Recenze Metaxa 7* 0,7l 40% GB

Metaxa je také brandy
8.7
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Sladká, jemná, s chutí po vínu, květinách a aromatickém koření – to je Metaxa. Tato nezaměnitelná řecká brandy se může podívat i za studena a rozhodně stojí za vyzkoušení.
Klady
Přijatelná cena
Jemná a sladká chuť
Na výběr z různých stáří
Krásná jantarová barva
Dárkový tubus
Zápory
Metaxu mnozí neřadí mezi pravé brandy

Metaxa 7* 0,7l 40% GB je mezi Metaxami středně dlouho zrajícím nápojem. V porovnání s ostatními brandy je ale tato řecká specialita uleželá dostatečně dlouho. Také je sladší a jemnější než většina jiných brandy. Pojďte se podívat na tajemství její výroby a zjistit blíže, zda vám bude chutnat.

Metaxa se ne vždy řadí mezi prvé brandy. Ačkoliv je výborná a rozhodně stojí za ochutnání, můžete se podívat na naše testování brandy, kde vám představíme další vinné destiláty.

Hodnocení vybraných vlastností Metaxy

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8,5/10

Metaxa je původem řecká brandy s tradicí od roku 1888. Jedná se o klasickou značku, která má ve světě své jméno a mezi vinnými destiláty tvoří speciální kategorii. K její výrobě se používají vinné hrozny tří druhů, které jsou vysušené na slunci. Následně se nápoj destiluje a nechává se zrát v sudech z limuzského dubu. Po procesu zrání se vzniklý destilát ještě míchá s archivními muškátovými víny a se směsí bylinek. Přesná receptura je tajemstvím. Celá směs ještě následně zraje minimálně 6 měsíců.

řecká brandy test

Počet let zrání znázorňuje počet hvězdiček. Námi recenzovaná Metaxa jich má sedm. Pokud byste ale chtěli vyzkoušet dražší a uleželejší, nabízí se i dvanácti-hvězdičková. Naopak méně náročné konzumenty potěší i levnější s pěti hvězdami. Brandy Metaxa celkově patří mezi cenově přijatelné a přitom dobré brandy. Při výrobě na její kvalitu, zání, použitá vína a správné smíchání všech ingrediencí dohlíží takzvaný Metaxa Master.

Metaxa a její chuť a vůně – 8,5/10

Už podle procesu výroby s přidáním vína a bylinek je jasné, že Metaxa nechutná tak úplně jako klasická brandy. Má plnou chuť a ocení ji především milovníci jemnějšího pití, pro které jsou běžné brandy příliš tvrdé.

Na první ochutnání je metaxa sladká. Při popíjení i při přivonění z ní ucítíte především víno. Ve vůni také můžete rozpoznat růži a v chuti náznaky sušeného ovoce, bobkového listu, muškátového oříšku, skořice a další aromatických ingrediencí.

Barva a balení – 9/10

Metaxa má výraznou jantarově zlatou barvu, až témě zářivě oranžovou. Na první pohled je na ni znát, že zrála dlouhou dobu v sudech. Konkrétně Metaxa 7* 0,7l 40% GB sedm let, jak je zřejmé z počtu hvězdiček. Tento nápoj má obsah alkoholu 40 %, což je stejná hodnota, jakou najdete u většiny brandy.

test metaxa brandy

Elegantní a protáhlá lahev se žlutým obalem je pro řeckou Metaxu typická. Na trhu se ale setkáte i s limitovanými edicemi v hranatých baleních nebo s klasickými Metaxami uloženými v dárkových krabicích. Lahve zakoupíte s objemem 0,7 nebo 1 litr a jinak tomu není ani u této sedmihvězdičkové. Nápoj si vychutnáte jako klasickou brandy, ale i za studena či v míchaném nápoji.

Celkové hodnocení – Metaxa 7*

Metaxa je unikátní řecká brandy, která je mnohými řazená jako samostatný nápoj. Odlišuje se především příměsí vína a aromatických bylinek. Souhlasíme, že se jedná o naprostý unikát a doporučujeme ji každému, kdo hledá jemnou a sladkou chuť. Dlouhá doba zrání udávaná počtem hvězdiček spolu s tajenou recepturou výrobců prozrazuje, že máte tu čest s kvalitním pitím. Přitom se ale jedná o poměrně levnou brandy. Metaxa 7* 0,7l 40% GB stojí méně než většina jiných vinných destilátů na trhu, natož pak těch stejně starých.

Metaxa 7* 0,7l 40% GB

8.7
Perfektní
Klady
Přijatelná cena
Jemná a sladká chuť
Na výběr z různých stáří
Krásná jantarová barva
Dárkový tubus
Zápory
Metaxu mnozí neřadí mezi pravé brandy
Metaxa je také brandy
Sečteno a podtrženo
Sladká, jemná, s chutí po vínu, květinách a aromatickém koření – to je Metaxa. Tato nezaměnitelná řecká brandy se může podívat i za studena a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Testovali jsme různé druhy zajímavého pití (destilátů) a hledali ty nejlepší od každého. Podívejte se třeba, jak u nás dopadly Rumy. Přehledně jsme to shrnuli do článku nazvaném nejlepší alkoholické nápoje. Při psaní o míchaných nápojích z absinthu nás napadlo, že dobrý míchaný nápoj taky není na škodu, už jste ochutnali všechny módní i klasické koktejly? 

Ochutnávky Whisky a Tequily jsme si všichni opravdu užili a gin nás příjemně překvapil, zato při hledání nejlepší Slivovice a Hruškovice slabší kusy odpadly 🙂

Podobné články

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší tequila

Nejlepší tequily

Pít tequilu neznamená jen zkoušet body shot. Jsou druhy pro pomalé vychutnávání i jiné do skvělých m...

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získávají na oblibě čím dál víc. Vyzkoušeli jsme různé levely chutí a ce...