Suprematismus Kazimíra Maleviče

Ukrajinský rodák byl průkopníkem abstraktního umění. Přečtěte si, jak ovlivnil dějiny malířství.

Kazimír Malevič.

Kazimír Malevič studoval malířství v Kyjevě, Moskvě, ale také soukromě v ateliéru Fedora Rerberga. Když na výstavě v Petrohradě roku 1915 poprvé vystavil své suprematické obrazy, včetně proslulého Černého čtverce, zcela změnil rozměr tehdejšího umění.

Černý čtverec.

Proslulý malíř a teoretik umění věřil v extrémní redukci: „Objekt sám o sobě nemá žádný smysl… a vědomé myšlenky jsou bezcenné.“ Horoval pro neobjektivní umění, „nadvládu čistých citů“. Původně byl ovlivněn kubismem a primitivním uměním, jež vycházely z reality. Suprematismus mu však umožnil tvořit díla, která k ní už neměla žádný vztah.

Černý a červený čtverec.

Malevič o svém suprematismu nikdy nepochyboval a vytvářel artefakty s uměleckou silou ikon. Patří mezi ně např. řada obrazů Bílá na bílé, Černý a červený čtverec anebo Dynamický suprematismus, ve kterém dovedl geometrické obrazce k naprosté abstrakci.

Dynamický suprematismus.

Velké barevné úhlopříčky na obraze Dynamický suprematismus volně poletují a ostrými hranami popírají jakékoli spojení se skutečným světem. Tento obraz je zcela abstraktní a Malevičům leitmotiv představuje pouze to, co se odehrává v něm samotném. Konkrétní forma obrazu chybí, a tak ji umělec musel vylovit z hloubek svých vlastních pocitů.

Bílá na bílé.

Suprematismus Kazimíra Maleviče patří mezi klíčové počiny v dějinách umění. Většina jeho obrazů se sice skládá jen z geometrických tvarů a úzkých plošek barvy, ale za vrchol suprematismu lze přesto označit sérii Bílá na bílé. Sám tvrdil, že popřením tzv. objektivního ztvárnění reality dosáhl vrcholu abstraktního umění. 

 

Obdivujete tohoto umělce, nebo vám podobný styl malířství nic neříká? Podělte se o svůj názor na Facebooku!

 

Zdroj: Toulky světem malířství, Wendy Beckettová, Praha 2002

Foto: pinterest.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...