Erasmus pro studenty: Jaké pojištění potřebujete?

Studijní pobyt v zahraničí láká? Erasmus je jeden z nejznámějších programů. Před odjezdem však nezapomeňte na důležitou věc.
Erasmus a pojištění

Studijní pobyt v zahraničí láká stále mnoho studentů. Erasmus je jeden z nejznámějších programů a těší se velkému zájmu. Patříte mezi šťastlivce, co na nějakou dobu opustí Česko? Hurá za novými zkušenostmi, vzděláváním a zážitky. Před odjezdem však nezapomeňte na důležitou věc. Pojištění. Někdy stačí cestovní, někdy se vyžaduje i úrazové a odpovědnost za škodu. Jaké pojištění potřebujete? 

Zdravotní pojištění nestačí na náklady ošetření

Jako student pravděpodobně víte, že za vás platí zdravotní pojištění stát. Toto pojištění je uznávané ve všech zemí Evropské unie. Při ošetření doložíte Evropský průkaz zdravotního pojištění. V rámci toho máte nárok na lékařskou péči jako občan evropského státu v němž se nacházíte.

Nicméně naše zdravotnictví je ve srovnání s jinými státy levné. Co to znamená? Často jsou náklady na ošetření a lékařskou péči v cizině dražší. Následně přichází nemilé překvapení, protože pojištění nekryje veškeré náklady. V tu chvíli nastane situace, že budete doplácet vysoké doplatky a spoluúčast. Jak se těmto doplatkům vyvarovat? Nejjednodušší řešení, které s jistotou pokryje úraz a onemocnění během studijního pobytu v zahraničí je komerční cestovní pojištění.

Cestovní pojištění není automatické během Erasmu

Pokud vyrážíte na studijní pobyt Erasmus, cestovní pojištění považujte za jednu z nejdůležitějších věcí. I když máte pocit, že to může být zbytečné. Možná se vám za to nechtějí dávat peníze. Zdravotní ošetření se ale v jiných zemích záhy pekelně prodraží. Erasmus nemá automatické pojištění. Buď se spolehnete pouze na Evropský průkaz, nebo sjednáte cestovní pojištění, které vás kryje do milionu korun. Však nikdy nevíte, co se může stát. Některé zahraniční pobyty jsou dokonce podmíněné sjednáním cestovního pojištění.

Pojišťovny myslí na finance studentů

Pro někoho můžou být problém peníze. Právě proto pojišťovny myslí na finance studentů a poskytují zvýhodněné nabídky pojištění a slev na běžné cestovní pojištění. Vy si tak máte možnost sjednat dlouhodobé cestovní pojištění pro pobyt v zahraničí, které je cenově výhodnější.

Máte ISIC? Využijte nejvýhodnějšího pojištění pro studenty

Studentská karta ISIC nabízí studentům ve spolupráci s UNIQA pojišťovnou nejlepší cenu na trhu. Pojištění sjednáte easy online. 

ISIC sjednává 3 druhy pojištění:

  • Roční pojištění s krátkodobými výjezdy.
  • Roční pojištění s dlouhodobými výjezdy.
  • Pojištění určené na krátkou cestu po Evropě či do světa.

Toto pojištění se hodí i pro aktivní dovolené a stáže. Dále myslí na rizikové sporty, jenž se dají připojistit.

Sjednání pojištění: Co je dobré vědět?

Jaká jsou pravidla pro pojištění na Erasmus pro studenty? Každá instituce může vyžadovat jiné pojištění. Zjistěte si, jaké pojištění žádá vaše instituce. Někdy je nutná i úrazovka a odpovědnost za škodu.

Co sledovat před sjednáním:

  • Limity pojistného plnění (v tabulce pojistného plnění, včetně spoluúčasti).
  • Pojistné plnění je částka, kterou pojišťovna vyplatí, když nastane pojistná událost.
  • Spoluúčast – částka určená v pojistné smlouvě. Pokud nastane pojistná událost, je to částka vyjádřená v procentech, kterou zaplatíte vy.
  • Územní rozsah pojištění.
  • Výluky z pojistného plnění – výluky, na které se nevztahuje pojistné plnění.

Pojištění se stává platné po jeho zaplacení. Uhraďte před odjezdem. Po zaplacení obdržíte pojistku (potvrzení o uzavřeném pojištění). Ve smlouvě budete jako pojištěný i pojistník (pokud hradíte vy). 

Cestovní pojištění nepodhodnocujte. Někdy nastanou situace, jež neovlivníte. Je lepší být v pohodě a vědět, že ať se stane cokoliv, pojišťovna bude váš parťák.

Podobné články