Podívejte se, co vše lze ochutnat v Číně!

Máte chuť na lehké, smažené nebo netradiční jídlo? Vydejte se do Číny, jejíž kuchyně je velice rozmanitá!

Pod pojmem čínská kuchyně si většina z nás představí klasickou nabídku čínských restaurací, kterých je v každém městě nespočet. Smažené nudle na přepáleném oleji a tofu se zeleninou ve slizovité škrobové omáčce však není to jediné, čím se kulinářské umění této země vyznačuje. Mimo uvedených jsou to také jídla velice lehká, zdravá a mnohdy sloužící jako inspirace pro jídelníčky určené k redukci tělesné hmotnosti. A jelikož je Čína domovem mnoha národnostních menšin a celkově přelidněnou zemí, setkáme se také s pokrmy, jež se neslučují s evropskými zvyklostmi a morálkou. Jedná se například o opičí, kočičí, hadí či psí maso. Takové a podobné speciality byly do jídelníčku Číňanů zařazeny pravděpodobně kvůli již zmíněné přelidněnosti ve snaze nezemřít hlady.

Číňané kladou velký důraz na estetickou podobu a příznivé účinky pokrmů na konzumenta. Tvrdí, že kulinařina je umění, a tak vždy jídlo musí krásně vonět, chutnat a především vypadat. Jejich kuchyně je také úzce spojena s filozofií a tradiční čínskou medicínou. Od toho se odvíjí kombinace jednotlivých surovin, jež závisí na harmonii jin a jang.

Jaké suroviny Číňané nejraději používají?

Mezi nejfrekventovanější potraviny patří samozřejmě rýže, zelenina, vejce, ryby, nudle, tofu a maso, přičemž, jak bylo řečeno, je velmi oblíbené maso psí, hadí či kočičí. Dále se čínská kuchyně neobejde bez bambusových výhonků, sójové omáčky, zázvoru, pasty z černých bobů nebo černých hub.

Číňané rádi připravují ryby, krevety a další lehká jídla.

Je libo mozek?

Relativně známou čínskou pochutinou jsou opičí mozky. Číňané věří, že mají blahodárné účinky na plodnost a potenci. Jsou proto vyhledávanou pochoutkou. Konzumují se těsně po usmrcení opice, ještě teplé a v nejlepším případě pulzující.

To však není jediné zvěrstvo, se kterým se v této zemi můžeme setkat. Čina je známá krutými praktikami využívanými k zabití zvířat sloužících k jejich následné konzumaci. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Absence citu ke zvířatům je zde zřetelná stejně tak jako absence humánních způsobů při usmrcování. Tím neříkám, že zbytek světa oplývá šetrnými postupy, co se týče chovu zvířat a chtíčem zabíjet je s alespoň minimem důstojnosti, v Číně je to však horší. Zpařování koček a psů zaživa, přechovávání v miniaturních klecích nebo opalování krys autogenem je na denním pořádku. V Číně zkrátka považují zvíře za věc a tak se k němu také chovají.

 

Foto: sxc.hu

Podobné články