Naučte se small talk!

Small talk, doslova malá, bezvýznamná konverzace má mnohem větší společenský význam, než si myslíte. Ale jak to provést, abyste bohapustě netlachali?

Představte si, že jedete výtahem dvanáct pater se svým šéfem, nebo čekáte deset minut na tramvajovém ostrůvku před školou se svým vyučujícím. Oba se na vás přívětivě usmějí a pozdravíte se. Ale co dál? Myslíte, že je dobré mlčet jako ryba a oba zmíněné pány ignorovat? Ale o čem si s nimi povídat, aby to nevyznělo nuceně, hloupě nebo dokonce podlézavě?

Zkuste small talk, typ nenucené konverzace, který je určen právě pro tyto společensky a profesně možná lehce nepříjemné situace. Využít ji můžete také při prvním setkání s někým vám dosud neznámým jako takový rozjezd.

V případě, že ji ovládnete, může vám poměrně výrazně usnadnit mezilidské vztahy především na formální úrovni. Pokud budete úspěšně používat small talk, věřte tomu, že vytvoříte přátelskou atmosféru a získáte pověst inteligentního, komunikativního a milého člověka. Konec propagandy, teď je na řadě praxe – jak na to?

„Talk to anyone about himself and he will listen without interrupting.“

Herber Prochnow

Tak takhle ne. Herber Prochnow sice od pravdy nijak zvlášť vzdálen není, nicméně vězte, že co se týče small talk, je třeba postupovat více asertivně.

Jaká témata tedy probírat?

1. Počasí

Je to trochu otřepané, jistě. Ale co se tím dá zkazit, co? Nic.

2. Konkrétní situace a místo

Kouzlo improvizace. Rozhlédněte se okolo a rozvážně okomentujte, co vám přijde pod oko. Pokud se váš partner chytí, máte na několik příštích minut vystaráno.

3. Jak se máte a jaký byl váš den?

Zdá se vám to málo nápadité nebo příliš osobní? Vyvedu vás z omylu. Jedny z nejvíce klasických frází nezávazné, formální konverzace dokonale fungují jako odrazový můstek pro několik dalších minut. Pochopitelně pokud pružně zareagujete na vám sdělené skutečnosti.

Small talk přichází v nečekaných situacích.

4. Provoz

Co si pod tím představit? Od vybavení vozů městské hromadné, přes posprejované zastávky až po ceny benzínu. Jen do toho.

5. Komplimenty

S tímto tématem opatrně, patolízalové jsou oblíbeni jen výjimečně. Nicméně vhodně zvolenou nevtíravou lichotkou ohledně např. oblečení, můžete partnera potěšit a rozjet konverzaci příjemným způsobem.

6. Jak to jde v práci/ve škole?

Drobet osobní, pravda, ale málo nebezpečné. Opět také můžete velmi snadno další vývoj rozhovoru přizpůsobit již řečenému a působit tak velmi entusiasticky. Ano, je to plus.

7. Aktuální témata/zprávy

Pokud můžete předpokládat, že váš partner sleduje aktuální dění, stejně jako vy, klidně se do tohoto tématu pusťte. Klidně začněte i větou: „Slyšel/a jste o té tiskové chybě v NYT?“ Pokud bude následovat záporná odpověď, zkuste se zeptat: „A jak se máte?“ Nemůžete šlápnout vedle.

8. Sport

Pokud zrovna nehrajeme hokej na zimní olympiádě, kdy se stmelí a fandí celý národ, jsou sportovní témata vhodná spíše pro kluky či aktivní sportovkyně. Pokud se do některé z těchto škatulek vejdete oba, pak směle do toho.

9. Společní přátelé a známí

Pozor na nevhodné, zejména osobní drby, jinak poměrně bezpečná půda.

10. Filmové/knižní/technické novinky

Něco z toho zkusit můžete. Pochopitelně pokud je proto dobrá půda, tedy vy i váš partner se pohybujete v IT sféře atd. To již záleží na Vašem úsudku.

Právě uvedená témata jsou vhodná pro svou nezávaznost, neformálnost a minimální konfliktní potenciál. Při troše dobré vůle se sice dá pokazit cokoli, ale pokud nejste naprostý idiot, povést by se vám to nemuselo. U kterých témat je to ale naopak?

Dávejte pozor, abyste nezašli do nevhodných osobních témat.

O čem nemluvit?

1. Rodina

Příliš osobní.

2. Náboženství

Příliš osobní.

3. Sexuální orientace

Co byste řekli? Příliš osobní.

4. Drby o komkoli

Pozor na to. Znáte to, před jedním řeknete, že ten druhý je vůl a třetí vám dá přes držku, protože je to jeho švagr.

5. Politika a cokoli s konfliktním potenciálem

Slávie vyhrála, super! Zeman je jediný možný kandidát na prezidenta republiky. Jste taky pro zavedení trestu smrti? Já rozhodně! Co dodat? Hádat se není smyslem small talku, tak se do toho radši nepouštějte.

Vhodně zvolené téma je základem úspěchu, ale není to všechno. Předně musíte být ochotní takovou konverzaci vést a musí to na vás být vidět. Usmívejte se, buďte asertivní, mluvte pomalu a dostatečně nahlas. Nebojte se prokázat jakýsi zájem o osobu vašeho konverzačního partnera a pokládejte přiměřené otázky. Buďte dobrým posluchačem a neskákejte do řeči.

Pokud dodržíte všechny nebo aspoň některé z uvedených pravidel, vězte, že příště vám těch osm minut ve výtahu uběhne samo.

Foto: Photl.com, Sxc.hu

Podobné články