Nejlepší rumy

Poznejte nejlepší rumy současného trhu a naučte se, jak vybrat ten pravý. Zkusili jsme výborný levnější (Republica) a okoukli i sběratelské kousky pro opravdové gurmány. Ale u nás zvítězil jednoznačně rum Diplomatico. Výborná chuť za skvělou cenu.

Jak vybrat rum

Sortiment rumů se neustále rozrůstá. Pokud nepatříte mezi opravdové odborníky na tento lahodný nápoj, může být těžké si ze široké nabídky vybrat ten pravý. Pokusíme se vám představit ty nejlepší rumy podle nás a poradíme, jak snadno vybrat ten pravý. Jasně, že každému chutná něco jiného, ale nebáli jsme se toho a to stejné očekáváme od vás.

Pokud rum ve sklence není vaším nejoblíbenějším destilátem, co se zkusit inspirovat jinými chutěmi ve článku nejlepší alkoholické nápoje?

Ron Zacapa Centenario 23y – patří mezi třtinové rumy pro fajnšmekry

Prémiový rum Zacapa

Nejlepší rum pro fajnšmekry. Pro ty, kteří si chtějí vychutnat opravdu kvalitní rum, je Zacapa rum perfektní volba. Jedná se o směs vyzrálých rumů, jež zrály 6 až 23 let v guatemalských horách. Svou specifickou chuť získal zráním v dubových sudech po sherry a bourbonu. Po přivonění na vás dýchne jemná kořeněná a citrusová vůně. V každém doušku na vás čeká bohatá chuť meruněk, kokosu, čokolády a vanilky. Svou podstatou je určen pro vychutnávání a určitě osloví i ženy svou jemností a sladkou dohrou ve chvíli kdy už to nečekáte.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y – rumy skvělé chuti za dobrou cenu

Rum Diplomatico Reserva

Skvělý rum můžete pořídit i do 1 000 Kč. V této cenové kategorii je jednoznačným vítězem Diplomatico rum. Tato lahůdka z Venezuely vás na první pohled upoutá svou sytou jantarovou barvou a omamnou vůní. Poznáte v ní pečené banány, karamel nebo vanilku. V ústech se vám rozplyne skvělá chuť medu, skořice, zázvoru a pomeranče. Není divu, že rum Diplomatico patří ty nejoblíbenější a nejvyhledávanější rumy. U nás vyhrál, protože v porovnání poměru ceny a kvality nemá konkurenci a chutná opravdu skvěle. Samozřejmě, že existují i lepší rumy (a nezáleží jen na chuťových preferencích) ale tenhle má vzhledem ke své ceně skoro všechny plusy na své straně.

Božkov Republica Exclusive 8y – první třtinový český rum

Rum Republica

Pokud hledáte dobrý třtinový rum za nízkou cenu, pak vyzkoušejte Republiku od Božkova. Ke 100. výročí vzniku Československa přišel Božkov s tímto skvělým rumem. S klasickým tuzemákem má Republika rum pramálo společného, nebojte. Jedná se o směs 4 karibských rumů, které zrály v dubových sudech celých 8 let. Překvapí vás svou nasládlou chutí a lákavým aroma. Vychutnat si jej můžete nejen v míchaných drincích, ale i čistý či na ledu. A protože se tu docela ujal, vyzkoušel už Božkov několik dalších variant a ani ty nejsou k zahození.

Stojí za zmínku

Při výčtu nejlepších rumů nesmíme opomenout Legendario rum. Tento alkoholických nápoj se zejména v poslední době těší velké oblibě. Málo kdo však ví, že Legendario Elixir de Cuba  je ve skutečnosti rumový punč. Základ tvoří kvalitní uleželé rumy, do nichž jsou naloženy hrozinky. Jejich šťáva se pak do rumů přimíchá, čímž nápoj získá svou typickou nasládlou chuť. Přesto, nebo právě proto se ale nejedná o klasický třtinový rum.

Pro opravdové gurmány je skvělou volbou extra vyzrálý Malteco 37y 1980. Tento prémiový rum odpočíval v sudech z dubového dřeva po dlouhých 37 let. Na první pohled vás jistě zaujme jeho jasně červená barva. Po otevření vás omámí nasládlá citrusová vůně a chuť, ve které poznáte vanilku, třesně a kakao. Na rovinu, tenhle jsme osobně netestovali, ale dost nás zaujal podle dostupných info od jiných. Takže pokud hledáte výjimečný kousek, zkuste ho.

Jak vybrat rum

Pokud se vám při slově rum vybaví pouze proslulá láhev s plachetnicí, pak rozhodně čtěte dál. Na následujících řádcích vám ukážeme, jak vybrat dobrý rum a na co se při výběru zaměřit. Ty nejlepší rumy rozhodně stojí za to prozkoumat a ochutnat.

Nejlepší rumy 2021

Není rum jako rum

Když už je řeč o Tuzemáku, je potřeba zmínit, že tento Čechy tolik oblíbený nápoj ve skutečnosti vůbec není rum. Jedná se o směs vody, lihu a cukru, do níž se přidává rumové aroma. Základem pro výrobu bývaly brambory, ale i tak si získal velkou oblibu. Tuto láhev si raději nechte spíše na pečení. O moc lépe na tom není ani populární Captain Morgan. V tomto případě se jedná o alkoholický nápoj s příměsí karibského rumu.

Výroba rumu

Jak tedy poznáte skutečný rum? Pravý rum vždy několik let zraje v sudu, než se stáčí do lahví a putuje do obchodu. Způsob uložení a délka zrání má zásadní vliv na jeho výslednou kvalitu a chuť.

Z čeho se rum vyrábí? Existuje více způsobu přípravy, všechny však mají společnou základní surovinou. A tou je cukrová třtina. Z ní se lisováním získá šťáva či melasa, která následně kvasí. Dalším krokem je destilace, jež obvykle probíhá ve velkých destilačních kotlích.

Pravděpodobně tím nejdůležitějším krokem je proces zrání. Dnes se používá několik různých způsobů, jak získat kvalitní rum s lahodným aroma. Stejně jako většina destilátů, také rumy povětšinou zrají v sudech z dubového dřeva. Čím déle rum pobude v sudu, tím tmavší barvu získá.

Způsob uložení

Na výslednou chuť nápoje má vliv nejen délka zrání, ale také způsob uložení. Aby rum získal specifickou chuť a aroma, často zraje v sudech po sherry, koňaku či portském víně. Výsledný nápoj se pyšní bohatou směsí chutí. Některé druhy zůstávají po celou dobu zrání v témže sudu. Takové rumy pak nesou označení barrel proof či single cask. V jiných případech se při stáčení míchají různě staré rumy z odlišných sudů. Příkladem takového rumu je oblíbená Zacapa 23. Ty nejkvalitnější druhy rumů, jež tvoří směs pouze opravdu vyzrálých rumů, najdete pod označením reserva.

Délka zrání

Při výběru se můžete řídit také délkou zrání. Obecně lze tvrdit, že čím déle nápoj zraje, tím kvalitnější bývá. Stáří rumu naleznete na etiketě. Obvykle se jedná o číslo, za nímž následuje písmeno y. Například rum 15y zrál v sudu 15 let. Ale pozor, v některých případech se může jednat o směs rumů starých až 15. Poměr mladých a starých rumů však téměř žádný výrobce neuvádí.

Setkat se můžete i se zkratkou VS, případně VO. Tyto rumy odpočívaly v sudech po dobu 3 let. VSOP zraje alespoň 4 roky a XO rum by měl v sudech zůstat minimálně 6 let. Samostatnou kategorií jsou Vintage rumy. Jedná se o nejdražší rum, který lze na trhu najít. V sudech stráví několik desítek let. Některé značky však od používání těchto značek upouštějí, neboť jsou často zneužívány pro marketingové účely. Pokud je pro vás stáří rumu rozhodující, místo zkratky hledejte spíše konkrétní číslo.

Nejlepší tmavý rum

Druhy rumů

Zlatý rum poznáte podle jasné barvy připomínající jantar. Tyto druhy mívají bohatší chuť než rumy bílé, neboť obvykle stráví v sudech delší dobu. Také zlaté rumy se hodí pro přípravu drinků, ale vychutnáte si je i čisté nebo s ledem.

Tmavé rumy zrají déle, než předcházejí dva typy. Jejich stáří je obvykle okolo 5 let. Také jejich aroma i chuť bývá plnější. Pokud je použijete do míchaných nápojů, jejich výrazná chuť vytvoří skvělý kontrast s ostatními ingrediencemi. Ale pozor, výběr správného druhu je v tomto případě opravdu klíčový.

Nutno však poznamenat, že barva rumu nemůže sloužit jako jediný indikátor kvality či stáří nápoje. Při výrobě rumu se do destilátu velmi často přidávají suroviny, které podstatně mění výsledné zabarvení rumu. Takovým příkladem jsou třeba rumy obohacené o karamel.

Barva či stáří nejsou jediné faktory. Dalším druhem je například Spiced rum. Ten se těší velké oblibě pro svou plnou, kořeněnou chuť. Jestliže preferujete opravdu silný alkohol, vyzkoušejte Navy rum. Jedná se směs zralých rumů s výraznou chutí a vysokým procentem alkoholu.

Jak pít rum

Pokud se rozhodnete investovat do kvalitního rumu, byla by škoda si jej nevychutnat, jak se patří. Pokud vás nelákají míchané nápoje, pijte rum jako whisky. S trochou ledu, nebo čistý. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, sklenku s rumem nejprve zahřejte v rukách. Rum by se nikdy neměl pít ledově vychlazený. Jeho chuť i aroma byste pak nemohli plně docenit. Více o tom, jak pít rum (a nejen rum) jsme zkusili shrnout ve článku o nejlepších sklenicích na pití tohoto alkoholu.

Výrazná chuť rumu se skvěle hodí k limetce, kolovým nápojům či kokosové vodě. Zajímavou kombinaci tvoří také spolu se zázvorovým pivem či jablečným džusem. Rum je součástí mnoha oblíbených míchaných nápojů. Z bílého rumu si můžete připravit osvěžující Mojito, tmavý si vychutnáte například v Cuba Libre.


Rumy, jakožto výběrové alkoholy, nás natolik okouzlily, že jsme se rozhodli ochutnat i Tequilu a Gin. No a pak už to bylo jednoduché, nemohli jsme vynechat Whisky ani Brandy a pro něco ostřejšího jsme sáhli po Absinthu (i když to tedy byla jízda). Na závěr jsme skončili, díky moravské odnoži redaktorů i u Slivovic a Hruškovic. A díky tomu si to všechno budete moci pročíst ve článku o alkoholech a sami se rozhodnout, co by bylo to pravé pro vás.