsledky vypovídají jak vědecky, tak filozoficky o evolučním původu estetického vnímání. Konkrétně u hudby pak chápeme, proč je napříč kulturami tak nepostradatelná tím jak spojuje sluchová, emocionální a sociální centra lidského mozku.“

Chcete to vyzkoušet? Tak nalaďte milovanou písničku nebo si prostě vyražte do klubu. Když si vyberete klub Roxy, můžete si přes aplikaci My Roxy kupovat lístky, levněji a přednostně. Najdete tam i levnější jízdy s Uberem nebo soutěže. Na iOS ji najdete tady, pro Android zase zde.

Ponořte se do mírné příjemné závrati!