Recenze Royal Oporto Rosé 

Recenze Royal Oporto Rosé portské víno
8
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Sladké a lehké růžové portské. Lahodná vůně jahod a svěží chuť kyselinky. Doporučujeme ochutnat i v případě, že si myslíte, že nejste fanda vína a konkrétně portského vína. Je ideální i pro přípravu míchaných nápojů a skvěle chutná v novince které se říká porto tonic.
Klady
Ideální do koktejlů
Sladké ale lehké
Svěží chuť
Ovocné aroma
Atraktivní design láhve
Zápory
Vyšší cena

Co se popularity týče, růžové portské víno za tím červeným možná trochu zaostává, přesto rozhodně stojí za vyzkoušení. Je totiž spojením sladkého červeného a svěžího bílého vína. Royal Oporto Rosé si můžete vychutnat k dobrému jídlu, ale i jako součást míchaného nápoje. Více se dočtete v následující recenzi.

Rádi byste ochutnali dobré portské, ale nevíte, po jaké láhvi sáhnout? Pak vám jistě přijde vhod náš nový článek. Rozhodli jsme se pro vás najít ta nejlepší portská vína z různých kategorií. Kromě recenzí kvalitních vín se dozvíte něco z historie portského vína a poradíme vám, podle čeho vybírat i jak správně portské pít.

Hodnocení vybraných vlastností – Royal Oporto Rosé

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8/10

Vína Royal Oporto patří mezi celosvětově nejoblíbenější portská vína. Společnost Real Companhia Velha, jež stojí za značkou Royal Oporto patří k nejstarším vinařstvím v Portugalsku. Narozdíl od konkurenčních výrobců, portská vína Royal Oporto zrají minimálně po dobu 5 let, nikoliv pouze 3 roky, jak udává předpis pro portská vína.

Royal oporto rosé a jeho recenze
Royal Oporto Rosé

Hrozny, z nichž se toto portské vyrábí, pochopitelně pocházejí z regionu Douro, kde rostou na těch nejvýše položených vinicích. Víno na vinici Quinta do Casal da Granja roste ve výšce okolo 600 metrů nad mořem a je ideální pro výrobu sladkých bílých a růžových vín.

Po drcení a lisování hroznů přichází ke slovu kvašení. K tomu však dochází bez macerace; procesu, během něhož se do vinného moštu uvolňuje barvivo a jiné látky ze slupek hroznů. Fermentace je následně zastavena přidáním vinné brandy, jak je typické pro všechna portská vína. Brzkým zastavením kvašení zůstane ve víně více zbytkového cukru, díky čemuž je víno mnohem sladší než stolní vína. Víno následně putuje do kádí z nerezové oceli, kde ještě několik let zraje.

Royal Oporto Rosé: chuť a vůně – 8/10

Růžová portská vína stojí na pomezí mezi červenými a bílými víny. A to neplatí jen s ohledem na jejich barvu. Z obou druhů má v sobě růžové portské to nejlepší. Svou sladkou chutí vám připomene červené portské, jeho svěžest a jemná kyselost je podobná bílému vínu.

Royal Oporto Rosé zaujme již svou vůní. Při testování jsme se shodli, že takto voní léto. Svůdná vůně červeného ovoce, zejména jahod, je takřka neodolatelná. Vedle ovoce ucítíte i jemnou stopu bylinek. Aroma a chuť jsou v případě tohoto vína velmi obdobné. Také chuti dominují červené plody, avšak kromě sladké chuti jahod, na jazyku ucítíte také svěží kyselinky.

Royal Oporto Rosé: barva – 7/10

V porovnání s růžovými víny je Royal Oporto Rosé poněkud tmavší. Nejde o světle růžovou barvu, spíše o světlejší odstín červené. A to zejména, pokud je víno stále v láhvi. V menším množství je jeho barva světlejší, přesto se nejedná o něžně růžovou barvu, jako v případě růžových stolních vín.

Balení – 9/10

Růžové portské zaujme již svým balením. Výrobci si při tvorbě designu této láhve dali opravdu záležet. Royal Oporto se odlišuje od ostatních vín již tvarem láhve. Centrální část, kde se nachází etiketa, je dokonale oblá, kdežto hrdlo a spodní část láhve tvoří rovné pásy. Láhev tak působí nejen neobvyklým ale především luxusním dojmem. Ihned víte, že v ruce nedržíte obyčejné stolní víno. Vzhledem k neobvyklému tvaru láhve, se zde již nenachází další ozdobné prvky.

Portské víno růžové - Royal Oporto Rosé
Royal Oporto Rosé

Celkové hodnocení Royal Oporto Rosé

Růžové portské Royal Oporto Rosé je skvělá volba, i v případě, že vínu příliš neholdujete. Jeho příjemně sladká chuť se stopou jahod potěší snad každého. Rozhodně se však nejedná o sladké, těžké víno. Zralé červené ovoce perfektně doplňuje jemná kyselinka. Víno je tak svěží a lehké zároveň. Růžové portské víno se skvěle hodí pro přípravu míchaných koktejlů. Za vyzkoušení stojí například žhavá novinka v míchaných nápojíchporto tonic.

Royal Oporto Rosé

8
Perfektní
Klady
Ideální do koktejlů
Sladké ale lehké
Svěží chuť
Ovocné aroma
Atraktivní design láhve
Zápory
Vyšší cena
Recenze Royal Oporto Rosé portské víno
Sečteno a podtrženo
Sladké a lehké růžové portské. Lahodná vůně jahod a svěží chuť kyselinky. Doporučujeme ochutnat i v případě, že si myslíte, že nejste fanda vína a konkrétně portského vína. Je ideální i pro přípravu míchaných nápojů a skvěle chutná v novince které se říká porto tonic.

Dáváte přednost červenému portskému vínu? Pak musíte ochutnat Kopke Fine Tawny Porto. Toto vynikající červené portské se perfektně hodí k čokoládovým desertům i smetanovým sýrům. Nebo si vyberte něco jiného, stačí se začíst do našeho srovnání o objevit ta nejlepší portská vína.

Podobné články

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...