Recenze Metaxa 7* 0,7l 40% GB

Metaxa je také brandy
8.7
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Sladká, jemná, s chutí po vínu, květinách a aromatickém koření – to je Metaxa. Tato nezaměnitelná řecká brandy se může podívat i za studena a rozhodně stojí za vyzkoušení.
Klady
Přijatelná cena
Jemná a sladká chuť
Na výběr z různých stáří
Krásná jantarová barva
Dárkový tubus
Zápory
Metaxu mnozí neřadí mezi pravé brandy

Metaxa 7* 0,7l 40% GB je mezi Metaxami středně dlouho zrajícím nápojem. V porovnání s ostatními brandy je ale tato řecká specialita uleželá dostatečně dlouho. Také je sladší a jemnější než většina jiných brandy. Pojďte se podívat na tajemství její výroby a zjistit blíže, zda vám bude chutnat.

Metaxa se ne vždy řadí mezi prvé brandy. Ačkoliv je výborná a rozhodně stojí za ochutnání, můžete se podívat na naše testování brandy, kde vám představíme další vinné destiláty.

Hodnocení vybraných vlastností Metaxy

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8,5/10

Metaxa je původem řecká brandy s tradicí od roku 1888. Jedná se o klasickou značku, která má ve světě své jméno a mezi vinnými destiláty tvoří speciální kategorii. K její výrobě se používají vinné hrozny tří druhů, které jsou vysušené na slunci. Následně se nápoj destiluje a nechává se zrát v sudech z limuzského dubu. Po procesu zrání se vzniklý destilát ještě míchá s archivními muškátovými víny a se směsí bylinek. Přesná receptura je tajemstvím. Celá směs ještě následně zraje minimálně 6 měsíců.

řecká brandy test

Počet let zrání znázorňuje počet hvězdiček. Námi recenzovaná Metaxa jich má sedm. Pokud byste ale chtěli vyzkoušet dražší a uleželejší, nabízí se i dvanácti-hvězdičková. Naopak méně náročné konzumenty potěší i levnější s pěti hvězdami. Brandy Metaxa celkově patří mezi cenově přijatelné a přitom dobré brandy. Při výrobě na její kvalitu, zání, použitá vína a správné smíchání všech ingrediencí dohlíží takzvaný Metaxa Master.

Metaxa a její chuť a vůně – 8,5/10

Už podle procesu výroby s přidáním vína a bylinek je jasné, že Metaxa nechutná tak úplně jako klasická brandy. Má plnou chuť a ocení ji především milovníci jemnějšího pití, pro které jsou běžné brandy příliš tvrdé.

Na první ochutnání je metaxa sladká. Při popíjení i při přivonění z ní ucítíte především víno. Ve vůni také můžete rozpoznat růži a v chuti náznaky sušeného ovoce, bobkového listu, muškátového oříšku, skořice a další aromatických ingrediencí.

Barva a balení – 9/10

Metaxa má výraznou jantarově zlatou barvu, až témě zářivě oranžovou. Na první pohled je na ni znát, že zrála dlouhou dobu v sudech. Konkrétně Metaxa 7* 0,7l 40% GB sedm let, jak je zřejmé z počtu hvězdiček. Tento nápoj má obsah alkoholu 40 %, což je stejná hodnota, jakou najdete u většiny brandy.

test metaxa brandy

Elegantní a protáhlá lahev se žlutým obalem je pro řeckou Metaxu typická. Na trhu se ale setkáte i s limitovanými edicemi v hranatých baleních nebo s klasickými Metaxami uloženými v dárkových krabicích. Lahve zakoupíte s objemem 0,7 nebo 1 litr a jinak tomu není ani u této sedmihvězdičkové. Nápoj si vychutnáte jako klasickou brandy, ale i za studena či v míchaném nápoji.

Celkové hodnocení – Metaxa 7*

Metaxa je unikátní řecká brandy, která je mnohými řazená jako samostatný nápoj. Odlišuje se především příměsí vína a aromatických bylinek. Souhlasíme, že se jedná o naprostý unikát a doporučujeme ji každému, kdo hledá jemnou a sladkou chuť. Dlouhá doba zrání udávaná počtem hvězdiček spolu s tajenou recepturou výrobců prozrazuje, že máte tu čest s kvalitním pitím. Přitom se ale jedná o poměrně levnou brandy. Metaxa 7* 0,7l 40% GB stojí méně než většina jiných vinných destilátů na trhu, natož pak těch stejně starých.

Metaxa 7* 0,7l 40% GB

8.7
Perfektní
Klady
Přijatelná cena
Jemná a sladká chuť
Na výběr z různých stáří
Krásná jantarová barva
Dárkový tubus
Zápory
Metaxu mnozí neřadí mezi pravé brandy
Metaxa je také brandy
Sečteno a podtrženo
Sladká, jemná, s chutí po vínu, květinách a aromatickém koření – to je Metaxa. Tato nezaměnitelná řecká brandy se může podívat i za studena a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Testovali jsme různé druhy zajímavého pití (destilátů) a hledali ty nejlepší od každého. Podívejte se třeba, jak u nás dopadly Rumy. Přehledně jsme to shrnuli do článku nazvaném nejlepší alkoholické nápoje. Při psaní o míchaných nápojích z absinthu nás napadlo, že dobrý míchaný nápoj taky není na škodu, už jste ochutnali všechny módní i klasické koktejly? 

Ochutnávky Whisky a Tequily jsme si všichni opravdu užili a gin nás příjemně překvapil, zato při hledání nejlepší Slivovice a Hruškovice slabší kusy odpadly 🙂

Podobné články

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Nejlepší tequila

Nejlepší tequily

Pít tequilu neznamená jen zkoušet body shot. Jsou druhy pro pomalé vychutnávání i jiné do skvělých m...

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...