Recenze Sarajishvili VSOP 0,7l 40%

Brandy Sarajishvili z Gruzie
8.3
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Sladká brandy z Gruzie z místních hroznů z několika regionů má bohatou tradici a také výbornou chuť. Zrála 8 až 12 let a nyní čeká jen na to, až ji ochutnáte.
Klady
Bude chutnat znalcům i začátečníkům
Sladká chuť
Příjemné aroma
Dlouhá doba zrání
Mnoho mezinárodních ocenění
Zápory
Světlejší barva

Sarajishvili VSOP 0,7l 40% je gruzínská brandy, tedy brandy původem z Gruzie, jinak řečeno „gruziňák“. Tento nápoj s dlouhou tradicí je směsí nejlepších destilovaných vín z různých regionů. Potěší znalce kvalitního pití i ty, kteří se s brandy teprve seznamují.

V našem testu brandy jsme recenzovali i další nápoje například z Francie, Řecka nebo z Arménie. Také se v článku dozvíte, co je brandy, jak ji vybrat a jak ji správně pít.

Hodnocení vybraných vlastností brandy Sarajishvili

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8,5/10

David Sarajishvili, po kterém je tato brandy pojmenovaná, začal v dnešní Gruzii destilovat hrozny po francouzském vzoru už v roce 1884. Ačkoliv pálenka z vína byla v Gruzii známá již před tisíci lety, až Sarajishvili spustil výrobu v dnešní podobě a ve větším rozsahu. Pro produkci Sarajishvili VSOP se používají různé odrůdy vína z místních mikrozón – Tsiska, Tsolikauri, Goruli Mtsvane, Chinuri a Rkatsiteli.

recenze Sarajishvili VSOP

Zatímco proces destilace je modernizovaný, zrání probíhá tradičně v 350 až 400 litrových dubových sudech po dobu 8 až 12 let. Po uzrání, kdy získá gruziňák ležením v sudu svou chuť i aroma, se dále tato brandy míchá ve specifickém poměru různých zralostí a pak nechává dále pracovat taktéž v dubovém sudu na 4 až 12 měsíců. Kromě Sarajishvili VSOP seženete na trhu mladší i starší gruziňáky Sarajishvili VS nebo Sarajishvili XO.

Chuť a vůně gruzínské brandy Sarajishvili – 9/10

V porovnání s klasickou brandy je gruziňák Sarajishvili VSOP sladší. Bude tudíž, s velkou pravděpodobností, chutnat i těm, kteří se s brandy teprve seznamují. Zároveň má v sobě zajímavé tóny, které osloví i znalejší konzumenty. Při ochutnání ucítíte smetanově jemnou směs sušeného ovoce, především švestek. Objevit můžete i nádech vanilky, skořice a jiného sladkého koření. Vůně je taktéž nasládlá a velmi příjemná. Důkazem vysoké kvality a dobré chuti je celkem 194 ocenění, které tento nápoj získal na mezinárodních soutěžích.

Barva a balení – 7,5/10

Tento Gruziňák se vyznačuje slámovou barvou. V porovnání s klasickými brandy je poněkud světlejší. To mu ale rozhodně neubírá na dobré chuti. U gruziňáku Sarajishvili platí, že čím starší tato brandy je, tím hezčí lahev můžete očekávat. Balení Sarajishvili VSOP působí daleko elegantněji a luxusněji než mladší verze, avšak Sarajishvili XO ji předčí. Objem je 0,7 litru a obsah alkoholu 40 %, což je u brandy obvyklá hodnota.

griziňák Sarajishvili VSOP test

Celkové hodnocení – brandy Sarajishvili

Pokud máte rádi sladkou brandy, určitě si gruzínskou brandy Sarajishvili VSOP zamilujete. Nádech po sušeném ovoci, vanilce, skořici a dalším sladkém koření potěší zkušené znalce dobrého pití i ty, kteří se s brandy teprve seznamují. Gruziňák se skládá z řady místních vinných odrůd. Oceňujeme na něm poměrně dlouhou dobu zrání 8 až 12 let. Tato zajímavá brandy z Gruzie, která získala celou řadu světových ocenění, rozhodně stojí za ochutnání.

Sarajishvili VSOP 0,7l 40%

8.3
Perfektní
Klady
Bude chutnat znalcům i začátečníkům
Sladká chuť
Příjemné aroma
Dlouhá doba zrání
Mnoho mezinárodních ocenění
Zápory
Světlejší barva
Brandy Sarajishvili z Gruzie
Sečteno a podtrženo
Sladká brandy z Gruzie z místních hroznů z několika regionů má bohatou tradici a také výbornou chuť. Zrála 8 až 12 let a nyní čeká jen na to, až ji ochutnáte.

Brandy jako je třeba metaxa ani koňak hennessy není nic pro vás? Nevadí. Mrkněte na další naše články o dobrých alkoholech.  Podívejte se, jak dopadly slavné i méně slavné Rumy, co s námi udělaly ochutnávky Whisky a Tequily a jak jsme si užili při hledání nejlepšího Absintu. Pochopitelně jsem nemohli zapomenout ani na tuzemské poklady a testovali jsme pro vás i Slivovice a HruškovicePřehledně jsme to shrnuli do článku nazvaném nejlepší alkoholické nápoje. A lehce jsme navázali tématam dobré a známé míchané nápoje  – už jste ochutnali všechny módní i klasické koktejly?

Podobné články

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...