…

Putování po Severním ostrově Nového Zélandu

,,Aotearoa“ neboli země dlouhého bílého oblaku, jak se také Novému Zélandu říká, patří mezi oblíbené cestovatelské destinace, avšak není zde zrovna nejlevněji. Hodně však záleží i...

Lifestyle
,,Aotearoa“ neboli země dlouhého bílého oblaku, jak se také Novému Zélandu říká, patří mezi oblíbené cestovatelské destinace, avšak není zde zrovna nejlevněji. Hodně však záleží i...

,,Aotearoa“ neboli země dlouhého bílého oblaku, jak se také Novému Zélandu říká, patří mezi oblíbené cestovatelské destinace, avšak není zde zrovna nejlevněji. Hodně však záleží i na tom, jaké nároky na pohodlí a luxus máte. 

Nejoblíbenější a nejekonomičtější variantou cestování po Novém Zélandu je zapůjčení si campervanu, který může mít spoustu různých podob od těch nejobyčejnějších až po ty nejluxusnější. Tento způsob cestování Vám nejen sníží cestovatelské náklady, ale zároveň Vám přinese spoustu dalších výhod a otevře nové možnosti. Mezi největší výhody já osobně řadím svobodu, kterou Vám život v campervanu dá. Je jen na Vás, kam zrovna pojedete a kde přenocujete. Rozhodovat se můžete úplně spontánně a je jednoduché měnit plány z hodiny na hodinu.

Bělostné pláže severu

My v campervanu žili necelý rok a zvládli jsme s ním procestovat Nový Zéland křížem krážem. Na tuto nádhernou zemi doporučuji minimálně měsíc, ideálně však měsíce tři, pokud si chcete užít všechny krásy, které Nový Zéland nabízí. 

Začali jsme Severním ostrovem, který je mnohými vynecháván, což je chyba. Většina cestovatelů přiletí do Aucklandu, největšího novozélandského města, které samo o sobě moc nenadchne, takže doporučuji si zde pouze sehnat vozidlo a pak hned vyrazit někam dál. 

Na sever od Aucklandu Vás čeká tropický svět plný průzračných zátok, nádherných pláží a vodopádů. Takzvaný Northland je proslaven těmi nejkrásnějšími plážemi, kde se můžete procházet a nepotkáte nikoho dalšího, dále také obřími stromy kauri či písečnými dunami. Pokud Vám na Northland nezbývá dost času, stavte se alespoň na poloostrově Coromandel. I zde totiž najdete okouzlující pláže s bílým pískem, ale i pravou novozélandskou divočinu. Už jen jízda autem je skvělým zážitkem. Projíždíte často i nezpevněnými silnicemi s kouzelnými výhledy na oceán či buše. Jedním z nejznámějších a nejkrásnějších míst Severního ostrova je městečko Mount Maunganui v zátoce Bay of Plenty pojmenované po 232 m vysokém kopci, který se nad ním tyčí a zakončuje písečný poloostrov, na němž město stojí.

TIP: Pronájem obytného vozu na Novém Zélandu je skvělou volbou pro každého. Buďte při cestování svobodní. Vybrat si můžete z široké nabídky levných campervanů až po luxusní obytné vozy. 

Vulkanicky aktivní oblasti

Po dostatečném odpočinku na bělostných plážích se vydejte do středu ostrova, kde se nachází pestrobarevná Rotorua, proslulá svou aktivní sopečnou činností. To, že se blížíte k Rotorue, poznáte podle sirnatého pachu, který Vás ovane. Někomu připomíná zkažená vejce, mně prostě jen termální lázně v Maďarsku. Čekají Vás tu pestrobarevná jezírka nejrůznějších zářivých barev, dýmající jámy, tryskající žhavé gejzíry, poklidně probublávající bahno a samozřejmě úžasné termální lázně s bazénky s minerální horkou vodou. Jen kousek na jih od této vulkanické oblasti leží největší novozélandské jezero – Taupo, které nabízí výhled na úchvatné scenérie vodní hladiny orámované skalnatými vrcholky hor i působivý pohled na tyrkysově modré vodopády Huka Falls.

Pro milovníky trilogie Pán prstenů

Co by to bylo za cestování po Novém Zélandu, kdybyste nenavštívili proslulý Hobitín. Toto kouzelné místo se nachází u malého města Matamata a ačkoliv se jedná o značně turistickou atrakci, pokud jste milovníkem trilogie Pán prstenů, budete nadšeni. Dozvíte se zde spoustu zajímavostí z natáčení, ochutnáte místní pivo či cider v hospůdce Green Dragon a užijete si skvělý bufet podávaný ze speciálně tematického stolu. Pokud Vám pěší turistika není cizí, neměli byste vynechat Národní park Tongariro, kudy prochází téměř dvacetikilometrová cesta vedoucí sopečnou krajinou, Tongariro Alpine Crossing, která patří mezi ty nejzajímavější na Severním ostrově, ale také mezi nejkrásnější jednodenní túry v celosvětovém měřítku. Pro fanoušky Pána prstenů je trek téměř povinností, protože právě zde se nachází vrchol, který posloužil jako předloha pro Horu osudu – Mt Nguaruhoe, jedna z nejaktivnějších sopek světa.

Západní vs východní pobřeží Severního ostrova

Většina cestovatelů se z Tongarira vydává na západ, kterému dominuje zasněžený vrcholek magické sopky Taranaki. Ta je díky své nadmořské výšce 2 518 m. n. m. jedinečnou ozdobou nížinatého kraje. Nemáte však jistotu, že sopku během svého cestování uvidíte, protože je často schovaná v mracích. Nejvyšší šance ji zahlédnout v celé své kráse je ráno při východu slunce. Kolem Mt Taranaki vede spoustu různých treků včetně výstupu nahoru, který už je ale pro zkušenější hikery. My si vybrali Maude track s návazností na Poukai Track, který nás dovedl k vyhlídkovému místu známého z tolika fotek. Mt Taranaki zrcadlící se v krásném jezírku. Všemi opomíjené východní pobřeží také stojí za návštěvu, protože se zde nachází Národní park Te Urewera, který je svou rozlohou 212 673 hektarů největším národním parkem na Severním ostrově a prochází tudy jeden z devíti novozélandských Great Walks, který nabízí neuvěřitelné pohledy na jezero Waikaremoana a okolní rozlehlý prales.

Větrný Wellington aneb Windy Welly

Poslední zastávkou na Severním ostrově je pak hlavní město Wellington – nejjižněji položené hlavní město světa. Turistické prospekty nazývají Wellington městem tisíce pohledů. Je totiž obklopeno kopci a o místa s panoramatickým výhledem není nouze. Všeobecně je město známé také jako ,,větrný Wellington“. Město je nechráněno proti studeným jižním větrům a tak zde není neobvyklý vítr o rychlosti 100 km/h. Mně se Wellington moc líbil, je to takové příjemné kulturní město přímo u vody, obklopené kopci a s velkým množstvím zeleně.

Z Wellingtonu se pak můžete přepravit trajektem na Jižní ostrov a zakusit zase úplně jiný Nový Zéland. Tentokrát s majestátními horami, jezery a ledovci. Ale o tom třeba příště.