Nejlepší brandy alias koňak?

Zajisté jste už někdy slyšeli názvy „brandy, koňak, gruziňák, armaňak, Ararat, Metaxa“. Víte ale, co znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďte se na ně podívat zblízka a také zjistit, jak poznat kvalitní pití. Také vám samozřejmě dáme tip na ty opravdu dobé od každého druhu.

Nejlepší brandy a koňaky

Pojďme se podívat na nejlepší brandy z různých koutů světa a různých druhů. Po představení TOP5 nápojů se také podíváme, jaký je mezi jednotlivými typy rozdíl.

Pokud koňak v patřičné sklence není vaším nejoblíbenějším destilátem, co se zkusit inspirovat jinými chutěmi? Inspiraci najdete třeba v našem článku nejlepší alkoholické nápoje?

Hennessy XO (0,7l 40%) – nejlepší francouzský koňak

Brandy hennessy XO

Hennessy XO 0,7l 40 % patří mez francouzské brandy, konkrétně mezi koňaky. Jedná se o luxusní pití, čemuž odpovídá dlouhá doba zrání 10 až 30 let, ale také vyšší pořizovací cena. Hennessy XO se vyznačuje dřevitou chutí po zrání dubovém sudu. Také v něm můžete cítit vanilku, květy, oříšky a různé koření. Delší doba uležení dává koňaku Hennessy nezaměnitelnou tmavě mahagonovou barvu. Osloví především znalce dobrého pití a každého, kdo by rád ochutnal skutečně vyzrálou brandy. Tento prémiový nápoj patří mezi legendární klasiku. Zakoupíte ho v hezké designové lahvi.

Metaxa 7* (0,7l 40% GB) – metaxa je vlastně řecká brandy

Metaxa je také brandy

Metaxa 7* 0,7l 40% GB je známou řeckou brandy. Někdy se ale do této kategorie alkoholů neřadí a je považována za speciální samostatnou kategorii. Odlišuje se totiž přídavkem vína a koření, které se do nápoje přidává poté, co uzraje v sudu. Stáří můžete snadno určit podle počtu hvězdiček. Metaxa 7* 0,7l 40% GB tudíž zrála minimálně 7 let. V porovnání s ostatními brandy chutná více po vínu a také je jemnější. V chuti můžete ucítit náznaky sušeného ovoce, bobkového listu, muškátového oříšku nebo skořice. Barvou je Metaxa jasně jantarově oranžová.

Sarajishvili VSOP (0,7l 40%) – nejlepší gruzínská brandy

Brandy Sarajishvili z Gruzie

Sarajishvili VSOP 0,7l 40% je brandy původem z Gruzie nazývaná gruziňák. Doba zrání je u tohoto nápoje 8 až 12 let. Pro výrobu se používají hrozny z několika vyhlášených regionů. Na chuť i vůni je Sarajishvili VSOP více sladký než klasická brandy. Při pití v něm poznáte náznaky ovoce, vanilky, skořice a jiného sladkého koření. Barva je spíše světlejší a slámová. Gruziňák bude chutnat zkušenějším milovníkům brandy i těm, kteří se s tímto alkoholem teprve seznamují. Za zmínku stojí, že Sarajishvili má dlouhou tradici výroby a v průběhu času získal celou řadu mezinárodních ocenění.

Armagnac Delord XO (0,7l 40%) – nejlepší armaňak

Francouzský Armagnac Delord

Armagnac Delord XO 0,7l 40% patří mezi francouzské brandy, konkrétně mezi armaňaky. Symbol XO prozrazuje, že je to dlouho zrající a kvalitní alkohol, který osloví především fajnšmekry. Samotná láhev má historický design svým tvarem i etiketou a působí velice hezky. Při ochutnání Armagnac Delord XO ucítíte karamel, tabák a sušené ovoce a na závěr také drcený pepř. Tyto ingredience rozpoznáte také ve vůni, kde se mísí s nádechem květů a podzimního listí. Barva je díky dlouhé době zrání tmavá, měděná a s olivovými odlesky.

Brandy Ararat 20y (0,7l 40%) – nejlepší arménská brandy

Brandy ararat

Ararat nairi je známou arménskou brandy. Tento super-prémiový nápoj má dlouhou dobu zrání 20 let v dubových sudech, což je uvedené již v samotném názvu. Tento tradiční arménský alkohol se řadí mezi luxusní a výborné brandy a byl vyrobený z těch nejlepších hroznů. Má bohatou chuť, ve které můžete cítit piniové oříšky, med, skořici, hřebíček nebo i jemný náznak pepře. Jeho vůně je příjemná a aromatická. Barva má díky dlouhé době zrání tmavě jantarový odstín.

Jak vybrat brandy

Na rozdíl od mnohých alkoholů, jako jsou rumy nebo třeba whiskey, to není s brandy zas tak jednoduché; často se různé názvy sobě vzájemně podobných alkoholických nápojů z různých oblastí pletou. Jako první si tedy řekněme, že máme tu čest s pálenkou z vína. Název „brandy“ pochází z holandského „brandewijn“ nebo německého „Branntwein“, což v překladu znamená „pálené víno“.

Tato „vínovice“ ale rozhodně nechutná jako naše pálenka. Kvalitní brandy pochází z vybraných hroznů, které nejméně týden kvasí a pak se pálí. Tento destilát se nechává ještě zrát. Zrání obvykle probíhá v dubových sudech po sherry, čímž získává brandy nasládlou chuť a ovocnou vůni. Čím déle zde alkohol pracuje, tím lépe. Postupem času se mění nejen chuť, ale také snižuje množství alkoholu. Brandy ho v sobě mohou mít 35 až 60 %. Nejčastěji se u dobrého pití setkáte s obsahem alkoholu kolem 40 %.

jak vybrat brandy

Druhy brandy

A nyní již ke slíbenému rozuzlení názvů, které se s brandy pojí. Ve většině případů se jiné názvy používají v různých částech světa nebo označují speciálně vyráběnou brandy.

Koňak

Rozdíl mezi koňakem a brandy je asi nejčastější otázkou nováčků, kteří přicházejí na chuť těmto nápojům. Koňak je nejznámějším typem brandy. To znamená, že každý koňak je brandy, ale ne každá brandy musí být nutně koňak. Aby bylo možné brandy označovat za koňak, musí splňovat poměrně přísná kritéria:

  • Musí obsahovat nejméně 90 % z bílého vína vybraných odrůd. Těmi může být Ugni Blanc, Folle Blanche nebo Colombard.
  • Musí pocházet z okolí města Cognac, které leží v západní Francii. Konkrétně sem patří šest regionů. Podle kvality od nejprestižnějšího se jedná o Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires. Koňaky z nejpřilehlejších oblastí Champagne se považují za nejlepší a souhrnně se označují jako Cognac Fine Champagne.
  • Musí v dubových sudech zrát minimálně 2 roky od ukončení roční destilační sezóny – to znamená od 1. dubna následujícího roku po sklizni.
  • Musí projít dvojitou destilací. Ta se provádí v tradičních měděných destilačních zařízeních.

Koňak neboli cognac tudíž vždy pochází jen z Francie. Ve všeobecné představě lidí má luxusnější nádech než brandy. Rozhodně se jedná o exkluzivní pití, avšak stejně kvalitní může být i brandy z jiné oblasti. Mezi pravé a populární francouzské koňaky patří například koňak Hennessy, Rémy Martin, Courvoisier nebo Martell.

Armaňak

Armaňak je stejně jako koňak francouzskou brandy. Rozdíl je v oblasti, ve které se vyrábí. Vzhledem k tomu, že koňak pochází od města Cognac, tak jistě odhadnete, že lokalitou armaňaku není nic jiného, než region Armagnac. Pro přípravu alkoholu se používají vinné odrůdy Ugni Blanc, Folle blanche, Colombard nebo Baco Blanc. Příkladem známých armaňaků jsou Delord nebo Chabot.

Region nebo odrůda vína jsou důležité jen z hlediska certifikace. Nás bude zajímat, čím se od sebe liší armaňak a koňak podle chuti. Zásadní rozdíl je zde v počtu destilací. Zatímco koňak se destiluje dvakrát, armaňak jen jednou. Můžete tudíž očekávat bohatší a méně ostrou chuť. Ačkoliv nejsou armaňaky tak populární jako jejich příbuzný z Cognac, rozhodně stojí za vyzkoušení a milovníkům jemnějších nápojů dokonce mohou chutnat více.

test brandy koňak armaňak

Gruziňák (Gruzignac)

Opustíme nyní Francii a přesuneme se do dalšího významného centra brandy – do Gruzie. Gruziňák neboli gruzignac se často označuje jako gruzínský koňak. Jak již ale víte, koňaky jsou francouzskou specialitou. Správné pojmenování je tudíž gruzínská brandy. Vyznačuje se jantarově zlatou barvou a jemnou chutí. Při pití ucítíte v gruziňáku mandle a ořechy.

Grappa

Grappa je italská brandy, která není tak známá jako předchozí typy a někdy se mezi brandy ani neřadí. Nevyrábí se z celých hroznů, ale ze zbytků po lisování vína, tudíž z dužiny, stopek a peciček. Původně byla nápojem chudší části obyvatelstva, kterým vinaři dávali své zbytky k destilaci. V současné době však směle může konkurovat dalším prvotřídním nápojům.

Kvalita grappy závisí především na odrůdě vína. Nejmladší a ještě bílá se nazývá Bianca. Grappa uleželá v sudu po dobu do 12 měsíců již začne chytat barevný nádech a říká se jí Affinata. Nápoj s dobou zrání mezi 12 až 18 měsíci je Vecchia a po ještě delší době pak dostává pojmenování Riserva.

Pisco

Další specifický druh vinné pálenky prochází z Peru a Chille. Jihoamerický destilát s názvem Pisco má obdobný proces výroby jako jiné brandy, ale někdy se k nim, stejně jako grapa, nezařazuje. Pisco bývá čirý, méně často nazlátlý po uležení v sudu. Vyrábí se již od 16. století a ve své zemi má bohatou tradici.

Metaxa, Ararat a další

Mezi brandy najdete i další nápoje s typickým pojmenováním. Většina z vás jistě zná Metaxu nebo o ní alespoň slyšela. Tato populární řecká brandy je nejen specifickým typem, ale také přímo značkou. Nenabízí ji tudíž více výrobců – jen jeden jediný. Obdobně je na to také Ararat, který je oblíbeý arménský koňak.

Americká brandy

Na rozdíl od všech výše zmíněných druhů není americká brandy ničím specifická. Právě naopak zde najdete různé druhy a směsi brandy, pro které neplatí příliš norem. Jediné, co je u takzvané amerických brandy jisté, je původ z hroznů a stáří minimálně dva roky. Doporučujeme proto dávat obzvláště velký pozor při výběru nebo volit jiné typy.

Značení a zralost brandy

Klasické a pravé brandy (např. koňak, armaňak a gruziňák) mají v názvu specifické zkratky, které označují jejich dobu zrání. Čím déle leží brandy v sudu, tím je považována za chutnější a kvalitnější. Pokud se jedná o směs více pálenek, což bývá u některých brandy poměrně časté, počítá se s její nejmladší složkou. Rozlišujeme:

  • VS „Very Special“ – stáří minimálně 2 roky
  • VSOP „Very Superior Old Pale“ – stáří minimálně 4 roky
  • XO „Extra Old“ – stáří minimálně 6 let

U american brandy se nedá vždy na tyto zkratky spoléhat. Grappa, pisco a další lokální vinné destiláty je nenesou vůbec. Speciální značky jako Ararat a Metaxa také ne. Ty se ale podle své doby zrání označují vlastním způsobem. Ararat má v názvu přímo počet let zrání (např. 20y / 20yo = 20 years old). U Metaxy zase jednotlivé roky zastupují hvězdičky; vyrábí se ve čtyřech hlavních typech: tři hvězdy, pět hvězd, sedm hvězd a dvanáct hvězd.

skleničky na brandy

Jak pít brandy

Po otevření lahve s brandy nápoj ihned nalévejte. V tomto ohledu se liší například od vína, které by mělo chvíli dýchat. Pro správné podávání využijte sklenici zvanou snifter nebo také brandy balloon či česky koňakovku. Ta má tvar tulipánu s širokou dolní částí a vyrábí se v několika velikostech.

Brandy se podává při pokojové teplotě, což znamená cca 19°C. Skleničku poté ještě zahřívejte v ruce dlaněmi, k čemuž její tvar přímo vybízí. Nepřidávejte nikdy led, abyste jeho táním brandy neředili a abyste nezamezili uvolňování aroma. Jedinou výjimkou je Metaxa, která se pije chlazená a klidně i s ledem. Také si ji lze namíchat s tonikem.

Kvalitní brandy má příjemnou vůni, tudíž je běžné k ní před napitím přivonět. Pijte pomalu, po menších doušcích a nechte chuť nápoje rozplynout v celých ústech. Pokud do sebe brandy kopnete jako panáka pálenky, příliš si ji neužijete. Máte-li více brandy, které chcete v jednu chvíli ochutnávat, doporučuje se postupovat od nejmladších po nejstarší a vždy si nechat kapku ve sklenici pro případné porovnání.

Brandy se často přidává i do míchaných koktejlů. Pro tento účel, zejména u sladších drinků, můžete klidně používat levnější a méně vyzrálou brandy. Starších ročníků typu XO je do koktejlů škoda kvůli vyšší ceně i jejich zajímavé chuti, kterou doceníte jen při pomalém popíjení bez naředění jinými přísadami.


Mimo brandy, kde u nás jednoznačně vyhrál Hennessy XO jsme pro vás ochutnali také ty nejlepší Rumy. Kromě opravdových lahůdek, jsme vyzkoušeli i ty cenově dostupnější varianty. Testovat budeme také Whisky a Tequily. Ochutnávky Absintu se účastnili ti odvážnější z nás, protože tam byla i manipulace s otevřeným ohněm. To takový Gin zachutnal snad všem. Při testování jsme nemohli zapomenout ani na tuzemské alkoholové lahůdky a hledali jsme ty nejlepší Slivovice a Hruškovice.

Přehledně jsme tenhle náš soukromý výzkum sepsali ve článku nejlepší alkoholy a u toho jsme zjistili, že třeba dobrý koktejl taky není na škodu.