Tajná akta H: Ďábel v muzice

V temném středověku vás mohlo zahrání nevhodně zvolených tónů přivézt až na hranici. Nevěříte? Naše výprava do temné historie začíná právě teď!

Tritón neboli zvýšená kvarta. Je velmi složité vysvětlit, co to vlastně ten tritón je. Jak již název napovídá, je to sled tónů. V podstatě by se dalo říct, že se objevuje mezi 4. a 7. Tónem durové stupnice (například mezi F – H v C dur) a mezi 2. a 6. tónem mollové stupnice (například mezi F – H v a moll). To člověku bez hudebního vzdělání moc neřekne, tak si ke konci uvedeme pár příkladů použití tritónu pro ilustraci.

Důležitý je na něm ale jeho vysoce DISONANTNÍ zvuk. Je takový ponurý, strašidelný. Ve středověku byl dán velký důraz na náboženské zpěvy. Stačil jeden přehmat z čisté kvarty na zvýšenou a vše bylo v troskách, neboť změna je v tomto případě velmi výrazná. Potulným bardům naopak tento hudební úkaz přišel vhod, protože jejich vzkazkám dodával kýženou tajuplnost a nejlepší napětí. 

Drastická změna přišla krátce po roce 1000 našeho letopočtu. Guido z Arezza byl benediktýnský mnich a velký milovník hudby. Jako velký hudební teoretik je považován za vynálezce moderní notové osnovy (v podstatě té, kterou používáme dnes) a jiných hudebních úprav. Tak se přihodilo, že zvýšená kvarta byla z muziky natrvalo vykázána, a to hlavně pro její temný zvuk asociovaný s hlubinami pekelnými. Jméno diabolus in musica neboli Ďábel v muzice, tomu bylo přiřčeno až na začátku 18. století. Do té doby to byl pouze bezejmenný „nebezpečný“ interval.

Je rok 1253 a na náměstí v Boloňi hraje jistý potulný bard Morric svou epickou skladbu o skutcích svatého Jiří. Užívá si svého pozorného publika, a tak hraje a křepčí pěkně nahlas. Dostane se právě k části, kdy Jiří kopím proklál draka, když mu z nepozornosti ujede ruka. Náhoda tomu chtěla, že nedaleko postával a vše slyšel prelát. Měl hudební znalosti (tenkrát to u církevních hodnostářů nebylo nic výjimečného) a s hrůzou se pokřižoval. Události nabraly rychlý spád a bouřlivé emoce. Morric byl odsouzen za přisluhovačství ďáblu a bez možnosti obhajoby odsouzen. Na hranici s ním hořela i jeho loutna, nástroj ďáblův.

Je zhola nemožné vyhledat počet obětí těchto „hudebních razií“. Ale vzhledem k tomu, že zvýšená kvarta byla pronásledována až do renesance, tak si můžeme určitý obrázek udělat.

Klasickým příkladem tritónu je použití v otevírací sekvenci některých songů od Beatles (My inner light, Blue Jay Way…) anebo třeba velmi populární znělka seriálu Simpsonovi.

 

Foto: Barefootcountrygal. blogspot

Video: YouTube.com

Podobné články