Somálsko
Somálsko je v současnosti zhroucený stát a existuje pouze formálně, protože nemá uznávanou vládu. Kvůli válce, která vypukla v roce 1991, má i zničené zemědělství, zhruba 60 % obyvatel není trvale usazeno a žijí kočovným životem. Jediné, co přináší skutečné peníze, je pirátství. Mladí muži touží být piráty, protože velké společnosti docela dobře platí, za unesenou loď vyplácí výkupné od 1 do 20 milionů dolarů. Obyvatelé Somálska vnímají piráty kladně, protože z jejich profitů mají užitek celé vesnice.
Burundi
Burundská republika je stát ve střední Africe. Je to velmi málo zemědělsky rozvinutý stát, který je do značné míry závislý na zahraniční pomoci. Více jak 50 % obyvatel žije pod hranicí chudoby, za hrubým domácím produktem 951 dolarů na osobu za rok stojí pouze export trávy, na ničem jiném totiž ekonomika země nestojí. Velkým problémem také zůstává velký počet lidí nakažených virem HIV.
Libérie
Libérie vznikla již v roce 1847, kdy byla založena osvobozenými africkými otroky, kteří se sem vrátili z USA. Téměř 90 % obyvatel si musí vystačit v přepočtu s 20 korunami na den. Nejvíce peněz získává Libérie díky zemědělství, pěstuje se zde tráva, rýže a kakao.
Demokratická republika Kongo
Podle rozlohy je druhý největší a čtvrtý nejlidnatější stát v Africe. Nachází se zde téměř polovina všech lesních porostů tohoto kontinentu, významné jsou naleziště zlata, uranu nebo diamantu, i přesto se ale Kongo potýká s velkými ekonomickými problémy. Ty způsobil jak režim prezidenta Mobuta, tak i nedávné války. Řadí se tak mezi nejchudší země světa. Hospodářské problémy vyústily v hladomor, který měl spolu s nemocemi až 3,8 milionů obětí. Průměrná délka života v Kongu se pohybuje 34 – 49 let a podvýživou trpí až 40 % obyvatel.
Středoafrická Republika
Nejméně rozvinutá země na světě. Jediný možný příjem je zde ze zemědělství, zaměstnaní lidé pěstují převážně kukuřici či banány. Téměř 70 % zde žije za méně než 20 korun denně, což je stav extrémní chudoby.
Foto: telegraph.co.uk, pixabay.com, ceskatelevize.cz, wfp.org