Český pravopis je plný nejrůznějších chytáků, výjimek, či zdánlivých nejasností. Přímo pro vás jsme proto vybrali desítku příkladů, při kterých lidé velmi často chybují. Vy, už chybovat nebudete.
S hranolky
Že jste se právě v jídelním lístku dočetli o „smaženém sýru s hranolkami“? Vyndejte červenou tužku a omyl napravte. Je to zvláštní, ale hranolek je mužského neživotného rodu. Skloňujeme „s hranolky (s hrady)“.
Žádné by jsme, ale bychom
Slova „bychom“ a „byste“, jsou často nahrazována nesprávnými „by jsme“ resp. „by jste“. Někteří historici zastávají názor, že nespisovné tvary jsou ve skutečnosti spisovné a že s těmi současnými přišli až lingivisté, ale vykládejte to vašemu češtináři…
„Viz“ nebo „viz.“?
„Viz“ je v mnoha případech uváděno s tečkou – „viz.“. K tečce však nemáme žádný důvod, protože se o žádnou zkratku nejedná. „Viz“ je totiž tvarem pro rozkaz od slova vidět!
Standartní x standardní?
Slovo „standardní (standardní služby)“, je často zaměňováno nesprávným slovem „standartní“. Proč tomu tak je? Přídavné jméno „standardní“ je totiž odvozeno od slova „standard“. „Standart“ je něco úplně jiného – standarty jsou vlajky.
Tipujete, nebo typujete?
„Tip“ a „typ“ jsou dvě zcela odlišná podstatná jména. Tipovat znamená odhadovat (výsledek). Typem zase označujeme určitou skupinu (lidí, aut).
Zhlédl film
Právě jste si v oblíbeném časopisu přečetli recenzi, ve které autor píše, že shlédl film? Byl to patrně film nespisovný. Raději proto film zhlédněte. Předponou „s“ totiž vyjadřujeme směr shora dolů, či z povrchu pryč. Nic z toho však ve slovech „zhlédnout film“ nemáme.
Alibi
Slovo „alibi“ jistě každý z vás někdy slyšel v nejrůznějších detektivkách. Mnozí však dělají chybu v jeho pravopise a píší „aliby“. Toto slovo však pochází z latiny a nemáme důvod na něm cokoli měnit. Proto píšeme vždy obě „i“ měkká.
Věci
Možná vám to přijde směšné, ale „věcy“ ještě nevymřely. „Věc“ je rodu ženského (bez věci – bez kosti, měkké i). Určitě někoho s tvrdými „věcmy“ kolem sebe máte, tak mu tuto jednoduchou věc vysvětlete.
Dvěma, oběma
Číslovky dva a oba máme ve 3. a 7. pádu tendenci skloňovat, jako dvěmi a oběmi. Správně je ale dvěma a oběma. Nespisovné je například: Do výše dvouch tisíc korun. Správně musíme napsat: Do výše dvou tisíc korun.
Kdo s koho
„Kdo z koho“, je špatně. Existuje jen „kdo s koho“. Proč? Protože jde o starobylý čtvrtý pád (např. být s to).
Jaká česká slova dělají problémy vám?
Foto: Morguefile.com, Photl.com