Soutěž diplomových prací IT SPY vyhrála absolventka ČVUT

Soutěž IT SPY, která tradičně oceňuje nejlepšího tvůrce diplomových prací, letos ovládla absolventka ČVUT Jindřiška Deckerová.
Cenu za nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií vyhrála Jindřiška Deckerová.

V soutěži o nejlepší diplomovou práci z oblasti IT zabodovala absolventka Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze Jindřiška Deckerová. Ve své práci se zabývala navržením algoritmu pro autonomní drony a roboty, který má pomoct při skenování interiérů budov a focení objektů. Patrik Goldschmidt z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně získal druhé místo a zároveň také Cenu veřejnosti. Třetí místo následně vybojoval Matúš Goliaš z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy

V soutěži se utkalo celkem 1 300 studentů z třinácti českých i slovenských univerzit. Ty nejtalentovanější z nich v online finále 8. prosince ocenila odborná porota, do níž zasedlo 19 akademiků a dalších profesionálů z oblasti IT businessu.

Jindřiška Deckerová, která na ČVUT absolvovala obor Otevřená informatika, pod vedením Jana Faigla zpracovala diplomovou práci s názvem Zobecněné problémy se směrováním se souvislými sousedstvími. „Věnovala jsem se optimálním řešením prakticky motivovaných robotických plánovacích úloh, které zahrnují řešení problému obchodního cestujícího. To jsou úlohy, ve kterých hledáme optimální cestu pro navštívení více míst, nikoli jen cestu z jednoho bodu do druhého,“ řekla ve videu Deckerová.

Závěrečné hodnocení prací bylo podle předsedy poroty Jiřího Vokřínka z Fakulty elektrotechnické velmi vyrovnané. „Rozdíl v bodování jednotlivých prací byl opravdu zanedbatelný, proto do poslední chvíle nebylo jednoznačné, komu budou patřit pomyslné medaile,“ řekl. Vítězná práce Deckerové ho zaujala především pro ideální spojení teorie a praktického využití v robotice. „Jde o složitý teoretický optimalizační problém, avšak projekt vyniká i velmi kvalitně zpracovanou praktickou částí. Práce zaujala celou porotu hloubkou řešení, precizností zpracování i aplikovatelností na různé problémy. Kombinuje softwarový svět a umělou inteligenci s reálným světem prostřednictvím robotů,“ zhodnotil akademik.

Druhé místo a zároveň Cenu veřejnosti získal Patrik Goldschmidt. Ve své práci s názvem „Zmírnění útoků DoS pomocí strojového učení“ se věnoval odhalování kybernetických útoků. Navrhl aplikaci, která by při ochraně internetového prostředí mohla být užitečná, porotu zaujalo především celostní pojetí teorie. Bronzovou medaili si ze soutěže odnesl Matúš Goliaš, který vypracoval diplomovou práci s názvem “Gradientem zesílená segmentace snímků sítnicového fundu”. Věnoval se tak včasnému odhalování očních nemocí, a zejména pak zelenému zákalu.

„Letos jsme opět museli realizovat finále IT SPY v online prostředí. To nám však nezabránilo v naplňování jednoho ze základních cílů soutěže, kterým je prezentace nejlepších českých a slovenských diplomových prací z oblasti IT širší veřejnosti. Popularizaci vědy a zvýšení zájmu o IT může pomoci i skutečnost, že se vítězem IT SPY poprvé stala žena, což dále boří mýtus, že je informatika doménou mužů,“ uvedl porotce soutěže Bohumír Zoubek. Informatiku považuje za neustále se rozvíjející obor, který zahrnuje lidi s chutí učit se a poznávat nové věci.

„Jedním z míst, kde se takoví lidé koncentrují ve velké míře, jsou univerzity. A přesně proto s nimi máme v Profinitu tak širokou spolupráci nejen v rámci této soutěže, ale také v rámci výuky, diplomových prací a výzkumných grantů. Věříme, že propojení špičkové vědy a její aplikace na řešení konkrétních společenských a businessových problémů je ta správná cesta,“ dodal Zoubek.

Přehled výsledků soutěže:

Výsledné pořadíJméno finalistyNázev soutěžní diplomové práceVysoká škola
1.Jindřiška DeckerováZobecněné problémy se směrováním se souvislými sousedstvímiČeské vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická
2.Patrik GoldschmidtZmírnění útoků DoS pomocí strojového učeníVysoké učení technické v Brně Fakulta informačních technologií
3.Matúš GoliašGradientem zesílená segmentace snímků sítnicového funduUniverzita Karlova Matematicko-fyzikální fakulta
4. – 8. místo (seřazeno abecedně)Sára JurankováAspektově založená analýza sentimentu formulářů konferenčních recenzíVysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky
Lukáš KuhajdaOmezení šumu signálu v genetických přepínačíchZápadočeská univerzita v Plzni Fakulta aplikovaných věd
Daniel KyselicaPokročilé algoritmy pro segmentace vesmírných odbírů astronomické snímkyUniverzita Komenského v Bratislave Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Filip SvobodaAgilní adaptace pro výzkumnou laboratořMasarykova univerzita v Brně Fakulta informatiky
Jan TománekProfilování haldy s nízkou latencíČeské vysoké učení technické v Praze Fakulta informačních technologií

IT SPY je prestižní soutěž o nejlepší diplomovou práci. Ze 14 zapojených univerzit a 1 300 soutěžních diplomových prací tradičně vzejde 8 finalistů a jeden vítěz. Zúčastnit se jí může každý, kdo v daném akademickém roce úspěšně obhájil svou práci. Vítěz pak obdrží nejen čestný titul, ale také odměnu ve výši 1 000 eur, díky níž se v oblasti svého zájmu může nadále rozvíjet. Odměněn je také vedoucí vítězné práce. Jako poděkování za provádění studenta získá 200 euro. První tři nejlepší soutěžící navíc získávají poukaz na jakékoli školení od společnosti Gopas.

Podobné články