Společné bydlení studenty láká. Na co si dát pozor?

Spolubydlení jako jeden z možných způsobů ubytování. Na co byste měli dát při společném bydlení pozor?
studentské spolubydlení

Spolubydlení představuje jeden z možných způsobů ubytování při univerzitních studiích, ale i později. Nabízí více soukromí a pohodlí než koleje, a to za stále přijatelnou cenu. Na co byste měli dát při společném bydlení pozor?

Spolubydlení jako rovnováha mezi cenou a pohodlím

Zatímco pronajmout si byt sám pro sebe může být takřka mimo finanční možnosti studenta s brigádou, při společném ubytování platí jen poměrnou část z nájmu a poplatků. Při několika lidech se mohou nájemci dostat na částku, za kterou by získali samostatný pokoj na kolejích. Orientačně se pronájmy bytů v Praze pohybují kolem 300 Kč za metr čtvereční, byty k pronájmu v Brně vycházejí na 257 Kč za metr čtvereční a zájemci o pronájem bytu v Olomouci zaplatí asi 215 Kč za metr čtvereční. Záleží však na sezóně, lokalitě, technickém stavu a dalších okolnostech.

Jak na bezproblémové spolubydlení

Ideální je, pokud má každý ze spolubydlících vlastní neprůchozí pokoj. Společnými místnostmi pak bývá kuchyně a někdy i obývací pokoj. O koupelnu a toaletu se také musíte dělit – a to nejen při používání, ale také při úklidu. Ten by měl probíhat spravedlivě a pečlivě, aby se v bytě každý cítil dobře. Vztahy mohou naopak pocuchat rozdílné návyky, ponocování, či bujaré večírky.

Na co si dát pozor při společném bydlení

Vaši pozornost si žádá zejména nutná administrativa – uzavře nájemní smlouvu s majitelem jen jeden nájemce, nebo do ní budou zahrnuty všechny osoby v bytě? Na koho budou oficiálně psané energie a jak se budou řešit doplatky a nedoplatky? V těchto otázkách byste měli mít určitě jasno.

Dále si při prohlídce bytu s pronajímatelem ujasněte, které vybavení v něm zůstane pro vaši potřebu. Zapište jej, včetně jeho stavu, do předávacího protokolu. Zeptejte se také na možnost internetového připojení, které budete nejspíš vyžadovat – zařídí jej pronajímatel, nebo vy? Dále byste si měli domácnost pojistit proti haváriím.

Nakonec zbývá vybrat si ke společnému bydlení správnou partu. Většinou se z vás časem stanou přátelé, snažte se tedy najít ideální sestavu hned na začátku s pomocí známých či prostřednictvím inzerátů.

Podobné články