Starbucks: Fenomén, nebo jen předražená káva?

Kdo nezná Starbucks, jako by nebyl. Kdo nikdy nepil jejich kávu, jako by nežil. Ale co když to tak úplně není pravda?

Když byla v roce 1971 v americkém Seattlu otevřena tehdy první pobočka, nikdo netušil, že o čtyřicet let později bude Starbucks celosvětovým fenoménem. V současné době je Starbucks největším řetězcem kaváren na světě. V téměř šedesáti zemích se nachází kolem 17 tisíc kaváren. Minimálně čtyřicet z nich máme i u nás v České republice.

Kromě kávy a kávových nápojů si ve Starbucks můžete koupit také něco na zub – od muffinů, dortů a koláčů přes sendviče a wrapy až po jogurty a saláty.

Starbucks Coffee - Staroměstské náměstí.

Když se řekne Starbucks…

Nevím, jak vám, ale mně se vybaví zelené logo sirény s dvojitým rybím ocasem, typické kelímky, ale třeba i kniha Jak mi Starbucks zachránil život (která je mimochodem velmi povedená). Samozřejmě nesmím zapomenout na to hlavní, a to je káva a s ní úzce související kávové nápoje.

Starbucks hrníček s logem.

Není káva jako káva

To, na čem Starbucks staví svůj úspěch, je bezpochyby káva. Kromě sezónní nabídky rozlišuje tři základní typy (nebo druhy, chcete-li) kávy:

  • Blonde Roast – jemné a lehké kávy s náznakem kyselosti, které nabízejí příjemnou a lahodnou chuť
  • Medium Roast – středně pražené, ani příliš slabé, ani příliš silné kávy jemné a vyvážené chuti
  • Dark Roast – silné kávy výrazné chuti nabízející lahodnou a plnou chuť

Sezónní nabídky jsou jakousi oslavou daného ročního období. Jsou to kávy nejvzácnější, které se objevují pouze na velmi krátkou dobu a v tematických kelímcích. Vzhledem k oblíbenosti si je však v současnosti můžete vychutnat každý rok.

Z kávových nápojů si kromě klasického latte, capuccina či macchiata můžete dopřát například ledové caffé americano, caffé misto nebo třeba frapuccino.

Všechny kávy lze samozřejmě objednat i s příchutí/sirupem, nejběžnější jsou vanilka a karamel.

Nezapomeňte si však vzít více peněz, kupříkladu takové vanilkové latte (605 mililitrů) vás vyjde na 109 korun (89 káva, 20 vanilkový sirup).

Karamelové latte ve vánočním kelímku vychutnávané na Karlově mostě.

Kontroverze kolem Starbucks

Starbucks není fenoménem jen v kladném slova smyslu. Některé způsoby, kterými se společnost za každou cenu snaží udržet na vrcholu, označují kritici za monopolistické a mezi obchodníky tudíž absolutně nepřijatelné.

V březnu roku 2007 se v magazínu Consumer Reports objevil článek, který srovnával kávu v amerických řetězcích McDonald’s, Burger King, Dunkin‘ Donuts a Starbucks. Vítězem kávového souboje se zcela překvapivě stal McDonald’s, kde byla káva nejlepší jak chuťově, tak cenově.

Další skutečností, která také hraje proti společnosti, je neuvěřitelné plýtvání vodou. Podle deníku The Guardian by vyplýtvaná voda stačila pro dva miliony obyvatel Namibie denně!

Starbucks rozhodně stojí za to navštívit. Jestli však jednou, nebo vícekrát, to už záleží pouze na vás a na vašem názoru, který si na tento celosvětový fenomén vytvoříte.

Foto: Silvie Kostovská, StudentPoint, wikipedia.org

Zajímá vás něco na téma káva? Pak tu máme několik článků, které byste neměli přehlédnout. Co takhle: Espresso, cappuccino, caffé latte a k tomu Kávu, nebo čaj? V kavárně samozřejmě pijeme kávu, ale můžeme se tu potkat se zajímavými lidmi a nebo se může jednat o zajímavou kavárnu.

 

Podobné články