Recenze Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Diplomatico rum
8.0
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Výborná kvalita za skvělou cenu. Chuť rumu je bohatá, plná a příjemně sladká. Lákavá vůně karamelu a pečených banánů je vhodná pro muže i pro ženy. A k tomu navíc zajímavá etiketa ve tvaru poštovní známky.
Klady
Příjemně sladká chuť
Výborné aroma
Blend vyzrálých rumů
Poctivá korková zátka
Zápory
S ohledem na cenu nic

Diplomatico rum se těší čím dál tím větší popularitě mezi fanoušky dobrého rumu. Čím je tato lahůdka z Venezuely tak výjimečná? Zaměřili jsme se nejen na chuť a aroma rumu diplomatico, ale hodnotili jsme i jeho barvu a balení. Podívejte se, jak oblíbený „rhum diplomatico“ dopadl.

A protože zrovna tímhle rumem jsme začali, vyprovokovalo nás to, abychom se podívali i na další rumy. Stručněji jsme to sepsali ve článku o nejlepších rumech a podrobněji v pár recenzích. Víme, že naše hodnocení je subjektivní a rozhodně jsme nevyzkoušeli všechno, ale každému mlsnému jazýčku můžeme tyhle rumy na vyzkoušení jen doporučit.

Hodnocení vybraných vlastností rumu Diplomático

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8/10

Základní surovinou pro výrobu tohoto rumu je melasa. Jedná se o vedlejší produkt, který vzniká při zpracování cukrové třtiny. Mimo melasy se ale při výrobě používá i med z cukrové třtiny. Po destilace je rum Diplomatico uložen do sudů z kanadského bílého dubu a zraje dlouhých 12 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o rum typu reserva, výsledný nápoj je směsí takto vyzrálých rumů. Jiné rumy, například Zacapa 23y, které jsme se věnovali v předešlé recenzi, mohou obsahovat i různě vyzrálé rumy. V Diplomaticu Reserva si vychutnáváte rumy, které zrály každý 12 let.

Rum Diplomatico Reserva

Kromě způsobu a délky zrání má na výslednou kvalitu i chuť rumu vliv také místo, kde zraje. Tropické klima je pro zrání rumů ideální. Palírna, kde se rodí Diplomatico, stojí prý v blízkosti deštného pralesa. Tyto podmínky mají na svědomí nezaměnitelnou a nezapomenutelnou chuť tohoto nápoje.

Chuť a vůně rumu Diplomatico – 8/10

A jak vlastně chutná? Podle některých zkušených rumařů je rum diplomatico příliš sladký. Pochopitelně, každému vyhovuje něco jiného. Ale rozhodně nelze říct, že se jedná o přeslazený tlamolep. Nasládlá chuť je příjemná a máme za to, že to je jeden z důvodů, proč je Diplomatico tolik oblíbené. Prostě se velmi dobře pije a chutná téměř každému. U nás sklidilo dipolomatico úspěch u žen i u mužů.

V každém doušku si vychutnáte med, zázvor, pomeranč a skořici. Někteří v lahodné směsi chutí poznají také stopy dubové dřeva či slabou chuť tabáku. Ta je znatelná zejména v příjemném a jemném závěru. Rum Diplomatico lahodí nejen jazyku, ale přináší potěší i pro váš nos. Po přivonění vás omámí sladká, ale jemná, vůně karamelu a pečených banánů. Cítit můžete i kokos, pomerančovou kůru či javorový sirup. Záleží na vašem nosu 🙂

Mohlo by se zdát, že výsledná kombinace složená z tolika různých chutí, bude příliš divoká a nesourodá. Je tomu právě naopak. Všechny chutě se krásně doplňují a vytváří spolu dokonale vyváženou harmonii. Je fakt, že třeba skořice a zázvor se nám nepodařilo identifikovat přesně, obě tyto příchutě mají lehce štiplavý podtón (ten tam byl), ale která je která, to jsme nerozeznali. Nejsme ještě takoví znalci rumů.

Barva a balení – 8/10

Láhev Diplomatica bezpečně poznáte i poslepu. Tato lahůdka se stačí do typických nízkých buclatých lahví. O výbornou kvalitu nápoje i po otevření se postará poctivá korková zátka. Nezaměnitelná je i etiketa rumu Diplomatico. Místo jednoduchého ozdobného názvu na ní najdete podobiznu Dona Juancha. Slavného cestovatele a milovníka rumu, jenž je pevně spjat s oblastí, ze které rumy Diplomatico pocházejí. Kromě toho, že jeho tvář zdobí každou láhev z této palírny, přímo na jeho počest byl vytvořen nový rum Diplomatico Mantuano. Etika má i tady podobu staré dopisní známky, což láhvi dodává noblesní a luxusní vzhled.

Rum diplomatico mantuano

Vzhledem k tmavě zelenému sklu láhve, není na první pohled poznat, jakou má rum barvu. Tu objevíte až s první sklenkou. Rum Diplomatico se pyšní sytě jantarovou barvou. Barva může připomínat slunce, nebo med, jehož chuť je v rumu cítit.

V průběhu doby přichází výrobce na trh i s různými dárkovými baleními. Ať už v tubusu, kufříku, nebo v kombinaci se skleničkami. Stačí se poohlédnout a máte dárek pro jakoukoliv příležitost.

Diplomatico rum v dárkovem balení

Celkové hodnocení pro rum Diplomatico

Mezi cenově dostupnými rumy vyšší kvality patří Diplomatico mezi ty lepší. Jeho sladká chuť sice nemusí lahodit každému mlsnému jazýčku, ale valná většina ji bezesporu ocení. Výjimečná je také jeho bohatá a komplexní chuť. Mísí se v ní hned několik různých ingrediencí, které společně tvoří perfektně vyváženou harmonii. Stejně tak i aroma rum utvoří hned několik různých vůní, které se vzájemně skvěle doplňují. Pokud chcete ochutnat dobrý rum, pak vás Diplomatico Reserva Exclusiva rozhodně nezklame.

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

8.0
Perfektní
Klady
Příjemně sladká chuť
Výborné aroma
Blend vyzrálých rumů
Poctivá korková zátka
Zápory
S ohledem na cenu nic
Diplomatico rum
Sečteno a podtrženo
Výborná kvalita za skvělou cenu. Chuť rumu je bohatá, plná a příjemně sladká. Lákavá vůně karamelu a pečených banánů je vhodná pro muže i pro ženy. A k tomu navíc zajímavá etiketa ve tvaru poštovní známky.

Rum Diplomático nás natolik okouzlil, že jsme se rozhodli ochutnat i další. Nejdřív levnější variantu třtinového rumu z české provenience rum Republica a pak jsme šli do luxusu (pro nás) s názvem Zacapa. Jak to dopadlo si můžete přečíst v recenzích. Ale celkově jsme zhodnotili i další nejlepší rumy ve článku

Samozřejmě netestujeme jen rumy, ale už jsme vyzkoušeli i další destiláty. Které, a jak dopadly, se můžete dozvědět ve shrnutí s názvem nejlepší alkoholické nápoje.

Podobné články

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...