…

Proč bychom měli rozdávat lásku i těm, kteří o ní nestojí?

Láska, bezpodmínečná a hřejivá, je skutečně výjimečný cit. Je těžké ji dávat, těžší přijímat a ještě těžší mluvit o ní v případě, že se nám nedostává....

Blog
Láska, bezpodmínečná a hřejivá, je skutečně výjimečný cit. Je těžké ji dávat, těžší přijímat a ještě těžší mluvit o ní v případě, že se nám nedostává....

Láska, bezpodmínečná a hřejivá, je skutečně výjimečný cit. Je těžké ji dávat, těžší přijímat a ještě těžší mluvit o ní v případě, že se nám nedostává. Vyznávat lásku těm, kteří o ní zjevně stojí, je nejen příjemné, ale i poměrně snadné, protože si jsme jisti, že nebudeme čelit odmítnutí. Často si však neuvědomujeme, že právě ti, kteří o ní nemluví či tvrdí, že o ní nestojí, ji potřebují ze všeho nejvíce.

Může se jednat o lidi, kteří se projevují agresivně, odtažitě či nevděčně. Důvodem však nemusí být to, že by i o naši lásku nestáli. Odmítání lásky může pocházet z traumat či negativních zkušeností, kterými si během života prošli a jsou nyní tak moc zranění, že se bojí znovu se někomu vydat tak, jak byli stvořeni, bez přetvářek a předělávek vlastního já. Bojí se, že jakmile si povolí být milován, sami si zasadí další osudovou ránu.

Neschopnost přijímat lásku může také kořenit v rodinném prostředí, které do svého domku lásku nepozvali ani jednou. Tito lidé pak nejsou schopni milovat ani být milováni, protože je to nikdo nenaučil. Nikdo jim neřekl, jak je důležité pustit si do svého srdce lásku a oni se tak naučili žít v prostředí chladu.

Není fér nazývat je bezohlednými či sebestřednými, protože nevíme, co za jejich odmítavým postojem stojí. Nikdy to nevíme, a přesto soudíme. Každý den, každou minutu. Uvidíme romského chlapce a napadne nás, že se nečinně potlouká ulicemi a má v úmyslu provést nějakou lumpárnu. Uvidíme žebračku a napadne nás, že je ubohá. Uvidíme člověka, který si chce popovídat a nám se prožene hlavou, že je otravný. Nad osudy těchto lidí přemýšlíme povrchně. Nenapadne nás, že ten romský chlapec na ulici právě přišel ze školy, kde se snaží vyniknout, ale místo toho den co den čelí šikaně. Jednoduše proto, že se narodil s tmavou pletí. Nenapadne nás, že žena na ulici nalítla podvodníkovi, v rodině nenašla podporu a další ráno se probudila pod mostem. Nenapadne nás, že člověk, který nás zdánlivě otravuje, je jen zoufale osamocen a má radost z každého kontaktu, který ten den zažije.

Rozhodně nás však nenapadne, že lásku potřebujeme všichni, třebaže si o ní neříkáme.