Zajímalo vás někdy, kolik by stálo postavit skutečný Jurský park? Tady jsou realistické propočty

Chcete mít vlastní Jurský park? Bude to zatraceně drahá záležitost.

V kinech právě běží další díl Jurského světa a to je ideální příležitost vrátit se k filmu, který celou tu dinosauří mánii začal. A tím nemyslíme jen filmovou sérii. Paleontologové říkají, že díky prvnímu Jurskému parku byl nastartován nový zlatý věk dinosaurů, kdy se o ně začaly zajímat děti a do výzkumu se díky tomu začalo dávat mnohem víc peněz.

Lidé si také začali pokládat otázku, kolik by asi stálo skutečný Jurský park postavit. Tenhle článek se na to pokusí odpovědět.

Pozemek

Jurský park se rozkládal na dvou ostrovech (Isla Nublar, kde je samotný park a Isla Sorna, kde se pěstují dinosauři). Oba ostrovy mají plochu zhruba 17 tisíc hektarů. Podle průměrných cen pozemků soukromých tropických ostrovů se dostáváme na cenu 9 milionu korun za hektar. Náklad tedy bude zatraceně vysoké, protože Jurský park musíte mít na tropickém ostrově.

Odhadovaná cena: 153,2 miliard korun

Zaměstnanci

Jak se zdálo v původním filmu, Jurský park dokázal běžet při poměrně minimálním počtu zaměstnanců. Viděli jsme jenom pár počítačových inženýrů, pár lidí pracujících v genetickém oddělení, právníka, pár paleontologů, několik lidí pracujících se zvířaty. Podle odhadů odborníků a průměrných cen v oborech by lidé vyšli zhruba na 180 milionů korun ročně.

Odhadovaná cena: 180 milionů korun ročně

Klony dinosaurů

Společnost Viagen klonující domácí mazlíčky si účtuje od půl milionu do 1,2 milionu korun za klon vašeho miláčka. To ale není zdaleka tak složitá procedura, jako klonování dávno vyhynulého zvířecího druhu. Některé odhady mluví o tom, že něco takového by mohlo stát zhruba 8 milionů korun ročně za jedno zvíře. To si znásobte zhruba padesátkrát, protože zhruba tolik dinosaurů potřebujete v parku. Potřebujete také provozovat několik jantarových dolů, abyste měli dost genetického materiálu. To vás bude stát dalších 200 milionů korun.

Odhadovaná cena: 600 milionů korun

Péče o zvířata

Můžeme vycházet z toho, kolik stojí provoz zoologických zahrad. Do svých financí nechala nahlédnout například zoo v San Diegu, která patří mezi jedny z největších zoo na světě. Má 3700 zvířat a 650 různých druhů. Každý měsíc je stojí 2,8 milionů korun jenom zvířata nakrmit. Když se k tomu připočte lékařská péče, park stojí péče o zvířata téměř 7 miliard korun za rok. Pojďme to zdvojnásobit, protože dinosauři jsou mnohem větší.

Odhadovaná cena: 14 miliard korun

Cena za výstavbu

Jurský park je spousta věcí dohromady – zvířecí azyl i zábavní park. Nelze ho s ničím existujícím porovnat. Jediný podobný megalomanský projekt je asi Shanghai Disneyland. Ten otevřel v roce 2016 a jeho výstavba stála 124 miliard korun. Takže si tohle číslo vezmeme jako inspiraci.

Odhadovaná cena: 124 miliard korun

Provozní náklady

Podle finančních výkazů Walt Disney Company je stojí provozní náklady u šesti parků a resortů ve Spojených státech 1,336 miliard dolarů. Když to rozdělíme šesti, máme průměrné provozní náklady jednoho zábavního parku. Provoz Jurského parku by asi stál o dost víc, ale zkusme počítat s tímto číslem.

Odhadovaná cena: 5 miliard korun

Všechno pěkně dohromady

Měl by John Hammond skutečně na takový park? Kolik by tedy musel mít peněz? Do začátku by musel investovat 297 miliard korun a za tuhle částku by mohl park fungovat zhruba první rok. U nás by na to měl jen tak tak Petr Kellner, jehož jmění je odhadováno na 310 miliard korun, ale musel by všechno rozprodat. Neměl by na to ani Andrej Babiš s trapným odhadovaným majetkem 88 miliard korun.

Podobné články