7 důvodů, proč jít/nejít na vysokou

Nejste si jistí, zda chcete opravdu jít na vysokou? Bude vám to stát za to? Máme pro vás přehled toho, v čem má studium VŠ výhodu a v čem ne.

Proč jít na vysokou školu?

1) Rozšíření obzorů

Díky studiu vysoké školy můžete proniknout do akademického prostředí, kde se můžete setkat se spoustou odborníků ve svém oboru. O své vysněné profesi (pokud nějakou máte) se můžete dozvědět plno věcí, které byste jinde zjišťovali jen horko těžko. Studium si můžete navíc zpestřit třeba zahraničním studijním pobytem nebo stáží, které navíc díky stipendiu nebudete muset celé platit z vlastní kapsy

2) Titul

Po několika úmorných letech studia se budete moci pyšnit akademickým titulem. A není to jen pár zbytečných písmen u jména. Na některé pracovní pozice se bez něj téměř nemáte šanci dostat a jsou i profese, které bez vysoké školy dělat prostě nemůžete. Schválně, svěřili byste se do péče „lékaři“, který nemá před jménem MUDr.?

Některá povolání bez VŠ zkrátka dělat nemůžete.

3) Poznávání nových lidí

Zajímavé lidi můžete poznat kdekoliv, ale je jen málo míst, kde je tak silná koncentrace mladých lidí, se kterými vás navíc spojuje zájem o studovaný obor. Na vysoké škole můžete navázat důležité osobní kontakty, které pro vaši budoucí kariéru rozhodně nebudou k zahození.

4) Prodloužit si dětství

Pokud máte pocit, že ještě nejste připraveni na to, postavit se úplně na vlastní nohy, a vaše okolí to toleruje, neexistuje lépe využitý čas, než studium vysoké školy. Nikdy potom už nemusíte zažít luxus letních prázdnin (pokud z vás nebudou učitelé) a pocit slastné jistoty, že nejste odkázáni jen sami na sebe.

5) Brigády

Během svých studentských let máte možnost vyzkoušet si formou brigády různé profese, kterým byste se později mohli věnovat. Není nic lepšího, než si na vlastní kůži téměř nezávazně vyzkoušet, jak vypadá práce manažera, úředníka, nebo třeba novináře.

6) Studentské slevy

Díky studentským slevám se můžete levněji najíst, navštívit divadelní představení nebo kino, nebo si třeba jen tak zajet do pár set kilometrů vzdáleného města. I jako chudý student si to budete díky slevám moci čas od času dovolit. A nepotěší snad vaši šetrnou duši, že pán vedle má vstupenku za sto padesát a vy jen za stovku?

7) Studentský život

Jít spát až ráno, slavit narozeniny tři dny, být na každé zajímavé výstavě či premiéře filmu? To se vám jako pracujícím asi moc často nestane. Zatímco na vysoké můžete nějakou tu přednášku vynechat, neomluvené či časté absence v práci vám mohou zavařit.

Proč na „vejšku“ nejít?

1) Peníze nerozhodují

Po úspěšném absolvování vysoké školy nemůžete automaticky počítat s tím, že budete mít vyšší plat než středoškoláci. Kvalifikovaný dělník svým platem mnohdy výrazně předčí kdejakého magistra, o šikovných živnostnících a podnikatelích, kteří ke své práci diplom nepotřebují, ani nemluvě.

2) Nezávislost na rodičích

Pokud nechcete patřit ke studentům, kteří ve dne pracují a v noci se učí, bez určité finanční pomoci rodičů se neobejdete. Naopak pokud dáte přednost práci před školou, nemusíte už dál být na rodičích finančně ani jinak závislí a můžete si zařídit život podle svého.

3) Nemít hluboko do kapsy

Jako student si pravděpodobně nebudete moci dovolit nějaké přepychové bydlení a vezmete zavděk kolejí se společnými sprchami. Ani v jiných ohledech si nebude moci příliš vybírat. Pověstné studentské recepty na to, jak z ničeho uvařit oběd na dva dny, mluví za vše. A stejné to bude i s oblečením a jinými potřebnými věcmi, nemluvě o těch jen tak pro radost.

Podnikat můžete i bez diplomu.

4) Konec šprtání

V každé profesi se člověk musí neustále učit něco nového, ale málokde si budete muset vtloukat do hlavy poučky, které už nikdy poté nepoužijete. Pokud dáváte přednost praktickým dovednostem, mohla by být pro vás vysoká škola ztrátou času.

5) Žádný stres u zkoušek

Pokud nemáte nervy ze železa a tréma pro vás není výrazem ze světa sci-fi, stresu o zkouškovém období se nevyhnete. I když i v zaměstnání budete zažívat stresové situace, za ty „prachy“ je to tak nějak snesitelnější a vždycky máte možnost změnit místo, zatímco zkouškám se nevyhnete na žádné vysoké škole.

6) Stop domácím úkolům

Vysoká škola, to není jen chození na přednášky, ale také spousta domácích úkolů v podobě referátů, seminárek nebo četby povinné literatury. Před vysokou školou se jen tak neschováte, dožene vás všude, i doma. Pokud chcete za sebou zabouchnout dveře a doma se věnovat jen svým osobním záležitostem, tak vězte, že vysoká škola vám tuto možnost nedá.

7) Dospělý až v pětadvaceti?

Jestliže patříte k vymírajícímu druhu lidí, kteří nechtějí odkládat vlastní bydlení a rodinu až někam k pětatřicítce, tak „vynechání“ vysoké školy vám vaše plány může usnadnit. Ne každý zvládne skloubit rodinu, práci a studium, proto by měl každý uvažovat o tom, zda raději nesoustředit svou energii jen jedním směrem.

Foto: photl.com, sxu.hu

Podobné články