Mononukleóza se totiž přenáší osobním kontaktem, konkrétně slinami a nejčastěji ji prodělají mladí lidé mezi 15 a 25 lety. Nemusí to být jen líbání, ale i sdílení lahve s pitím, jídla či cigarety. Ovšem onemocnět mohou také děti i starší lidé. Vysoce nakažlivé herpetické virové onemocnění způsobuje virus Epstein-Barrové (EBV). Mononukleóza má velmi podobné příznaky jako streptokoková angína, proto se za ni často zaměňuje. Problém je v tom, že virus v těle zůstává po celý život a může se reaktivovat, tedy nemocný či zdravý nosič viru, mohou onemocnět znovu nebo nakazit další a další lidi.
Příznaky, léčba a rizika
Klasická bolest svalů, hlavy, v krku spojené s únavou, horečkou, bolestmi břicha a nadměrným pocením. Nic specifického, jen horečka se u dětí může vyšplhat až ke 40 stupňům. V průběhu nemoci se zvětšují lymfatické uzliny, játra a slezina. Přidávají se vyrážky, otoky víček i krátkodobé zežloutnutí pokožky. Zrada je v tom, že například u dětí je nemoc zcela bezpříznaková a objeví se pak úplně náhodně z krevních testů. A to je velké riziko, protože mononukleóza je závažné onemocnění, které vyžaduje důkladnou léčbu, klid, rekonvalescenci a kvůli narušeným játrům i speciální dlouhodobou dietu. V případě zanedbání léčby totiž hrozí celkové oslabení imunitního systému, problémy se slezinou a játry. Proto se někdy přistupuje i k léčbě kortikoidy. Základem účinné léčby je dostatečný pitný režim, minimálně dva litry tekutin denně, ideálně spojený s čaji na podporu činnosti jater.
A co dál?
Minimálně půlroční dieta a řádná rekonvalescence. To znamená jíst bílé netučné maso, ryby, celozrnné pečivo, zeleninu, ovoce. Rozhodně se vyhnout smaženým, kořeněným pokrmům, alkoholu, sladkostem, aromatickým omáčkám (kečupy, hořčice aj.), uzeninám či konzervovaným potravinám. K léčbě patří i vitaminy, zejména B a C. Céčko podporuje normální činnosti imunitního systému, totéž platí i o vitaminu B, který navíc zlepšuje stav kůže, často narušený onemocněním jater při mononukleóze. Odpočinek a doplňky stravy s obsahem ostropestřece mariánského játrům uleví, stejně jako Klanopraška čínská, cholin, šišák bajkalský, reishi.
Duševní potíže dnes v první linii
Každodenní stres, rychlost informací, neklidná doba, covid, válečné konflikty i nefunkční rodiny se podepsaly na dospívající generaci nárůstem úzkostí, depresí, panik, ale i poruch příjmu potravy i zneužívání návykových látek. Nově se objevuje demonstrativní sebevražedné předávkování běžně dostupnými léky jako je ibalgin či paralen ve spojení s alkoholem.
Co s tím?
Je potřeba se zaměřit na spolupráci s rodinou, podpořit náctileté a poskytnout jim pocit bezpečí. Jedině pevné zázemí, pocit jistoty jim může usnadnit náročné období dospívání. Tlak sociálních sítí a každodenních výzev je potřeba tlumit. Nemají příliš možností, jak se sami ubránit.