Jak podnikat během studia

Jak skloubit podnikání a školu? Jaké jsou základní podmínky podnikání a na co nezapomenout.
Pokud si chceš během studia přivydělat, máš v zásadě dvě možnosti. Můžeš se porozhlédnout po brigádě, nebo začít podnikat na vlastní pěst. V dnešní době můžeme vidět spoustu mladých a úspěšných podnikatelů, tak proč to taky nezkusit?

V první řadě je třeba vědět, že podnikat můžeš buď jako OSVČ nebo prostřednictvím společnosti. Přestože založení firmy je formálně náročnější a nákladnější proces, z dlouhodobého hlediska je to vhodnější. Pokud chceš využít výhody firmy, ale odrazuje tě zakládací proces, můžeš si koupit již založenou společnost, tzv. ready made s.r.o., nebo si nechat založit společnost na míru prostřednictvím profesionální firmy.

Kdy je možné začít podnikat?

Podnikat je bez dalšího možné od 18 let. Po dosažení 18 věku se člověk stává podle práva zletilým a plně svéprávným ke všem právním úkonům, není tak nadále třeba souhlasu rodičů nebo jiných zákonných zástupců. Je však třeba pamatovat na to, že k podnikání je třeba získat živnostenské oprávnění, a zatímco některé druhy živností lze provozovat bez prokazování jakýchkoliv znalostí nebo zkušeností (živnosti volné), u některých oborů podnikání je třeba pro získání povolení k podnikání prokázat odbornou nebo jinou způsobilost (živnosti volné a živnosti vázané).

Před dosažením 18 let je také možné podnikat, ale pouze se souhlasem zákonného zástupce. Tím to ale nekončí. K souhlasu zákonného zástupce je třeba také mít přivolení soudu.

Jak skloubit podnikání a školu?

Je běžné, že studenti při studiu vysoké školy zároveň pracují. Většinou se jedná o brigádu na dohodu, ale najdou se studenti, kteří pracují na plný úvazek. Někteří jdou ještě dál a již při studiu se rozhodnou začít s vlastním podnikáním.

Musíte pamatovat na to, že podnikání, a to hlavně jeho začátky, jsou velmi časově náročné a je třeba počítat s tím, že nebudete mít pevně danou pracovní dobu, ale první měsíce vyžadují několika hodinovou práci denně, a to často včetně víkendů.

Podnikat a zároveň studovat je sice náročnější, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Základem je dobrý time management. Smiřte se s tím, že už nemůžete nechávat věci do školy na poslední chvíli, protože se může snadno stát, že na ně nakonec nebudete mít čas. Učte se a dělejte úkoly průběžně. Ne nadarmo se říká, že to je ten nejlepší a nejefektivnější způsob učení. I když se to na první pohled nezdá, zabere to v konečném důsledku méně času než se učit týden v kuse před zkouškou dnem i nocí. Snažte se tak dělat úkoly co nejdřív, kdy na ně budete mít aspoň trochu času.

Je důležitější škola nebo podnikání?

Není výjimkou, že podnikatelé nemají vystudovanou vysokou školu, a přesto jsou velmi úspěšní. Titul není rozhodně tím hlavním kritériem, který v podnikatelském světě určuje budoucí úspěch. Na druhou stranu absolvování vysoké školy může v životě jen pomoct.

Podobné články