Salmonela – znáte ji?

Jak se poprat s nákazou salmonely? Krátce jsem shrnuli co vás čeká a na co si dát pozor.
salmonela

Rychlý nástup potíží i průběhu nemoci

Z nevinného odpoledního setkání na zahradě s přáteli si můžete přinést nevítaného hosta. Dá o sobě vědět poměrně rychle a urputně: náhlými křečemi v břiše, horečkou, schváceností a silnými průjmy. Mluvíme o salmonele, kterých jsou popsány 2 000 typů, ale pouze 4 ohrožují člověka.

Salmonelóza patří mezi nejobvyklejší průjmovitá onemocnění u dětí i dospělých. Způsobují ji bakterie salmonely, které se do těla dostávají ústy a přenášejí se ze zvířat na lidi. Naopak nikoli. Zdrojem nákazy jsou nejčastěji nedostatečně tepelně upravené živočišné produkty: maso a vejce. Riziko hrozí u tlačenky, měkkých salámů, sekané, ale i majonézy a zmrzliny. Stačí si dát volské oko nebo vajíčko na hniličku k snídani nebo nakrájet zeleninu kontaminovaným nožem od kuřecího masa. Reakce na sebe nedá dlouho čekat: inkubační doba totiž trvá 6–48 hodin, ale nejčastěji se první projevy nemoci objeví do 10 hodin.

Horečka, zvracení a průjem


Typickými signály nemoci jsou náhlá zchvácenost, nutkání na zvracení, zvracení, zvýšená tepová frekvence, horečka a kolikovité bolesti břicha. Krátce po křečích nastupuje vodovitý průjem. Zpočátku má barvu běžnou, později až nazelenalou, někdy s příměsí krve a hlenu. Pozor u kojenců, malých dětí a starších lidí. Jejich organismus se rychleji dehydratuje. Horečka by měla nejpozději do 48 hodin klesnout, někdy úplně vymizí, zvracení ustupuje, ale průjem přetrvává několik dní, výjimečně i dva týdny. Někdy těžký průběh nákazy provází hypoglykemie, apatie, šok, halucinace. V případě, že se stav pacienta horší, vždy volejte lékaře.

K lékaři při neustávajících bolestech


Pokud máte průběh nemoci bez dalších netypických obtíží, stačí zůstat v klidu a dodržovat přísnou dietu.  Zásadní je hlídat příjem tekutin, které organismus ztrácí zvracením a průjmem, a vyrovnávat hladinu minerálů. Nejlepší je neperlivá voda, minerálky, vlažný oslazený černý čaj a speciální rehydratační roztoky (k dostání v lékárnách a vybraných drogeriích). U závažných případů je třeba tekutiny doplňovat v nemocnici infuzemi. Na zmírnění příznaků se doporučují živočišné uhlí, léky proti zvracení a případně probiotika, která upravují střevní mikroflóru. Pokud máte jakékoliv pochybnosti ihned kontaktujte svého lékaře. 

Dieta je základ


Několik dní je třeba dodržovat velmi přísnou dietu: po tekutinách přidávat opatrně suché pečivo, dušenou mrkev, zeleninové vývary, banány, strouhaná jablka, bramborovou kaši. Vyhněte se smaženým a kořeněným jídlům, masu, mléku a ovoci. Když nemocný rychle přejde k běžnému stravování, zvracení a průjmy se často vracejí.

Zajímavosti

Je popsáno 2000 typů salmonel, ale pouze 4 ohrožují člověka.

Zmrazení bakterie nezabije, po rozmrazení se opět začnou množit.

Spolehlivě je však zničí teplota nad 75 stupňů Celsia.

Podobné články