Třtinové rumy Božkov Republica

Poznejte třtinové rumy Republica a vyberte si ten pravý právě pro vás. Vyzkoušeli jsme za vás všechny druhy českých třtinových rumů Božkov, abychom vám mohli doporučit ty nejlepší. Za nás jednoznačně zvítězila Republica Reserva 12Y, která vyniká svými vlastnostmi a může konkurovat třtinovým rumům zahraničních značek i několikanásobně dražších.

Česká firma Božkov přípravou edice třtinových rumů Božkov Republica vzdává hold stoleté české tradici ve výrobě lihovin. Období první republiky se neslo ve znamení poctivého řemesla, ušlechtilosti a elegance. Tyto hodnoty se staly inspirací pro vznik třtinových rumů Božkov. Mezi klasiky patří rum Republica Reserva 12y a Republica Exclusive 8y. Pokud si rádi namícháte drinky Mojito nebo Cuba libre, pak vyzkoušejte Republica Exclusive White. Pro milovníky sladkých ochucených alkoholických nápojů byla vytvořena kávová a medová verze Republicy – Republica Espresso a Republica Honey.

Pokud vás české Božkov rumy Republica nezaujaly, co se zkusit inspirovat v článku o všech nejlepších rumech?

Božkov Republica Reserva 12y – prémiový rum za skvělou cenu

Božkov Republica Reserva 12y

Velmi dobrý rum, ve skvělé kvalitě. Dovolujeme si říct, že ten nejlepší na českém trhu. Třtinový rum Božkov tvoři blend 6 rumů z Dominikánské republiky, Jamajky, Guyany, Trinidadu, Barbadosu a Nikaraguy. Některé rumy zrály až 12 let a propůjčují Republice Reserva 12y krásnou jantarovou barvu a výbornou chuť ve které se mísí fíky, pomeranče a cukrová třtina s mírným dubovým závěrem. Ve vůni můžete cítit tóny švestek, kávy, karamelu a exotického ovoce.

Božkov Republica Exclusive 8y – 1. český třtinový rum

Rum republica exclusive božkov
Božkov Republica Exclusive 8y

Základ rumu Republica Exclusive tvoří blend až 8letých rumů z Dominikánské republiky, Jamajky, Barbadosu a Nikaragui. Jemná chuť vanilky a oříšků potěší muže i ženy. V chuti se snoubí vanilka, oříšky či kandované ovoce. Aroma i chuť k sobě hezky ladí. Tento rum je chutný a cenově dostupný široké veřejnosti.

Božkov Republica Espresso Rumový elixír – Skvělá kombinace rumu a kávy

rum Božkov Republica Espresso Rumový Elixír
Božkov Republica Espresso Kávový elixír

Základ Rumového elixíru Rebublica Espresso tvoří blend až 8letých Karibských rumů. K výrobě kávové příchutě byla použita 100% guatemalská káva Arabica, která dává rumovému elixíru Republicy Espresso jeho kávovou chuť. Chuť a vůně rumového elixíru je vyvážená a lahodná. Chuti Rumového elixíru Republica Espresso nejvíce dominuje káva. Dále si v rumovém elixíru můžete vychutnávat tóny oříšků, exotického ovoce, rozinek, višní a vanilky. Vůni specifikuje čerstvě připravená káva espresso, ale také kávová tyčinka Kofila. V pozadí vůně si můžete všimnout vanilky, skořice, pomeranče nebo tiramisu.

Božkov Republica Exclusive White – Skvělý nejen do koktejlů

Božkov Republica Exclusive White

Základ nápoje tvoří blend karibských rumů zrající až 5 let dodávají bílému rumu Republicy Exclusive White zlatavou barvu a třtinovou chuť. Tento rum obsahuje 38 % alkoholu. Rumy pocházejí ze zemí Dominikánské republiky, Guyany, Jamajky a Trinidadu. Chuť je velmi jemná a nasládlá. Vůně je příjemná a můžete v ní rozeznat tóny bílé čokolády, kandovaného ovoce, vanilky a karamelu. Tento bílý rum je vhodný pro přípravu oblíbených míchaných drinku jako je Mojito nebo Cuba libre, ale je také velmi chutný samotný.

Božkov Republica Honey– Sladký zážitek nejen pro ženy

Božkov rum Republica Honey
Božkov Republica Honey

Kombinace nasládlých Karibských rumů s příchutí medu dodávají rumovému likéru sladkou vůni a příjemnou medovou chuť. Sladkost likéru ale není příliš. 8 let zrající rumy v dubových sudech dodávají Republice Honey tóny chutí vanilky, oříšků a sušeného ovoce. Vychutnejte si tento medový likér Republica samotný při pokojové teplotě, nebo ho vyzkoušejte s citrónovou limonádou na ledu. Barva nápoje je zlatavě hnědá a závěr chuti je příjemně hřejivý.

Trochu historie o Božkovu

Historie společnosti sahá až do roku 1884, kdy zakladatel společnosti Lionello Stock založil společnost nejprve v Itálii. Bohužel po první světové válce podnikání příliš neprosperovalo, a tak se společnost přesunula v roce 1920 právě do Československa. Firma měla na začátku své historie v nabídce různé vinné destiláty včetně brandy. V dalších letech byl pak poprvé vyrobený hořce-bylinný likér s příměsí citrusových složek. Společnosti se v Československu vedlo dobře, ovšem během osvobození roku 1945 došlo k rabování. Řadoví američtí vojáci si se zbraní vynutili vstup, a poté se dokonce přidali i místní. Vše skončilo až přivoláním americké vojenské policie. Od roku 1948 se začal vyrábět Božkov Tuzemák s ikonickou plachetnicí na etiketě.

Následně během druhé půlky 20. století si firma Božkov vybudovala silnou značku. Několikrát vyhrála titul Nejdůvěryhodnější značky a dokonce každý 2. rum nebo tuzemák zakoupený v Česku je právě Božkov. V roce 2018 došlo k rozšíření sortimentu o pravé třtinové rumy jako výročí 100 let od vzniku Československa.

Sortiment Božkov rumů

Božkov ve své nabídce nabízí výše zmíněnou edici rumů a rumových likérů Republica. Tyto rumy jsou vyrobené z cukrové třtiny a dle obsaženého alkoholu mohou nést název rum nebo rumový likér. Božkov také nabízí Tuzemáky, které jsou alternativou pravých rumů a mají svou dlouhou historii. Tuzemák se začal vyrábět na základě poptávky po rumu a nedostupnosti cukrové třtiny. Tuzemák je vyrobený z nejjemnějšího melasového lihu, měkké plzeňské vody, cukrového sirupu, speciálního karamelu a vanilkového aromatu. Kromě sortimentu rumů a tuzemáků Božkov nabízí také různé likéry a vodky.

Výroba Božkov rumů Republica

Třtinové rumy Republica jsou blendem karibských rumů. To znamená, že se několik pravých třtinových rumů namíchá v určitých poměrech pro dosažení požadované chuti a vůně. Bílé rumy zrají kratší dobu než klasické (tmavé) rumy. Právě doba zrání propůjčuje rumům jejich specifickou barvu, aroma a chuť. Božkov rumy Republica jsou dochucovány třtinovým cukrem a dobarveny karamelem. U líkérů Republica navíc dochází k dalšímu dochucení. Například v případě Kávového elixíru Republica Espresso se dochucuje rum přírodním kávovým extraktem, který vzniká macerací kávového zrna metodou Cold Brew v jemném lihu společně se směsí bylin.


Kromě třtinových rumů Božkov jsme ochutnali také  rumy ostatních značek a vybrali ty nejlepší. Následně jsme se zaměřili na zhodnocení těch nejlepších whiskey, brandy, tequily a ginu. A Pokud máte rádi koktejly, pak se nechte inspirovat v článku o míchaných nápojích.