Jak ladit oblečení a na co dát pozor?

Nevíte si rady, jaké barvy a vzory oblečení se k sobě hodí? Správné ladění oblečení nepodceňujte.
Barevné ladění oblečení

Nevíte si rady, jaké barvy a vzory oblečení se k sobě hodí? Správné ladění oblečení se nevyplatí podceňovat. Díky vhodně zvoleným kouskům oblečení totiž můžete opravdu prokouknout. Společně se proto podíváme na některá základní pravidla šatníku. Uvidíte, že v tom, jak ladit oblečení, budete mít hned jasněji.

Barevná typologie vám objasní, jaké barvy nosit

Už se vám někdy stalo, že jste si koupili oblečení v přesné barvě, kterou nosí vaše kamarádka nebo oblíbený influencer, ale zatímco oni v tom vypadali opravdu skvěle, na vás to nebylo ono? Při výběru oblečení je totiž důležité, abyste se řídili svým vlastním barevným typem.

S rozklíčováním toho, jaké barvy zvolit a zbytečně neinvestovat do nelichotivých odstínů, vám jednoduše pomůže barevná typologie. Jedná se o pomůcku, podle které se orientují módní stylisté i vizážisti. Takže se dle této barevné typologie můžete oblékat i líčit zároveň.

Jarní typ – světlá broskvová pleť, která se snadno spálí do červena. Světlé vlasy, modré, zelené nebo oříškové oči. K tomuto typu se skvěle hodí světlé a současně teplé odstíny žluté, světle oranžové, korálové, broskvové, lososové, světle hnědé, zlaté, tyrkysové, šedé, bleděmodré, šeříkové, krémově bílé nebo slonovinové barvy.

Letní typ – porcelánová pleť, která se opalováním zbarví do hněda s olivovým nádechem. Tmavě modré či šedé oči, světlé vlasy s popelavým nádechem. Letnímu typu sluší světlé a chladné odstíny barev, jako jsou různé pudrové i pastelové odstíny. Ideální je tmavě i světle modrá, dále modrošedá barva, malinová, kakaově hnědá, antracitová, mentolová nebo mořská zelená.

Podzimní typ – slonovinové pleť s velkým množstvím znamének. Tento typ se musí sluníčku spíše vyhýbat. Vlasy má většinou v kaštanových či narezlých barvách, oči jsou zbarveny do modré, zelené či hnědozelené barvy. Jak již lze z názvu poznat, těmto lidem sluší barvy podzimu. Takže určitě by měli volit zlaté, béžové, hnědé, rezavé a hořčicové odstíny. Budou jim také slušet teplé tmavě zelené odstíny, khaki nebo tmavá petrolejová barva.

Zimní typ – velmi světlá nebo naopak tmavá pleť, tmavé vlasy a oči v odstínech hnědé nebo tmavě šedé. Dobře se opálí do hnědého odstínu. Těmto lidem sluší kontrasty a výrazné studené barvy. Ideální volbou je sytě růžová, výrazná modrá, studená fialová, zářivě oranžová, rubínová, sytě červená, zelená, tyrkysová, zářivě bílá i černá.

Možná, že důvodem, proč máte pocit, že zrovna vám nic nesluší, zatímco ostatním ano, mohou být právě nevhodně zvolené barvy. Najít si svůj barevný typ může být pro vás tedy určitá duševní hygiena. A ve správně barevném oblečení se konečně budete cítit skvěle.

TIP: A víte, že skvělým doplňkem jsou i tenisky v barefoot provedení, které přispívají ke správnému držení těla?

Jak kombinovat barvy oblečení?

Tón v tónu

Základem ladění oblečení tón v tónu je obléci si kousky oblečení vždy v podobné barvě, která má být buď o stupeň tmavší nebo světlejší. Například tělová, krémová a bílá. Takto si můžete vytvořit opravdu slušivý a elegantní outfit. A lze to dělat i z ostatních barev, jako je třeba modrá, zelená nebo červená.

Barevné oblečení ton v tonu

Tři barvy

Chtěli byste zkombinovat více barev dohromady? V tom případě je dobré, když se řídíte vztahy mezi barvami. Ty vysvětluje známý Ostwaldův kruh. Podle jednoduché metody trojúhelníku v barevném kruhu si můžete najít až tři barvy které mohou být nošeny společně. Konkrétně se jedná o kombinování barev: zelená + fialová + oranžová nebo červená + žlutá + modrá.

Vzory

Vzorované oblečení s kolečky, kruhy, čtverečky, proužky nebo kohoutí stopou dokáže udělat opravdu super dojem. Např. oblíbený pin up styl s typickými puntíky nebo čtverečky vypadá na ženské postavě opravdu dobře. Pokud chcete svůj look oživit nějakým vzorem, doporučuje se vždy raději držet pouze jednoho vzoru, protože jinak byste mohli působit přeplácaně. Takže pokud máte třeba kostkované kalhoty, zvolte k nim tričko bez vzoru. Vzory můžou postavu také opticky vylepšit. Jestliže máte příliš úzká ramena, zvolte horizontálně proužkovaný top nebo využijte velkého kostkovaného vzoru. Široké boky a stehna zase opticky zeštíhlí vertikálně proužkované kalhoty.

Pin up style šaty

Teď už je vám určitě o něco jasnější, jak správně ladit oblečení a jak si vybírat vhodné barvy ke svému barevnému typu. Tak vzhůru na nákupy!

Podobné články