Nejlepší deskové hry pro malé děti

Jak zabavit nejmenší děti hrou? Zkuste prostě začít s deskovými hrami pro nejmenší. Je jich na výběr obstojné množství a nemusíte zůstat jen u klasiky jako je pexeso nebo člověče nezlob se. Najdou se i deskové hry pro děti od 3 let a baví i dospěláky.

Deskové hry pro malé děti

Přemýšlíte, jak zabavit vaši ratolest? Pořiďte si domů deskovou hru. Výrobci myslí i na nejmenší děti, a tak v široké nabídce najdete i deskové hry pro děti, i pro úplně malé děti. Nejenže se u nich vaše děti zabaví, ale mnohdy si také osvojí nějakou dovednost nebo se něco nového naučí. Jakou hru ale vybrat a podle čeho se při výběru vůbec orientovat? Odpovědi na tyto otázky vám přinášíme níže…

Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme se zblízka podívali na různé hry, nejen na ty pro nejmenší. Některé jsme zhodnotili rovnou a u některých jsme to vyzkoušeli, vy si pak můžete přečíst podrobnou recenzi. Přehledně si to můžete projít ve článku nejlepší stolní hry i deskovky.

Příšerky ze skříně – deskové hry pro děti od 3 let

Legendární dětská desková hra od oblíbeného herního designéra Antoine Bauzy. Je přizpůsobena i pro ty nejmenší děti. Příšerky do skříně je komplexní desková hra, u které se budou bavit i dospělí. Zároveň je ale navržená tak, aby ji bez problémů zvládaly odehrát už děti od tří let. Ve hře se děti snaží zahnat a vyděsit roztomilé příšerky, které se shromažďují kolem postele.

Určitě vás potěší i krásné ilustrace příšerek a hraček, jež se na odehnání příšerek používají. Ve hře je navíc pěkná 3D skříň, do které se ukládají zastrašené příšerky. Hra je jednoduchá a zábavná, děti u ní navíc pocvičí paměť.

Malí Světoběžníci – desková hra pro děti od 5 let

Hra Malí světoběžníci je určená pro předškoláky a malé školáky, kteří chtějí poznat svět okolo nás. Díky hře se dozvědí něco o cizích kulturách, a navíc se skvěle pobaví. Děti mají za úkol naplnit svůj cestovní pas razítky dříve, než jim dojdou všechny jízdenky. Odpovídají na zajímavé otázky a přiřazují obrázky k jednotlivým kontinentům.

Pokud pátráte po vzdělávací hře a chcete rozšířit všeobecný přehled vašeho potomka, jsou Malí světoběžníci jasnou volbou. Nevýhodou možná je, že je hra ideální jen pro děti ve věku pěti, šesti let. Mladší děti ji ještě nezvládnou, zatímco pro ty starší už bude příliš jednoduchá a nebudou ji chtít hrát opakovaně.

Dřevěné pexeso – divoká zvířata – deskové hry pro nejmenší

deskové hry pro děti pexeso

Pexeso je klasika mezi dětskými hrami a je skvělá právě tím, že ji zvládnou už i ti nejmenší deskohráči. Například toto krásné dřevěné pexeso s motivy divokých zvířat je vhodné pro malé hráče už od dvou let. Dílky jsou veliké, aby se dětem dobře držely v ručkách a nezničily je.

Toto pexeso obsahuje 32 dílků s obrázky divokých a exotických zvířat. Pokud chcete hrát pexeso s menšími dětmi, určitě můžete několik dvojic ze hry ubrat, aby byla partie jednodušší pro ty nejmenší.

Člověče, nezlob se v pastelových barvách – klasická desková hra pro nejmenší

Člověče nezlob se - deskové hry pro děti

Člověče, nezlob se je velmi oblíbená hra. Proč ale s dětmi hrát jen klasickou variantu s obyčejnými figurkami, když můžete pořídit tuto krásnou hru v pastelových barvách. Každý hráč dostane sadu čtyř krásných zvířecích figurek. Vybrat si můžete mezi pandami, zajíci, medvědy a liškami.

Celá hra je vyrobená ze dřeva a má poměrně kompaktní rozměry. To znamená, že si ji s sebou můžete vzít i na výlet nebo dovolenou. Jinak je to ale úplně klasické Člověče, nezlob se s běžnými pravidly, která znáte i z vašeho dětství.

Krokodýle hop – desková hra na podlahu

deskové hry pro děti - krokodýle hop

U společenských her se rozhodně nemusíte s dětmi jen hrbit nad stolem. Tato krásná společenská hra Krokodýle hop sice vyžaduje trochu větší množství prostoru, ale děti se u ní i rozhýbou a vyzkouší zase něco trochu jiného.

Hra obsahuje velkoformátovou vinylovou rohož s herním plánem, dvě velké nafukovací kostky a 40 zvířecích značek. Hru si užijí už děti od tří let, procvičí si na ní poznávání barev, tvarů a základní počítání. Uvidíte, že si s ní všichni členové rodiny užijí velkou spoustu zábavy.

Jak vybrat deskovou hru pro nejmenší

Máte doma malého broučka a rádi byste vybrali deskovou hru, kterou už zvládne hrát a bude ho bavit? Možná budete překvapení ale existuje celá řada deskových her pro nejmenší. Spousta jich je samozřejmě od 5 nebo 6 let, ale najdou se i deskové hry pro malé děti od 2 let, které mohou hrát již dvouleté nebo tříleté děti. Jak tedy správně vybrat deskovou hru pro nejmenší? To si projdeme na následujících řádcích…

Hry pro malé děti

Deskové hry pro nejmenší podle věku

Deskové hry pro děti od 3 let = deskové hry pro nejmenší

I když existují i deskové hry pro menší děti, většina z nich je doporučena až pro děti starší tří let. Hra pro takto malé děti musí být zábavná, rychlá a jednoduchá na pravidla i vysvětlení. Samozřejmě také nesmí obsahovat žádný text nebo matematické výpočty, protože s tím si takto malé děti neporadí. Už tříleté děti ale zvládnou hrát jednoduchá pexesa, motorické deskové hry nebo obrázkové domino.

Deskové hry pro děti od 4 let

V tomto věku už je dítko šikovnější, lépe drží malé předměty a vydrží se i soustředit delší dobu. Přesto si pravděpodobně vystačíte s jednoduchými hrami pro nejmenší, i když můžete samozřejmě vyzkoušet i nějaké Člověče, nezlob se! nebo snadnou logickou hru.

Deskové hry pro děti od 5 let = deskové hry pro předškoláky

Výběr deskové hry pro předškoláky rozhodně nemusí být jednoduchý. Pro předškoláky už se vyrábí celá řada plnohodnotných her, které si užije celá rodina. Téma je většinou nějak propojeno třeba se zvířátky, nebo pohádkovými bytostmi. Děti ale v tomto věku většinou ještě nejsou zralé na hry, které obsahují text.

Deskové hry pro děti od 6 let

Školáci už umějí číst a také se vydrží soustředit delší dobu. Otevírá se vám tak možnost jim pořídit celou řadu deskových her, nad kterými si užijete hodiny a hodiny zábavy.

Časová náročnost deskové hry pro nejmenší

U dětí platí především to, že desková hra rozhodně nesmí být příliš dlouhá. Jen málokteré malé dítě se vydrží soustředit několik desítek minut, natož hodin. Proto jsou deskové hry pro malé děti většinou rychlé a akční. Díky tomu se u nich děti nenudí. Pokud si chcete zahrát komplexnější a delší hru, tak to ní zařaďte i přestávky. Můžete se společně proběhnout po zahradě, nebo si dát svačinku. Ideální časová náročnost hry pro nejmenší se tak pohybuje okolo 15 minut a rozhodně by neměla přesáhnout 45 minut.

Komponenty

Malé děti v tom lepších případě drobné předměty někam zašantročí a v tom horším si na nich pochutnají. Proto je opravdu důležité, aby hra měla velké komponenty, které si dítko snadno nestrčí do krku ani do nosu a zároveň je neztratíte. Důležitá je také kvalita herních doplňků a částí. Pokud někdy dojde na to, že je dítě olízne, určitě nechcete, aby byly vyrobené z nekvalitních, nedej bože jedovatých materiálů a barev. Jsou-li ve hře například karty, měly by být vyrobené z kartonu nebo tvrdšího materiálu, aby je dětské ručky nepomačkaly už během první partie hry.

Domino - deskové hry pro nejmenší děti

Výukový aspekt deskové hry pro malé děti

Samozřejmě, že ne všechny aktivity, které děláte, musí dítko nějak rozvíjet. Ale určitě není od věci, když vyberete spíše hru, v níž si děti něco natrénují, nebo se něco naučí. Oblíbené jsou zejména hry, ve kterých se trénuje paměť a jemná motorika. Pro starší děti už vznikají také vědomostní hry, při jejichž hraní se dozvědí něco o světě okolo nás a ještě se skvěle pobaví. U každé kupované hry tedy popřemýšlejte, jestli má vašemu dítku co dát.

Stolní hry pro děti

Téma a design

Zapomenout bychom samozřejmě neměli ani na téma hry. Aby děti desková hra bavila, rozhodně to nemůže být hra s politickou tématikou jako pro dospělé. Velmi oblíbená jsou například zvířátka, pohádkové bytosti, oblíbené animované postavičky nebo třeba dinosauři. Důležité je samozřejmě také zpracování tématu. Pokud má hra krásné ilustrace, dětem se víc líbí, a tím pádem ji budou i raději a častěji hrát.


Zabavit ty nejmenší nemusí být tak těžké. Zkuste najít inspiraci i v dalších článcích, co třeba různé varianty hry Člověče nezlob se. Nebo v případě oddychu třeba Nejlepší filmy pro děti či animované pohádky pro děti.