…

Knihy, které by si měl přečíst každý (k maturitě, i bez ní) – Pýcha a předsudek

,,Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné mění, se neobejde bez ženušky.“ Pýcha a Předsudek je slavný román pocházející z dílny anglické spisovatelky...

Lifestyle
,,Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné mění, se neobejde bez ženušky.“ Pýcha a Předsudek je slavný román pocházející z dílny anglické spisovatelky...

,,Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné mění, se neobejde bez ženušky.“

Pýcha a Předsudek je slavný román pocházející z dílny anglické spisovatelky a představitelky žánru domácí román Jane Austenové. Odehrává se v prostředí zaopatřených středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka pozorně líčí životy, zdroje zábavy a starosti tehdejších obyvatel s mírnou kritikou ozdobenou posměšným úsměvem na tváři. Vysmívá se matkám a dcerám, jejichž jediným životním cílem je najít si zaopatřeného partnera, který se postará o jejich živobytí.

Autorka si libuje zejména v líčení situací, kdy se ženy všemožnými způsoby snaží zaujmout potenciálního manžela a díky tomu tak dává svému dílu komický podtext.

Všem je dozajista známá slavná rodina Bennetových – paní Bennetová snažící se co nejdříve provdat všechny své dcery, rozumný pan Bennet, jenž se baví všemi komickými scénkami, které se okolo něj odehrávají a konečně všech pět děvčat Bennetových, z nichž do podvědomí čtenářů zcela jistě vstoupila nejvíce mírná a hodná Jane a samozřejmě emancipovaná a moderní Elizabeth, za níž se skrývá samotná Jane Austenová. Prostřednictvím své hlavní hrdinky upozorňuje na to, že v manželství by nemělo mít hlavní slovo postavení či majetek, ale láska. Upozorňuje na to, že každá žena by v sobě měla mít aspoň kousíček povahy Lissie Bennetové, a že každá z nás by měla zažít lásku lásku takových rozměrů, jakou k ní pociťoval pan Darcy.