…

Jak se chovat v situaci, kdy se koronavirus řítí světem?

Koronovavirus se během poměrně krátké doby stal tématem, které se napříč mediální scénou skloňuje častěji než neodvratitelně se blížící ekologická katastrofa či historie premiéra Babiše. Jak...

Lifestyle
Koronovavirus se během poměrně krátké doby stal tématem, které se napříč mediální scénou skloňuje častěji než neodvratitelně se blížící ekologická katastrofa či historie premiéra Babiše. Jak...

Koronovavirus se během poměrně krátké doby stal tématem, které se napříč mediální scénou skloňuje častěji než neodvratitelně se blížící ekologická katastrofa či historie premiéra Babiše. Jak to však ve skutečnosti je? Jedná se o zmedializovanou nafouknutou bublinu, či skutečného strašáka, kterého bychom se měli obávat?

Na tuto otázku, kterou si při mapování současného dění ve světě (zejména při sledování večerního zpravodajství na nově) kladl téměř každý z nás, si díky událostem posledních dnů umíme konečně lépe odpovědět. Přestože stále není na místě naběhnout do nejbližšího supermarketu a vykoupit tuňáka v konzervě, hladkou mouku a desítky balíčků těstovin, koronavirus bezpochyby není hoden podceňování a lhostejnosti.

Není žádným tajemstvím, že se určitá část populace rozhořčovala a stále rozhořčuje nad postupujícími opatřeními, která se v souvislosti se šířením koronaviru zavádí. Ve stínu nevědomosti takzvaných kritiků a absolutních „nonpanikařů“ se spousta škol stala terčem kritiky za jejich uzavírání. V té době ještě spousta z nich neměla ani zdání, že se jedná o závazné nařízení vlády. Co z toho vyplývá? Rozhodně je na místě čerpat informace z důvěryhodných zdrojů a než se rozhodnu pustit si pusu na špacír, ujistit se, že informace, které hodlám vypustit do světa, jsou relevantní.

Stát vydal opatření v dobré víře a ve vidině zabránění katastrofy, která postihla Itálii. Má ovšem jistou nedokonalost – skulinku, jíž hbitý, a jak se tak hezky česky říká, vyčůraný člověk dokáže prolézt. Nová omezení, mezi něž patří zákaz akcí nad třicet lidí lze samozřejmě obejít. Party pro plánovaných padesát lidí, která se má uskutečnit tento týden, se zúčastní pouze 29 lidí a je po problému, no ne?

Samozřejmě, že není

To ovšem pan premiér ani zbytek vlády neuhlídá. Pravda je taková, že stát může ukládat jakákoli opatření, ale budou-li se lidé chovat nezodpovědně a bezmyšlenkovitě riskovat zdraví nás všech ve snaze nepřijít o peníze, efekt bude poloviční.

Dalším faktem je to, že téměř každý z nás má doma příslušníky starších generací, kteří prokazatelně patří do rizikové skupiny tohoto onemocnění. Je tedy třeba důsledně zvážit další kroky, abychom je svým neobezřetným postupem alá „Jsem mladý a koronavirus nemůže být tak nebezpečný“ neohrozili.

Jak již bylo mnohokrát řečeno, ocitli jsme se ve výjimečné situaci a ta si bohužel vyžaduje výjimečná opatření, která jsou vydávána ve vidině, že budou plně a bezvýhradně respektována. Jaký postoj však k tomu zaujme každý z nás, je čistě na nás samých a na našich vlastních morálních a etických prioritách.

Je třeba si uvědomit, že se s touto situací nepotýkáme pouze my, malinká zemička ve středu Evropy, nýbrž téměř každý koutek světa. Z koronaviru se stala pandemie. V tuto chvíli by každý z nás měl učinit to, co je na nás všech nejlepší – být člověkem. Být člověkem, který si váží druhého, respektuje ho a chrání.