On-line pomocníci při studiu

Už nemusíte chodit do knihovny vyhledávat ve slovnících. Neztrácejte tím čas, když vyhledávač na internetu to zvládne za vteřinu. Na webu se dá najít spoustu on-line pomocníků.

Seznam nebo Google?

Nejvíce je slovníků překladových, které nabízejí větší servery i v hlavních nabídkách. Jako například seznam.cz nebo  google.cz. Stejně tak nabídka jazyků, do kterých potřebujete slovo přeložit je velmi široká. Zatímco seznam.cz nabízí „pouze“ angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu a ruštinu, google.cz kromě těchto poskytuje mnoho dalších včetně čínštiny, japonštiny, ale také například překlad do svahilštiny nebo ázerbájdžánštiny.

Při překladu delšího textu doporučuji z vlastních zkušeností postupovat tak, že větu zadáte do google překladače a slovíčka, která neznáte (nebo se vám nezdají správně přeložena, což bývá poměrně často) vložíte ještě do slovníku na seznam.cz.

http://slovnik.seznam.cz/

http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#

 

Dále můžete zkusit některé další překladové on-line slovníky například:

http://www.slovnik.cz/

http://www.online-slovnik.cz/

http://slovniky.centrum.cz/ (nabízí i překlad do hantecu)

 

Slovníky synonym

Při psaní seminárních či jiných prací, může nastat situace, kdy se nám opakuje jedno slovo a nevíme čím ho nahradit. V tom nám pomáhají slovníky synonym. Pomoci může:

http://www.slovnik-synonym.cz/

http://www.synonyma-online.cz/tezaurus.php http://slovniky.lingea.cz/L.asp?l=33&n=7fffff+807fffff (tento server nabízí i překladový slovník)

 

Slovník cizích slov

Ne každý z nás má doma tento slovník a může se stát, že potřebujeme slovo cizího původu nahradit jiným pojmem. Doporučuji:

http://www.online-slovnik.cz/slovnik-cizich-slov

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/

http://www.slovnik-cizich-slov.cz/

 

Může se hodit

Na tomto serveru: http://www.e-slovniky.cz/Main/MainDict.aspx naleznete nejenom překladový slovník, ale také výkladový slovník z oblasti techniky, chemie, lékařství, zemědělství a jiných oborů. Pokud často pracujete s výkladovými slovníky týkajících se českého jazyka, doporučuji navštívit stránku http://deb.fi.muni.cz/debdict/index-cs.php a zařídit si přístup ke slovníkům, které nabízejí. Je to například Slovník spisovné češtiny (někdy stačí jen http://www.pravidla.cz/), dále Příruční slovník jazyka českého (také na http://bara.ujc.cas.cz/psjc/), Slovník české frazeologie a idiomatiky (rozdělený na část slovesnou a neslovesnou) a také Slovník synonym a Slovník cizích slov. A pokud rádi básníte a hledáte ten správný rým, můžete zkusit: http://slovnik.exac.info/

Foto by Wikipedia

Podobné články