DPH: Co to je a jak se počítá?

DPH čili daň z přidané hodnoty platíme všichni. Co to ale vlastně je, proč je taková daň uvalená na drtivou většinu zboží a kolik procent z ceny výrobku zaujímá? V dnešním článku jednoduše přibližujeme problematiku DPH.

Univerzální daň

DPH tvoří jeden z nejvýznamnějších příjmů republiky. Daň z přidané hodnoty platí jak občané, tak i společnosti a státní subjekty zapsané v registru plátců DPH. DPH je povinnou daní pro všechny státy Evropské unie. Počítá se z ceny služby nebo výrobku vzorcem dané sazby (najdete níže). DPH ale nemusíte počítat ručně, na internetu najdete různé kalkulačky na výpočet DPH.

Různé sazby pro různé oblasti

V České republice máme na zboží stanovené tři různé procentuální úrovně DPH. Základní DPH činí 21 %, snížené pak 15 nebo 10 %. Existují však i služby, které jsou od DPH zcela ušetřeny. Podle zákona o DPH se každá ze sazeb používá u jiného zboží a služeb:

  • nepodléhá DPH – pošta, finančnictví, pojišťovnictví, zdravotnictví, sociální péče, rozhlas a televize, vzdělávání a další
  • 10% DPH – obecně tištěné knihy, hudebniny, léky, kojenecká výživa a potraviny pro malé děti a jiné
  • 15% DPH – zejména potraviny a nealkoholické nápoje, teplo, zdravotní pomůcky, přeprava cestujících, rozvod vody, ubytovací služby, svoz odpadu, kultura, sport a další
  • 21% DPH – ostatní zboží a služby

Jak spočítat DPH ručně

Pokud z nějakého důvodu nechcete použít internetové kalkulačky na výpočet DPH, můžete si jej spočítat ručně:

Z částky 100 Kč, ve které je započteno 21% DPH, zjistíte daň matematickým vzorcem 100-(100/1,21). Výsledek se rovná 17,36 Kč, což je daň z přidané hodnoty. Základ daně (tedy cenu samotné služby nebo výrobku) stanovíte odečtením daně od celkové částky (100-17,36). Základ daně je v tomto případě tedy 82,64 Kč.

Registr plátců DPH

DPH, tedy daň z přidané hodnoty, musí v ČR platit každý, kdo je zapsán v registru plátců DPH. Spravuje jej Ministerstvo financí ČR a zaregistrován je tu každý, kdo překročí obrat 1 000 000 Kč za posledních 12 měsíců. Do registru se však můžete nechat zapsat i dobrovolně. Daň pak budete podle výše obratu (pod a nad 10 000 000 Kč) odvádět čtvrtletně, nebo měsíčně.

Podobné články