Jaké jsou nejhorší rady, které můžete dát lidem s depresí

Protože někdy je lepší mlčet.

Ačkoliv na světě nikdo nezpochybňuje existenci cukrovky, když vaše tělo přestane vyrábět hormon inzulín, tak někteří lidé mají stále problém uznat existenci deprese, když má vaše tělo problém vytvářet serotonin. A zatímco lidem po operaci přátelé často do nemocnice nosí květiny a doufají, že se brzy uzdraví, tak na psychiatrii tolik vřelých a nerozpačitých návštěv nepotkáte.

Nemůžeme sice změnit ze dne na den tuto situaci, ale můžeme si alespoň říct seznam těch nejvíce necitlivých vět, kterých byste se u takto nemocných lidí měli vyvarovat. Protože přesně tyto prohlášení jen prohlubují pocit beznaděje a iracionálně špatného svědomí za něco, co nemohou ovlivnit.

Vykašli se na léky, dokážeš to zvládnout svou vůlí.

Řekli byste člověku s vysokým tlakem, ať se svou vůlí dá do pořádku? Asi ne. Zhruba stejnou moc mají nad svými stavy lidé s depresí.

Ostatní lidé jsou na tom mnohem hůř než ty.

To je docela možné, ale nikdo se nezačně cítit lépe jen proto, že je na tom někdo hůř. Každý máme navíc individuální limity a indetické situace můžeme prožívat rozdílně. Zvláště když chemická továrna v našem mozku vypoví službu.

Přestaň se litovat

Depresivní lidé si sebelítost nevybrali a podobnou větou jim sílu nedodáte.

Musíš zkusit myslet pozitivně, všechno je to jenom v tvé hlavě.

Ale v naší hlavě je bohužel vše. Od funkcí ovládajícíh pochody našich střev po tlukot našeho srdce. Takže v zásadě máte pravdu. A ačkoliv někteří jogíni po letech cílené meditace a askeze dokáží ovlivnit údajně i svou peristaltiku, tak po normálních lidech toto scifi nemůžete chtít.

Jen se vymlouváš, včera ti bylo dobře!

Ale vždyť seš včera usmíval? Tato věta značí časté neporozumění toho, jak deprese v lidech funguje. Víte jak vypadal poslední fotka Chestera Benningtona den předtím než spáchal sebevraždu kvůli chronickým depresím?

Z čeho můžeš mít ty tak deprese? Vždyť máš úžasnou práci/ženu/muže/vypadáš skvěle.

Pokud je někdo krásný a úspěšný, tak to neznamená, že se mu deprese může vyhnout. Je to jako myslet si, že nemůžete dostat chřipku, protože máte husté lesklé vlasy.

Kdybys mě doopravdy miloval/a, tak přece nemůžeš mít deprese.

Ačkoliv láska v pohádkách dokáže zrušit kletby a zachránit vše, tak v tomto případě to dost dobře nefunguje. Nenuťte svého partnera, aby se kvůli vám cítil špatně a obhajoval se. Je to jako myslet si, že vaše láska k někomu změní jeho hodnoty štítné žlázy.

Nevypadáš depresivně.

Vážně Sherlocku? Nasadit falešný úsměv nebolí. Ono ani na první pohled mezi lidmi nepoznáte cukrovkáře.

Mně na depresi stačí si pořádně zacvičit a změnit jídelníček!

Pokud vám na depresi stačí si pořádně zacvičit, tak pro vás máme dobrou zprávu. Nemáte depresi, jen lehký splín, který je u lidí s emocemi něco naprosto normálního.

Tohle všechno je jen lenost!

Říkat depresivnímu člověku, co nedokáže vstát z postele, že je jenom líný, je jako říkat člověku na vozíku, co nevyjde do prvního patra, že se mu prostě nechce. Vaše tělo je v obou případech fyzicky paralyzované.

 

 

Podobné články